Težište razmene pomerilo iz Evrope u Aziju, odnosno aerdorom Ankara gde su iz Moskve avionom prebacili pozamašnu ekipu Amerikanaca, ali i Rusa koji su antiputinovski nastrojeni, dok iz SAD i Evrope prebačena je poprilična ekipa ruskih obaveštajaca
Ono što je most Glinike u vreme Hladnog rata na reci Havi gde su SAD i Sovjetski Savez razmenjivali špijune u 20 veku, u 21. veku to su postali aerodromi od kada su špijunske aktivnosti i krize između dve supersile uzele maha i postale konstanta.
Posle 2010. godine most Glinike je postala atrakcija koja je završila na flimu Most špijuna, a mesto razmene postali su aerodromi.
Te 2010 godine to je bio aerodrom Ševhat na kome se prvi put posle kraja Haladnog rata obavila razmena ruskih i američkih agenata. Tada je nekadašnji direktor CIA Leon Paneta rekao: “Sve što je nedostajalo za ugođaj bilo je da nam neko na citri odsvira Harijevu temu iz Trećeg čoveka”.
Sada se težište razmene pomerilo iz Evrope u Aziju, odnosno aerdorom Ankara gde su iz Moskve avionom prebacili pozamašnu ekipu Amerikanaca, ali i Rusa koji su antiputinovski nastrojeni, dok iz SAD i Evrope prebačena je poprilična ekipa ruskih obaveštajaca uključujući i jednu porodicu iz Slovenije i njihovo dvoje dece što su i kamere zabeležile dok su se ukrcavali u avion.
❗️Turkish Intelligence Directorate us coordinating the prisoner exchange between Russia and the US. Evan Gershkovich is being exchanged for several Russians, IHA agency reported
— Sputnik (@SputnikInt) August 1, 2024
A plane of the "Russia" special forces unit took off from Moscow Vnukovo airport and landed in Ankara… pic.twitter.com/6LJ1ePcXZI
Za sve njih obaveštajna karijera je završena i mnogi će poslove naći van obaveštajnog rada na terenu. Isti slučaj je bio i sa Rudolfom Abelom, Kimo Filbije,, Gajom Bardžesom i celom ekipom obaveštajaca.
📹 The Russian Federal Security Service (FSB) has released a video showing Russian citizens boarding a plane at Ankara airport after the exchange. pic.twitter.com/yqWmQFbcIz
— Sputnik (@SputnikInt) August 1, 2024
Ko je za koga razmenjen
Rusija je put SAD i zapadne Evrope pre svega Nemačke poslala pozamašnu ekipu Amerikanaca ali i ruskih opozicionera od kojih su neki pohodili na svom putu do Evrope i Beograd!
Iz Rusije put zapada otišli su:
Evan Gerškovič, Vladimir Kara-Murza, Lilia Chanisheva, Ilja Jašin, Ksenija Fadejeva, Andrej Pivovarov, Paul Vhelan, Alsu Kurmasheva, Oleg Orlov, Saša Skočilenko, Diter Voronin, Kevin Leak, Rik Kriger, Patrik Šobel, Herman Mojžes, Vadim Ostanin.
Sa zapada put Rusije otišli su: Vadim Krasikov (iz Nemačke), Artem Dulcev (iz Slovenije), Ana Dultseva (iz Slovenije), Mikhail Mikushin (iz Norveške), Pavel Rubcov (iz Poljske), Roman Seleznjev (iz SAD), Vladislav Kljušin (iz SAD), Vadim Konoščenok (iz SAD).
Kratke biografije ruskih obaveštajaca koji se vraćaju u Rusiju u okviru razmene zatvorenika sa SAD:
▪Vadim Krasikov, bivši ruski obaveštajac uhapšen u Nemačkoj 2019. i optužen od strane Berlina da je ubio čečenskog teroristu Zelimkana Hangošvilija na nemačkom tlu. Pucao mu sa četiri hica u glavu na ulici.
▪Ludvig Giš i Marija Majer, uhapšeni 2022. u Sloveniji i optuženi da su skriveni ruski obaveštajci čija su imena prema zapadnim medijima) Artem Dulcev i Ana Dulceva.
▪Roman Seleznjev, ruski IT specijalista koga su američke vlasti optužile da je haker i da je prevario banke za milione dolara.
▪ Vladislav Kljušin, ruski biznismen koji je uhapšen u Švajcarskoj 2021. i izručen SAD. Američke vlasti optužile su Kljušina da je učestvovao u „razrađenoj šemi hakovanja koja je zaradila oko 93 miliona dolara kroz trgovinu hartijama od vrednosti zasnovanoj na poverljivim korporativnim informacijama ukradenim iz kompjuterskih mreža SAD“, kako je to rekao američki ministar pravde.
Footage from the exchange of prisoners between the Russian Federation and the United States in Ankara, Türkiye today under the coordination of the Turkish Intelligence Service (MIT). pic.twitter.com/a6FwWzZ1RI
— Clash Report (@clashreport) August 1, 2024
▪Vadim Konoščenok, ruski biznismen za koga američke vlasti tvrde da je povezan sa ruskom Federalnom službom bezbednosti (FSB). Godine 2023. godine je uhapšen u Estoniji i izručen SAD kako bi mu se sudilo pod optužbom za šverc tehnologija i municije dvostruke namene iz Sjedinjenih Država u Rusiju.
▪Mihail Mikušin, ruski državljanin koji je uhapšen u Norveškoj dok se predstavljao kao brazilski akademik po imenu Hoze Asis Gamarija. Norveške vlasti sumnjale su da je on ruski obaveštajac, ali je Mikušin samo priznao da je koristio lažni identitet da bi dobio posao na Univerzitetu u Tromsu.
▪Pavel Rubcov, poznat i kao Pablo Gonzales Jage, je rusko-španski novinar koji je uhapšen 2022. u Poljskoj pod sumnjom za špijunažu.