OPERACIJA OPERA: “IZRAEL JE PRE 43 GODINE UNIŠTIO IRAČKI NUKLEARNI REAKTOR U SMELOM I DRSKOM NAPADU, USPOSTAVLJAJUĆI OSNOVU SVOJE ODBRAMBENE POLITIKE”

Operacija je uvela Begin doktrinu odvraćanja, koja do danas utiče na bliskoistočnu strategiju.

Izrael je 7. juna 1981. izveo iznenadni vazdušni napad bez presedana na nuklearni istraživački reaktor Osirak u nuklearnom centru Tuvajta u centralnom Iraku, samo 17 kilometara jugoistočno od glavnog grada Bagdada.

Odvažan vazdušni napad šokirao je ne samo iračku vladu, koja je tih dana završila popravke na lokaciji od prethodnog iranskog napada, već i svet.

Napad nije samo šokirao mnoge zapadne nacije, uključujući Sjedinjene Države, koje su zatečene njegovom najavom nakon uspešnog završetka, već je takođe označio uvođenje nove izraelske doktrine odvraćanja.

Kako je dopisnik Jerusalem Post i analitičar Bliskog istoka Set Francman napisao 2021: „U samo nekoliko minuta tog dana, Izrael je uspostavio doktrinu da će delovati da spreči bilo kakvu egzistencijalnu pretnju koja uključuje oružje za masovno uništenje u regionu”.

Nova doktrina je dobila naziv Begin doktrina, po premijeru Likuda Menahemu Beginu. U svom zvaničnom objašnjenju razloga za napad, vlada je izdala saopštenje koje je sadržalo sledeće: „Ni u kom slučaju nećemo dozvoliti neprijatelju da razvije oružje za masovno uništenje protiv naroda Izraela. Branićemo građane Izraela na vreme i svim sredstvima koja su nam na raspolaganju”.

Na konferenciji za novinare o štrajku, premijer Menahem Begin je rekao da je delovao da spreči „još jedan holokaust“.

U razgovoru za CBS News’ “Face the Nation” nekoliko dana kasnije, Begin je rekao da je napad uspostavio presedan za buduće izraelske vlade.

Ovaj napad će biti presedan za svaku buduću vladu u Izraelu“, rekao je Begin. „Svaki budući izraelski premijer će se ponašati, u sličnim okolnostima, na isti način.

operacija-opera-izrael-je-pre-43-godine-uništio-irački-nuklearni-reaktor-u-smelom-i-drskom-napadu-uspostavljajući-osnovu-svoje-odbrambene-politike1© Israel Defense Forces /צְבָא הַהֲגָנָה לְיִשְׂרָאֵל

Doktrina „Početak“ je korišćena da se opravda operacija van okvira iz 2007. godine, u kojoj je Izrael napao i uništio nuklearni reaktor u sirijskom regionu Deir ez-Zor koji je izgrađen u saradnji sa Severnom Korejom i Iranom.

U napadu, Izrael je pokazao spremnost da izvede teške operacije i rizikuje međunarodne kritike kako bi se izborio sa onim što je smatrao egzistencijalnom pretnjom.

Izraelska vlada, pod upravom prethodnog premijera Jicaka Rabina, pokušala je da se uključi u diplomatske pregovore sa nekoliko zapadnih zemalja sredinom do kasnih 1970-ih. Kada su se ti pregovori pokazali bezuspešnim, Begin, koji je došao na vlast 1977. godine, naredio je pripreme za vojni napad.

Dok su se vršile vojne pripreme, izraelska obaveštajna agencija Mosad počela je da sprovodi tajne operacije u cilju ometanja izgradnje iračkog nuklearnog reaktora.

U početku su se ove operacije fokusirale na ometanje isporuke zaliha u Irak, uključujući bombardovanje pošiljki materijala koji se još uvek nalaze u Evropi. Međutim, nakon što su evropski dobavljači i Iračani nastavili da rade na razvoju reaktora, Mosad je počeo da sprovodi ciljane atentate na kritične iračke naučnike i inženjere koji rade na projektu Osirak.

Ključni faktor u uspešnoj misiji bila je isporuka Izraelu upravo puštenih borbenih aviona F-16 Fighting Falcon. Ovi avioni su Izraelu dali tehničku prednost, zajedno sa F-15 Eagle.

Prvi izraelski astronaut Ilan Ramon, koji je poginuo u nesreći šatla Kolumbija 2003. godine, bio je najmlađi pilot koji je učestvovao u napadu.

izraelski F-15 u hangsaru© Israeli Air Force/זְרוֹעַ הָאֲוִיר וְהֶחָלָל

Još jedan ključni faktor u garantovanju uspeha misije, koji deluje iznenađujuće u trenutnoj političkoj klimi, bila je tajna saradnja između Izraela i Irana, uprkos zvaničnom neprijateljstvu između njih.

Iranci su navodno podelili kritične obaveštajne podatke o mestu iz njihovog prethodnog ograničenog bombardovanja godinu dana ranije. Ta obaveštajna informacija uključivala je visokokvalitetne fotografije koje je Izrael koristio za planiranje svog preciznog bombardovanja.

Detalji impresivnog napada opisani su u knjizi Raid on the Sun. U popodnevnim satima 7. juna 1981. godine, 16 borbenih aviona Ratnog vazduhoplovstva Izraela – 8 F-16 naoružanih sa dve bombe od po 2.000 funti (908 kg), i 6 F-15 koji su služili kao pratnja i podrška lovcima, poletelo je iz vazdušne baze u južnom Izraelu. Avioni su leteli iznad vazdušnog prostora Saudijske Arabije i Jordana na putu do cilja, obe države neprijateljski raspoložene prema Izraelu.

Piloti su razgovarali jedni sa drugima i sa lokalnim kontrolorima letenja na arapskom kako bi sakrili svoju pravu prirodu. Ulazeći u irački vazdušni prostor, avioni su se spustili na visinu od čak 30 metara (100 stopa) iznad pustinjskog peska, nadajući se da će izbeći irački radar i protivvazdušnu odbranu.

Samo oko 20 km (12 milja) od mesta reaktora, avioni su se popeli na 2.100 metara (skoro 7.000 stopa) i započeli formaciju napada. Manje od dva minuta kasnije, nakon što je 8 od 16 aviona uspešno bacilo svoje bombe na metu, reaktor Osirak je uništen i uspostavljena je nova izraelska doktrina agresivnog odvraćanja.

Kao izvor korišćena je knjiga: Danko Borojević, Paklena krila , mlazni borbeni avioni u ratu 1943-2004, SGC, Beograd, 2009.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *