ОБЈАВЉЕНЕ СНИМКЕ СА АЕРОДОМА У АНКАРИ РАЗМЕНЕ РУСКИХ И АМЕРИЧКИХ ШПИЈУНА! НА ЛИСТИ И СТАРИ ПОСЕТИЛАЦ БЕОГРАДА


Тежиште размене померило из Европе у Азију, односно аердором Анкара где су из Москве авионом пребацили позамашну екипу Американаца, али и Руса који су антипутиновски настројени, док из САД и Европе пребачена је поприлична екипа руских обавештајаца

Оно што је мост Глинике у време Хладног рата на реци Хави где су САД и Совјетски Савез размењивали шпијуне у 20 веку, у 21. веку то су постали аеродроми од када су шпијунске активности и кризе између две суперсиле узеле маха и постале константа.

После 2010. године мост Глинике је постала атракција која је завршила на флиму Мост шпијуна, а место размене постали су аеродроми.

Те 2010 године то је био аеродром Шевхат на коме се први пут после краја Халадног рата обавила размена руских и америчких агената. Тада је некадашњи директор ЦИА Леон Панета рекао: “Све што је недостајало за угођај било је да нам неко на цитри одсвира Харијеву тему из Трећег човека”.

Сада се тежиште размене померило из Европе у Азију, односно аердором Анкара где су из Москве авионом пребацили позамашну екипу Американаца, али и Руса који су антипутиновски настројени, док из САД и Европе пребачена је поприлична екипа руских обавештајаца укључујући и једну породицу из Словеније и њихово двоје деце што су и камере забележиле док су се укрцавали у авион.

За све њих обавештајна каријера је завршена и многи ће послове наћи ван обавештајног рада на терену. Исти случај је био и са Рудолфом Абелом, Кимо Филбије,, Гајом Барџесом и целом екипом обавештајаца.

Ко је за кога размењен

Русија је пут САД и западне Европе пре свега Немачке послала позамашну екипу Американаца али и руских опозиционера од којих су неки походили на свом путу до Европе и Београд!

Из Русије пут запада отишли су:

Еван Гершкович, Владимир Кара-Мурза, Лилиа Цханисхева, Иља Јашин, Ксенија Фадејева, Андреј Пивоваров, Паул Вхелан, Алсу Курмасхева, Олег Орлов, Саша Скочиленко, Дитер Воронин, Кевин Леак, Рик Кригер, Патрик Шобел, Херман Мојжес, Вадим Останин.

Са запада пут Русије отишли су: Вадим Красиков (из Немачке), Артем Дулцев (из Словеније), Ана Дултсева (из Словеније), Микхаил Микусхин (из Норвешке), Павел Рубцов (из Пољске), Роман Селезњев (из САД), Владислав Кљушин (из САД), Вадим Коношченок (из САД).

Кратке биографије руских обавештајаца који се враћају у Русију у оквиру размене затвореника са САД:

▪Вадим Красиков, бивши руски обавештајац ухапшен у Немачкој 2019. и оптужен од стране Берлина да је убио чеченског терористу Зелимкана Хангошвилија на немачком тлу. Пуцао му са четири хица у главу на улици.

▪Лудвиг Гиш и Марија Мајер, ухапшени 2022. у Словенији и оптужени да су скривени руски обавештајци чија су имена према западним медијима) Артем Дулцев и Ана Дулцева.

▪Роман Селезњев, руски ИТ специјалиста кога су америчке власти оптужиле да је хакер и да је преварио банке за милионе долара.

▪ Владислав Кљушин, руски бизнисмен који је ухапшен у Швајцарској 2021. и изручен САД. Америчке власти оптужиле су Кљушина да је учествовао у „разрађеној шеми хаковања која је зарадила око 93 милиона долара кроз трговину хартијама од вредности заснованој на поверљивим корпоративним информацијама украденим из компјутерских мрежа САД“, како је то рекао амерички министар правде.

▪Вадим Коношченок, руски бизнисмен за кога америчке власти тврде да је повезан са руском Федералном службом безбедности (ФСБ). Године 2023. године је ухапшен у Естонији и изручен САД како би му се судило под оптужбом за шверц технологија и муниције двоструке намене из Сједињених Држава у Русију.

▪Михаил Микушин, руски држављанин који је ухапшен у Норвешкој док се представљао као бразилски академик по имену Хозе Асис Гамарија. Норвешке власти сумњале су да је он руски обавештајац, али је Микушин само признао да је користио лажни идентитет да би добио посао на Универзитету у Тромсу.

▪Павел Рубцов, познат и као Пабло Гонзалес Јаге, је руско-шпански новинар који је ухапшен 2022. у Пољској под сумњом за шпијунажу.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *