KURDI SU NAJBOLJI AMERIČKI IZBOR U SIRIJI

Sirija posle Asada će verovatno postati utočište za terorizam, a Sjedinjenim Državama i njihovim saveznicima će biti potrebni pouzdani lokalni partneri da pomognu u borbi protiv njega.

Pad režima Bašara el Asada ostavio je razne frakcije koje se bore za vlast u Siriji. Iako nijedan još uvek ne predstavlja jasnu pretnju terorizma za Sjedinjene Države, nedostatak stabilnosti ostavlja zemlju ranjivom na terorističke grupe u budućnosti. Zapadni lideri bi trebalo da uspostave spoljnu politiku koja balansira između neintervenisanja i podrške antiterorističkoj infrastrukturi u regionu.

Tri glavna igrača trenutno se bore za vlast u liderskom vakuumu koji je ostavio Asadov režim. Prva je pobunjenička grupa poznata kao Hajat Tahrir al Šam (HTŠ), skup sunitskih islamističkih grupa koje su bile glavni pokretači nedavne ofanzive koja je zbacila Bašara el Asada sa vlasti. HTŠ je ranije bio poznat kao Al Nusra front, sirijski ogranak Al Kaide. HTŠ tvrdi da se odrekao svojih ekstremističkih stavova, iako će vreme pokazati da li je to istina.

Druga je Sirijska nacionalna armija (SNA), koja je, uprkos svom imenu, pobunjenička grupa koju u potpunosti podržava Turska. Oni zauzimaju teritoriju u severozapadnom delu Sirije i bore se da zauzmu još teritorije, uključujući teritoriju koju drže Kurdi.

Poslednji kandidati su Sirijske demokratske snage (SDF), koje podržavaju SAD, prvenstveno kurdska grupa koja zauzima teritoriju na severoistoku Sirije.

HTŠ trenutno kontroliše većinu teritorije između ova tri igrača. Međutim, postoji nekoliko kritičnih razloga zbog kojih bi Izrael i Sjedinjene Države trebalo dvaput da razmisle pre nego što priznaju HTŠ kao novu zvaničnu vladu Sirije. Prvi je da pobunjeničke grupe imaju dugu istoriju postajanja terorističkih grupa. Najznačajniji primer je kako su mudžahedini prešli od suprotstavljanja invaziji Sovjetskog Saveza na Avganistan do pretvaranja u talibane i Al Kaidu. Sam HTŠ je već ranije bio povezan sa Al Kaidom, što ga potencijalno čini još opasnijim. Iako se odrekao veza sa Al Kaidom, činjenica da je HTŠ nastao kao deo jedne od najopasnijih terorističkih grupa na svetu trebalo bi da kreatorima politike pruži zdravu dozu skepticizma u suočavanju sa njima.

SNA, u međuvremenu, podržava Turska, koja je članica NATO. To, međutim, ne ide u prilog SNA, budući da se Turska pokazala kao nepouzdan partner NATO, koja je nedavno klizila ka diktaturi i suprotstavljala se Izraelu u njegovom ratu protiv Hamasa. Štaviše, za razliku od HTŠ koji ima formalizovanu strukturu i vođstvo, SNA je decentralizovana zbirka grupa. U slučaju sukoba između frakcija članica, ne postoji vodeći establišment koji bi sprečio terorističke grupe da preuzmu i suprotstave se Izraelu i ugroze regionalnu bezbednost.

To ostavlja Kurde. Iako su bili pouzdani partneri sa Sjedinjenim Državama protiv Islamske države, oni kontrolišu malu teritoriju u Siriji. Bilo kakvi pokušaji da se Kurdi uspostave kao primarna sila u Siriji bili bi nepraktični. Većinsko arapsko stanovništvo ne bi prihvatilo vladu koju predvode Kurdi kao legitimnu. Ipak, Izrael i Sjedinjene Države bi i dalje trebalo da ponude finansijsku i vazdušnu podršku grupama predvođenim Kurdima u održavanju kritične antiterorističke infrastrukture u Siriji.

U najboljem je interesu Zapada da SDF zadrži svoju moć u regionu. Građanski rat će se verovatno nastaviti u Siriji, pošto nije došlo do formalne integracije snaga HTŠ, SNA i SDF. U međuvremenu, SNA aktivno napada teritoriju SDF. Kao iu Avganistanu i Iraku nakon invazije SAD, nestabilnost ostavlja region ranjivim na porast islamističkih terorističkih grupa. I Izraelu i Sjedinjenim Državama su potrebni partneri na Bliskom istoku koji bi mogli da pomognu u suprotstavljanju ovom razvoju, a Kurdi su se pokazali kao pouzdani saveznici. SDF trenutno čuva stražu nad hiljadama bivših boraca Islamske države koji se nalaze u logorima za ratne zarobljenike širom teritorije pod kontrolom SDF. Ovo je još jedan razlog zašto je u najboljem interesu Zapada da SDF zadrži svoju moć: ako SDF bude uništen ili oslabljen, ovi bivši borci bi mogli revitalizovati Islamsku državu.

Sjedinjene Države imaju trupe na terenu koje deluju kao podrška kurdskim snagama od 2014. godine. Prošlo je vreme da se vrate kući, ali Sjedinjene Države treba da nastave da podržavaju kurdske snage na druge načine. Izrael takođe treba da prepozna značaj kurdskih snaga u njihovoj sopstvenoj borbi protiv terorističkih snaga i da pošalje vojnu pomoć SDF. Uz finansijsku podršku Sjedinjenih Država i vazdušnu podršku izraelske vojske, kurdske snage bi bile dobro opremljene da se same bore protiv ekstremističkih grupa. Diplomatski, Sjedinjene Države moraju da iskoriste svoju težinu u NATO da spreče Tursku da preko svojih zastupnika izbriše SDF sa mape. Dok se Turska žestoko protivi nacionalističkim težnjama sirijskih Kurda zbog svoje velike kurdske populacije, ona takođe mora priznati vrednost Kurda u borbi protiv ekstremističkih milicija. Politički pritisak, sankcije i uskraćivanje vojne tehnologije samo su neki od alata koje novoizabrani predsednik Tramp može da upotrebi da izvrši pritisak na Tursku da okonča svoj rat protiv Kurda.

Neki smatraju da Tursku treba izbaciti iz NATO, ali možda se ovaj potez može smatrati adutom da se Ankara zadrži u liniji kada je Sirija u pitanju. Ako Sjedinjene Države mogu da nateraju SDF da pristane da ne podstiče pobune Kurda koji žive u Turskoj, onda će možda Turska pristati da ne napada Kurde u Siriji.

Pad Asada je stvorio mnogo neizvesnosti u Siriji. Za Izrael, on ima još jednu nestabilnu državu za suseda. Za Sjedinjene Države, to je još jedno potencijalno utočište za terorističke grupe. I jedni i drugi imaju potencijal da ostvare sigurnost kroz podršku SDF predvođenom Kurdima.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *