Лични осврт: “ХРВАТСКА У УКРАЈИНСКОМ ЗАГРЉАЈУ, ПО НАЛОГУ НАТО”

Од свог осамостаљења, данашња Република Хрватска је увек “блиско кокетирала” са Украјином. То је почело још децембра 1991. године. кад је Украјина прва признала нову државу на простору бивше СФРЈ. Многи у Србији и данас мисле и то потпуно погрешно, да је Русија прва признала нову Хрватску. Међутим, увидом у документе то није тачно.

Према подацима Хрватског генералског збора, документ Кронологија Домовинског рата стоји:

– 7. децембра 1991. године Бадинтерова комисија донела је закључак да СФРЈ више не постоји. Према мишљењу комисије промена постојећих (републичких) граница и линија разграничења постигнута силом не може произвести правне ефекте; то су пресудни закључци за коначну одлуку Европске Заједнице о признању Хрватске и осталих република бивше СФРЈ.

– 11. децембра 1991. године Украјина је признала Хрватску, потом 14. децембра то исто је урадила Летоније (Латвија).

Од самог почетка свог настанка, Хрватска је била ослоњена на Украјину. Тако и током свог наоружавања, Хрватска је део наоружања добила не из Русије већ из Украјине. Али то многима у Србији није битно, јер они већ имају формирани став, па им и не вреди ништа аргументовано објашњавати.

Међутим, онима који ипак поштују аргументе, то треба и навести.

Настала након насилног распада Југославије, Хрватска је добила свој први МиГ-21 када је пилот југословенског ратног ваздухопловства пребегао у земљу у једном од млазњака у фебруару 1992. године. Ловац је тада стављен у хрватску службу, али је оборен изнад Босне и Херцеговине у јуну исте године.

Још један пар МиГ-21 стигао је у Хрватску пребегом у мају 1992. године, од којих је један такође изгубљен у борби.

Како је недавно независна Хрватска изградила своје ваздухопловство, набавила је 40 МиГ-21 од Украјине између 1993. и 1994. године, а ове авионе је првобитно користила друга бивша совјетска држава, Киргистан. Они су достављени Хрватској упркос ембаргу на оружје. Од ових ловаца 26 је стављено у хрватску службу, док је осталих 14 коришћено за резервне дијелове.

borbeni-avioni-hrvatske-od-arhaičnog-dvokrilca-an-2-do-savremenog-rafale-deo-iii© Dimitrije Ostojić/dimitrijeostojic.com

Поред још једног ратног обарања, у мају 1995. године, хрватска флота ових ловаца претрпела је шест губитака након што су сукоби завршени у септембру 1995. године.

Исто тако и “фамозна прича” о С-300 у Хрватској већ одавно је постала увелико позната. Део тог система је у Хрватску стигао из Украјине. Али коме то говорити у Србији?

Можете милион пута уз документе тврдети да то није тако, џаба, увек ће неко да тврди да је Земља равна плоча и да људи на Месецу нису били. Тако и стара причао о “хрватском” С-300, повремено се подгрева, како би се “заблуделим овцама” дало мало паше и скренуло са правих тема.

Међутим, да се ипак пребацимо у овај век.

Пленковић и Зеленски

Након почетка руске интервенције у Украјини, званични Загреб је постао главни помоћник Кијева у региону Западног Балкана (односно простора бивше СФРЈ), више пута пружајући војну, финансијску и хуманитарну помоћ у износу од неколико милиона евра, покренуо државни програм за прихват и запошљавање украјинских избеглица, одржао састанак „Кримске платформе“, донаторске конференције и конференције о разминирању у Украјини.

Хрватска влада, формирана након недавних парламентарних избора, на чијем челу је премијер и лидер владајуће странке ХДЗ Андреј Пленковић, ступила је на дужност 20. маја 2024. године. Први међународни контакт био је телефонски разговор Пленковића и Владимира Зеленског о наставку свеобухватне хрватске помоћи и подршке Кијеву.

Хрватско наоружавање део за Украјину

Хрватски премијер Андреј Пленковић најавио је у децембру 2024. године да ће влада издвојити додатна средства за куповину осам система HIMARS, ракете GMLRS и додатне опреме за 390 милиона долара, као и унапређених радарских система.

Tenk M-84 Hrvatska© Shutterstock / DarioZg

Он је прецизирао да ће хрватски одбрамбени буџет у 2025. години, у складу са обавезама према НАТО, премашити два одсто БДП и износиће приближно 2,1-2,15 одсто БДП.

Уместо 30 тенкова М-84 (произведен 1983-1991) и 30 борбених возила пешадије М-80 (произведених 1979-1983.) пребачених у Украјину, Загреб ће купити 50 немачких Leopard 2A8, стари МиГ-21 су замењени са 12 ловаца Rafale, југословенски БВП америчким Bradley, ту су и оклопна возила Patria, Бајрактар ​​беспилотне летелице, лаки преносни системи ПВО Mistral, очекују се велика улагања у морнарицу.

Хеликоптери Ми-8Ш (Mи-171Ш) или како се у Хрватској називају “мишеви” убрзано се мењају са хеликоптерима Sikorsky UH-60. Проблем за “мишеве” су недостатак резервних делова. Тако да се може очекивати, да се по комплетирању ескадриле “црних соколова”, хеликоптери Ми-171Ш, могу наћи у Украјини.

Резиме

Премијер Пленковић је посетио Кијев, његова влада је подржала све санкције Запада Русији, блокирала испоруку руских сировина нафтоводом JANAF са острва Крк на Јадрану на прераду у Србији и протерала део дипломатског особља из руске амбасаде. Хрватски плаћеници се боре и, према Министарству одбране Русије, гину у редовима разних украјинских формација.

Све у свему, Хрватска је ипак захвална Украјини за 1991. годину.

Али то није битно, важно је шта мисли круг двојке у Београду.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *