НАПОКОН СЕ ПОЈАВИЛИ: “ЛОВЦИ F-16 НА НЕБУ УКРАЈИНЕ”

У Украјини су одржане прославе у част Дана Ваздухопловства Оружаних снага Украјине, током којих је председник Украјине одржао званичну презентацију испоручених ловаца F-16. Не извештава се где је церемонија одржана, највероватније негде на западу земље, мада је могућа опција и регион Одесе, јер су украјинске јавне странице објавиле снимак F-16 који лети изнад Одесе.

F-16 у Украјини. Ми смо обезбедили ово. Поносан сам на све наше момке који квалитетно савладавају ове летелице и већ су почели да их користе за нашу државу. Захваљујем се нашем тиму на овом резултату”, рексао је Зеленски, не заборављајући да се захвали „партнерима“ које представљају САД, Данска и Холандија.

Судећи по информацијама, ловци су испоручени Украјини са минималним залихама наоружања, то је изгледа урадила Холандија; И Норвешка се придружила такозваној „коалицији ловаца“, обећавајући Кијеву још шест ових авиона.

napokon-se-pojavili-lovci-f-16-nanebu-ukrajine© Стопкадр з відео Володимира Зеленського/Міністерство оборони України

Како је раније саопштено, прва испоручена серија авиона укључивала је десет ловаца, а још десет ће стићи у Украјину до краја године. Ако узмемо у обзир речи Зеленског, авионе су испоручиле Данска и Холандија.

ПРВИ F-16

НАТО чланице Белгија, Данска Холандија И Норвешка биле су прве чланице овог савеза, које су добиле ловце F-16. Била је то у оно време огромна поруџбина, још увек недовољно усавршеног ловца. Испоручени ловци били су произвођени у серијам такозваним блоковима (Block). Авиони су испоручивани од 1980. до 1984. године. Били су то ловци првих серија и били су познати као F-16ADF (air defense fighter), односно ловци за ПВО. То им је била примарна улога.

Што се тиче блокова, ловци су припадали следећим серијама:

F-16ABlock 11980
F-16BBlock 11980
F-16ABlock 51980-1981
F-16BBlock 51980-1981
F-16ABlock 101981-1982
F-16BBlock 101981-1982
F-16ABlock 151982-1984
F-16BBlock 151982-1983
F-16А/BBlock 15 OCU1989
Ловци F-16 који су испоручени или ће бити РВ Украјине по блоковима

Када је F-16 ушао у службу 1979. године очекивало се да ће авион бити замењен новим ловцем до 1999. године. Међутим, како то бива, очекивања се нису обистинила. Да би се одржао исти ниво оперативних способности и оперативне ефикасности постојећих авиона у наредних десет до двадесет година у овом свету технологије која се стално повећава, развијан је обимни програм модернизације, који је касније постао познат као Mid-Life Update или MLU.

Пројекат је започет 1989. године двогодишњим проучавањем могућности надоградње F-16. У мају 1991. године започела је развојна фаза, која је трајала до 1997. године.

Модернизацији су подвргнуте очувани авиони првих производних блокова од Block 1 до Block 15, дакле ловци F-16A/B Fighting Falcon.

Унапређен је радар Westinghouse AN/APG-66(V2), омогућено коришћење ракета ваздух-ваздух  AIM-120 AMRAAM, као и многе друге модификације доводећи старе авионе, на стандард ловаца F-16C/D (Block-40/50). Унапређени ловци означени су као F-16MLU или као F-16AM/F-16BM.

КАКВИ СУ УКРАЈИНСКИ F-16?

Сага о украјинским “борбеним соколовима” траје већ скоро колико и рат у Украјини. Међутим, сад када су напокон стигли у Украјину, нису стигли “онакивим” каквим су их многи очекивали. Мислимо на верзије “вајпер”.

Из оног што је јавности презентовано, током промоције нових ваздухоплова у Ратном ваздухопловству Украјине, јасно је да ово није последња реч технике.

Украјински F-16 имају подвеснике система заелектронско ратовање. Реч је о подвесницима Terma PIDS+ са системом за рано упозоравање од ракетног напада.

Они су идентификовани са снимка објављеног на званичном Телеграм каналу председника Украјине.

napokon-se-pojavili-lovci-f-16-nanebu-ukrajine© Стопкадр з відео Володимира Зеленського/Міністерство оборони України

Систем који је развијен у Данској, а производи га компаније Terma стандардни је део опреме старијих авиона F-16 у делу чланица НАТО.

Данска, Норвешка, Холандија и Белгија су 2018. године наручиле Terma PIDS+ подвеснике са системом упозорења на ракетни напад Hensoldt AAR-60(V)2 (MWS) за своје F-16.

Будући, да су горе наведене замље одлучиле да испоруче своје авионе у Украјину, јасно је да је опрема авиона веома слична.

Што се тиче значаја MWS, он пружа витално побољшање комплекса за самоодбрану авиона F-16, јер омогућава авиону да рано открије и супротстави se нападу противничке ракете.

Рачунар је инсталиран у десном носачу. AAR-60(V)2 преноси информације о претњи у систем контроле противмера Terma ALQ-213 који се налази у кабини пилота.

Мамци се испаљују под таквим углом да се активирају дијагонално надоле и не погађају ракету постављену на врх крила ловца.

Међутим, америчко ваздухопловство се одлучило за системе израелске производње које поставља на своје “шеснаеске”.

Што се тиче наоружања, иако се на украјинским сајтовима може да прочита да су авиони наоружани најновијим ракетама ваздух-ваздух типа AIM-120 AMRAAM и AIM-9 Sidewinder, на фотографијама које су објављене то и није баш тако.

Својевремено је Том Купер, познати ваздухопловни публициста тврдио је да Украјина неће добити најновије ракете AIM-120 и AIM-9 за наоружавање својих “соколова”.

Погледом на објављене фотографије, Том је ипак био у праву.

Украјински “борбени соклови” наоружани су са ракетама ваздух-ваздух типа AIM-120B AMRAAM и AIM-9M Sidewinder.

Његов коментар јуче је био:

Као што сам рекао… AIM-120B и AIM-9М…..… зар то није супер… Зашто? Зато што су Ирачани 1991. године, већ тада имали одличне ИЦ мамце који су успешно ометали ракете AIM-9М..

Било како било, многи ваздухопловни зналци са Запада, били су скептични спрам испоручене технике.

Међутим рат је и нема времена да се загледава у детаље.

Да ли ће испоручени авиони, изменити ситуацију на фронту? Свима је већ одавно јасно, да неће! Једно јер сигурно, само ће га мало продужити. А исход ће бити исти.

Један коментар на “НАПОКОН СЕ ПОЈАВИЛИ: “ЛОВЦИ F-16 НА НЕБУ УКРАЈИНЕ”

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *