Lični osvrt: “HRVATSKA U UKRAJINSKOM ZAGRLJAJU, PO NALOGU NATO”

Od svog osamostaljenja, današnja Republika Hrvatska je uvek “blisko koketirala” sa Ukrajinom. To je počelo još decembra 1991. godine. kad je Ukrajina prva priznala novu državu na prostoru bivše SFRJ. Mnogi u Srbiji i danas misle i to potpuno pogrešno, da je Rusija prva priznala novu Hrvatsku. Međutim, uvidom u dokumente to nije tačno.

Prema podacima Hrvatskog generalskog zbora, dokument Kronologija Domovinskog rata stoji:

– 7. decembra 1991. godine Badinterova komisija donela je zaključak da SFRJ više ne postoji. Prema mišljenju komisije promena postojećih (republičkih) granica i linija razgraničenja postignuta silom ne može proizvesti pravne efekte; to su presudni zaključci za konačnu odluku Evropske Zajednice o priznanju Hrvatske i ostalih republika bivše SFRJ.

– 11. decembra 1991. godine Ukrajina je priznala Hrvatsku, potom 14. decembra to isto je uradila Letonije (Latvija).

Od samog početka svog nastanka, Hrvatska je bila oslonjena na Ukrajinu. Tako i tokom svog naoružavanja, Hrvatska je deo naoružanja dobila ne iz Rusije već iz Ukrajine. Ali to mnogima u Srbiji nije bitno, jer oni već imaju formirani stav, pa im i ne vredi ništa argumentovano objašnjavati.

Međutim, onima koji ipak poštuju argumente, to treba i navesti.

Nastala nakon nasilnog raspada Jugoslavije, Hrvatska je dobila svoj prvi MiG-21 kada je pilot jugoslovenskog ratnog vazduhoplovstva prebegao u zemlju u jednom od mlaznjaka u februaru 1992. godine. Lovac je tada stavljen u hrvatsku službu, ali je oboren iznad Bosne i Hercegovine u junu iste godine.

Još jedan par MiG-21 stigao je u Hrvatsku prebegom u maju 1992. godine, od kojih je jedan takođe izgubljen u borbi.

Kako je nedavno nezavisna Hrvatska izgradila svoje vazduhoplovstvo, nabavila je 40 MiG-21 od Ukrajine između 1993. i 1994. godine, a ove avione je prvobitno koristila druga bivša sovjetska država, Kirgistan. Oni su dostavljeni Hrvatskoj uprkos embargu na oružje. Od ovih lovaca 26 je stavljeno u hrvatsku službu, dok je ostalih 14 korišćeno za rezervne dijelove.

borbeni-avioni-hrvatske-od-arhaičnog-dvokrilca-an-2-do-savremenog-rafale-deo-iii© Dimitrije Ostojić/dimitrijeostojic.com

Pored još jednog ratnog obaranja, u maju 1995. godine, hrvatska flota ovih lovaca pretrpela je šest gubitaka nakon što su sukobi završeni u septembru 1995. godine.

Isto tako i “famozna priča” o S-300 u Hrvatskoj već odavno je postala uveliko poznata. Deo tog sistema je u Hrvatsku stigao iz Ukrajine. Ali kome to govoriti u Srbiji?

Možete milion puta uz dokumente tvrdeti da to nije tako, džaba, uvek će neko da tvrdi da je Zemlja ravna ploča i da ljudi na Mesecu nisu bili. Tako i stara pričao o “hrvatskom” S-300, povremeno se podgreva, kako bi se “zabludelim ovcama” dalo malo paše i skrenulo sa pravih tema.

Međutim, da se ipak prebacimo u ovaj vek.

Plenković i Zelenski

Nakon početka ruske intervencije u Ukrajini, zvanični Zagreb je postao glavni pomoćnik Kijeva u regionu Zapadnog Balkana (odnosno prostora bivše SFRJ), više puta pružajući vojnu, finansijsku i humanitarnu pomoć u iznosu od nekoliko miliona evra, pokrenuo državni program za prihvat i zapošljavanje ukrajinskih izbeglica, održao sastanak „Krimske platforme“, donatorske konferencije i konferencije o razminiranju u Ukrajini.

Hrvatska vlada, formirana nakon nedavnih parlamentarnih izbora, na čijem čelu je premijer i lider vladajuće stranke HDZ Andrej Plenković, stupila je na dužnost 20. maja 2024. godine. Prvi međunarodni kontakt bio je telefonski razgovor Plenkovića i Vladimira Zelenskog o nastavku sveobuhvatne hrvatske pomoći i podrške Kijevu.

Hrvatsko naoružavanje deo za Ukrajinu

Hrvatski premijer Andrej Plenković najavio je u decembru 2024. godine da će vlada izdvojiti dodatna sredstva za kupovinu osam sistema HIMARS, rakete GMLRS i dodatne opreme za 390 miliona dolara, kao i unapređenih radarskih sistema.

Tenk M-84 Hrvatska© Shutterstock / DarioZg

On je precizirao da će hrvatski odbrambeni budžet u 2025. godini, u skladu sa obavezama prema NATO, premašiti dva odsto BDP i iznosiće približno 2,1-2,15 odsto BDP.

Umesto 30 tenkova M-84 (proizveden 1983-1991) i 30 borbenih vozila pešadije M-80 (proizvedenih 1979-1983.) prebačenih u Ukrajinu, Zagreb će kupiti 50 nemačkih Leopard 2A8, stari MiG-21 su zamenjeni sa 12 lovaca Rafale, jugoslovenski BVP američkim Bradley, tu su i oklopna vozila Patria, Bajraktar ​​bespilotne letelice, laki prenosni sistemi PVO Mistral, očekuju se velika ulaganja u mornaricu.

Helikopteri Mi-8Š (Mi-171Š) ili kako se u Hrvatskoj nazivaju “miševi” ubrzano se menjaju sa helikopterima Sikorsky UH-60. Problem za “miševe” su nedostatak rezervnih delova. Tako da se može očekivati, da se po kompletiranju eskadrile “crnih sokolova”, helikopteri Mi-171Š, mogu naći u Ukrajini.

Rezime

Premijer Plenković je posetio Kijev, njegova vlada je podržala sve sankcije Zapada Rusiji, blokirala isporuku ruskih sirovina naftovodom JANAF sa ostrva Krk na Jadranu na preradu u Srbiji i proterala deo diplomatskog osoblja iz ruske ambasade. Hrvatski plaćenici se bore i, prema Ministarstvu odbrane Rusije, ginu u redovima raznih ukrajinskih formacija.

Sve u svemu, Hrvatska je ipak zahvalna Ukrajini za 1991. godinu.

Ali to nije bitno, važno je šta misli krug dvojke u Beogradu.

Jedan komentar na “Lični osvrt: “HRVATSKA U UKRAJINSKOM ZAGRLJAJU, PO NALOGU NATO”

  1. Rusija je bila naš prijatelj i saveznik u nabavi naoružanja početkom 1990-ih. Rusi su nam isporučivali oružje na zahtjev Francuske. Ja sam tome svjedok – kaže Marin Tomulić u razgovoru koji smo vodili u srijedu u Parizu. – Sad se smatra da su Rusi bili i ostali saveznici Srba. Ali za vrijeme Domovinskog rata naoružavali su nas, a ne Srbe – dodaje.

    Samo jedan od primjera i svjedoka tog doba, možete lagat koliko hoćete ali istina uvijek ispliva …

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *