LETETI SA SAMOPOUZDANJEM: ZAŠTO AMERIČKI PILOTI VOLE AVIONE F-15 I F-16?

Američki piloti lovačkih aviona više od 50 godina računaju na moćnu snagu motora Pratt & Whitney F100 koji im omogućavaju da izvrše svoje zadatke i bezbedno se vrate kući.

Zvuk počinje kao tiha tutnjava iznad glave u daljini.

Menja se kako se približava. Sporo, ravnomerno zujanje ustupa mesto oštrom, rezastom zvuku – kao masivni, nevidljivi list papira koji se polako cepa na dva dela.

Više od 50 godina, taj zvuk – zvuk motora Pratt & Whitney F100– signalizirao je američkim i savezničkim snagama da je pomoć stigla, u obliku borbenih aviona F-15 ili F-16. Protivnicima je to bila poruka da bilo kakve prednosti koje su nekada imali više nema.

A za avionske posade – koje još uvek to mogu da čuju dok nose zaštitu za uši – to jednostavno znači da rade svoj posao.

Moj posao je bio da se postaram da se muškarci i žene na zemlji bezbedno vrate kući“, rekao je penzionisani potpukovnik američkog vazduhoplovstva Nik „JDAM“ Grejem, bivši oficir za sisteme naoružanja na F-15E, a sada viši program menadžer u Pratt & Whitney, RTX kompaniji. „Održavanje motora F100 omogućilo je našu vojnoj sposobnost.

Motor F100 je među više od 120 komponenti – uključujući radare, sedišta za izbacivanje i precizno oružje – kojima kompanije RTX podržava avione F-15 i F-16, a sve u ime pomoći vazduhoplovnim posadama da odrade svoje borbene zadatke i bezbedno se vrate.

Motori: Pokreću avione

F-15: Dva motora Pratt & Whitney F100 sa naknadnim sagorevanjem (tri varijante).

F-16: Jedan motor Pratt & Whitney F100 sa naknadnim sagorevanjem (tri varijante).

Pouzdanost mog motora je bila neverovatna“, rekao je penzionisani pukovnik američkog ratnog vazduhoplovstva Dejl „Haos“ Hetke, bivši pilot F-16, a sada vodeći integrator borbenih vazduhoplovnih snaga u kompaniji Pratt & Whitney. „Od 1.000 sati koliko sam imao u avionu, nikada mi motor nije štucao. To je svedočanstvo o muškarcima i ženama koji prave taj motor i o kvalitetu i izradi koji su u njega uložili.”

Hetke se priseća naleta adrenalina koji je doživeo kada je, tokom jednog borbenog naleta, gađan projektilom zemlja-vazduh. Morao je da pronađe izlaz – brzo.

„Stavio sam motor u naknadno sagorevanje i odmah sam imao potisak i sposobnost manevrisanja da pobegnem od neprijatelja“, rekao je on. „To je nešto što ću uvek pamtiti i na čemu ću biti zahvalan – imao sam tu dodatnu moć kada mi je najpotrebnije.

Radari: otkrivanje pretnje

Penzionisani pukovnik američkih vazduhoplovnih snaga Džo „Grip“ Bejsner ima 3.000 sati naleta u F-15, od kojih je 750 letelo u borbenim misijama u F-15E Strike Eagle. Takođe je služio kao zamenik komandanta 455. vazdušnog ekspedicionog vinga u Avganistanu, predvodeći skvadrone F-15 u i van borbe. On je sada viši lider u grupi za taktičke vazdušno-desantne sisteme u kompaniji Raytheon, RTX kompanije. Jedan od njegovih sinova leti na F-15. Drugi leti na F-16.

On i njegovi sinovi govore o tome koliko su njihovi radarski sistemi važni kada je u pitanju uspeh misije. Jedna od kvaliteta koje najviše cene kod RTX radara je njegova svestranost. Piloti vole da imaju opcije.

Radar koristite za stvari koje su jednostavne kao što je odlazak iz radarske staze kada je loše vreme ili ponovno pridruživanje tankerima radi dopunjavanja goriva u vazduhu“, rekao je Bejsner. „I, naravno, za izazovnije delove misije. Radar je od suštinske važnosti kada je u pitanju presretanje neprijateljskih aviona sa pozicijom prednosti”.

Takođe je rekao da je posedovanje radara RTX APG-82 i raketa AIM-120 veoma moćna kombinacija.

Prvo, moramo da pronađemo pretnje, a to je odgovornost radara“, rekao je on. „Onda identifikujemo pretnju i donosimo taktičku odluku. Hoćemo li da se angažujemo ili ne? Snaga i domet radara omogućavaju posadi da donesu takve odluke u deliću sekunde pre nego što napreduju do ciljanog područja i završe misiju.”

AMRAAM raketni sistem: Angažovanje i odvraćanje neprijatelja

Sistemi naoružanja F-15 i F-16 uključuju rakete RTX AIM-9X SIDEWINDER i AIM-120 AMRAAM.

Raketa AMRAAM ima sposobnosti i vazduh-vazduh i zemlja-vazduh. Takođe ima ugrađeni radarski sistem koji omogućava pilotima da napadnu neprijatelja sa ekstremnih udaljenosti, a zatim brzo napuste područje pre nego što budu otkriveni.

Hetke je to podsetio kao „projektil koji su svi širom sveta želeli da se dočepaju“.

Kao piloti, imali smo najveće poverenje u projektil“, rekao je on. „Ako bismo ikada morali da gađamo lošeg momka u drugom avionu, znali smo da će se taj projektil pobrinuti za posao“.

Bejsner je ispričao jednu borbenu misiju u Avganistanu. Pozvan je da pruži vazdušnu podršku američkim snagama koje su se borile i pretrpele značajne gubitke. On i njegov skvadron su došli i pružili podršku sredstvima vazduh-zemlja, i to je napravilo razliku.

Dok sam leteo nazad u bazu, pozvao me je jedan pripadnik kopnenih snaga i rekao: ‘Hvala, spasili ste nam živote’ Oružje koje pravimo u RTX verujete u to da radi posao. Prvi put, svaki put. I oni to rade.”

Sedište za izbacivanje ACES: Održavanje bezbednosti posade

Bejsner, Graham i Hetke su se oslanjali na Collins Aerospace ACES (Advanced Concept Ejection Seat) II katapult sedište tokom svoje letačke karijere. Iako nikada nisu morali da se katapultiraju iz svojih aviona, rekli su da im je saznanje da je tehnologija ugrađena dalo mir koji im je potreban da se fokusiraju na svoje misije.

Nikada nisam morao da brinem da li će moje sedište raditi“, rekao je Grejem. „Znao sam da hoće. Kada planirate misiju, svoju energiju trošite na stvari koje misija zahteva – ne brinući o sedištu na kome sedite.”

Pouzdanje da ćete se vratiti kući

Svaki pilot, u različitim ulogama u različitim avionima, rekao je da znaju da mogu da završe svoju misiju, jer su imali poverenja u svoju obuku, u ljude koji prave, podržavaju i održavaju svoje avione i poverenje u sposobnosti koje imaju u avionu.

Kada sam poleteo u F-15“, rekao je Bejsner, „nije bilo sumnje da ću se bezbedno vratiti kući. Nikada nema pitanja. Bio sam odlučan da pomognem i svima ostalima da se vrate kući.”

Trejsi Bejsner, njegova supruga i majka trojice pilota američkih vazduhoplovnih snaga, zna bolje od većine koliko su ti ulozi visoki.

Verujem u ove letelice i prednost koju nam daju nad našim protivnicima“, rekla je ona. „Mi ne štitimo samo našu zemlju i naše saveznike; mi štitimo naše ljude. I ovo je za nas lično – životi naše dece su u opasnosti.”

Kako se platforme razlikuju
radni-konji-američkog-vazduhoplovstva-lovci-f-15-strike-eagle-odigrali-su-ključnu-ulogu-u-zaštiti-izraela© U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Daniel Asselta

F-15 (Eagle/Strike Eagle) 

Prvi let: 1972

Varijante: F-15C/D; F-15E Strike Eagle; F-15EX

Posada: F-15E – jedan pilot i jedan oficir za sisteme naoružanja

Pogonska grupa: Dva motora Pratt & Whitney F100 sa naknadnim sagorevanjem (tri varijante: -200, -220, -229)

Nosi: Do osam raketa vazduh-vazduh i 15 tipova raznog naoružanja vazduh-zemlja.

F-16 Fighting Falcon Fires Missle© U.S. Air Force photo by Senior Airman Joshua Hoskins

F-16 (Fighting Falcon)

Prvi let: 1974.

Varijante: F-16 A/B; F-16 C/D

Posada: F-16C – jedan pilot

Pogon: Jedan motor Pratt & Whitney F100 motor sa naknadnim sagorevanjem (tri varijante: -200, -220, -229)

Nosi: Do šest raketa vazduh-vazduh i 12 tipova raznog naoružanja vazduh-zemlja.

6 komentara na “LETETI SA SAMOPOUZDANJEM: ZAŠTO AMERIČKI PILOTI VOLE AVIONE F-15 I F-16?

  1. to su masine, to su avioni a ne oni ruski krsevi

    Ivane, ruska podguzna muvo, jel si cuo da je ukrajinski F-16 pokidao onu rusku letecu kantu Su-34!!!

    1. To još niko nije potvrdio osim nekih suspektnih telegram kanala. Da je istina, ukrajinska TV bi stvorili jedan kanal samo gde bi ta vest išla. A sve drugo pripada pod rubriku perverzija. Pošto samo oni sa veoma kratkim pamćenjem mogu da uzdižu letelice koje su 1999 sejale smrt po SRJ.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *