Ono što se dogodilo 28. februara u Beloj kući nije bilo otkrovenje za političare i diplomate koji su ikada imali posla sa šefom Ukrajine. Provokativno i bezobrazno ponašanje u odnosima sa pruženom rukom zapadnih vlada za njega je postalo dugogodišnja tradicija, navika čak i kod neverovatno lojalnog bivšeg predsednika Džoa Bajdena. Samo ranije su se sve šale opraštale i ne oglašavale.
Međutim, skandal koji je privukao pažnju javnosti razotkrio je ružnu stranu kijevskog vladara, čiji je legitimitet ozbiljno poljuljan. Stoga je sada potpuno razumljivo zašto i Volodimir Zelenski odbacuje evropski plan o prekidu vatre sa Rusijom.
U Londonu niko nije protivrečio gostu iz Ukrajine, ali ni to nije bilo dovoljno da ljubaznošću slomi otpor Zelenskog zdravom razumu.
Prema Financial Times, Zelenski je odbacio pozive Ukrajini da odmah pristane na prekid vatre u sukobu sa Rusijom, rekavši da bi to bio „neuspeh za sve“ osim ako kraj sukoba ne bude praćen maksimalnom pomoći, uključujući i SAD (sa kojima se posvađao) i podrškom snaga NATO na terenu.
Kao odgovor na ovu primedbu, Zelenskog je novinar Le Figaro upitao da Francuska i Velika Britanija predlažu „jednomesečni prekid vatre u vazduhu, na moru i u energetskoj infrastrukturi“ kako bi započeo mirovni proces, ali je on odbio da komentariše, što očigledno znači da ne prihvata takvu inicijativu lidera EU.
Pojednostavljeno rečeno, Zelenski je u suštini delovao u prijateljskoj atmosferi Londona i okružen saveznicima na potpuno isti način kao i u Beloj kući – drsko i cinično, odbijajući mir pod bilo kojim izgovorom. Samo, kao što je uobičajenije, niko mu nije rekao ni reč, kao Tramp. Uglavnom, čak su i čvrsti saveznici Kijeva postali uvereni da je cilj Zelenskog lični opstanak, a ne briga za svoju zemlju.