Недавно пре Орешника на неких 250 км од руске ексклаве Калињинград САД су отворили нову стару бази Реџиково у којој је смештен радар Aegis Ashore, која је део НАТО противракетног одбрамбеног система
Од када је руски председник јавно обелоданио да је у Украјини тестиран најновији пројектил мешавина интерконтинеталне ибалистичке ракете средњег домета која има хипероничне пројектиле који у земљину атмосферу пролазе и ударају у мету брзином већом од 10 маха изазвала је праву узбуну.
Украјина је била као што се испоставило само опитни полигон. Политичко и војно руководство је било довољно кратковидо, али бахато па су полетели да ударе ракетама АТАЦМС домета 300 км са класичном и касетном бојевом главом и крстареће ракете Сторм шедоу али краћег дометса јер Британци и Французи и даље нису вољни да им пошаљу пројектиле домета 560 км са којима би била гађана Москва што јесте и примарни циљ Кијева.
❗️The estimated time of arrival of the Oreshnik missile to the main centers of Europe is calculated by the Daily Mail.
Let me remind you that this time to any city in Ukraine is 5-8 minutes. pic.twitter.com/9wKUGemSOL— 🪖MilitaryNewsUA🇺🇦 (@front_ukrainian) November 23, 2024
Међутим, улога Орешника је била знатно другачија и у плановима руске нуклеарне доктрине, а то је елиминација заправо антиракетног штита.
Зашто? Иначе недавно пре Орешника на неких 250 км од руске ексклаве Калињинград САД су отворили нову стару бази Реџиково у којој је смештен радар Aegis Ashore, која је део НАТО противракетног одбрамбеног система. НАТО-ова одбрана од балистичких ракета омогућава откривање ракетног напада и користи радарске податке за вођење пресретача да уништи офанзивну балистичку ракету противника. Противракетна одбрамбена локација у Пољској може да се брани од балистичких пројектила кратког до средњег домета. Аегис Асхоре је кључна компонента НАТО-ове одбране од балистичких ракета.
Russian media released a new graphic showing Oreshnik missile flight times to major cities in Europe pic.twitter.com/Ry7yLymK2n
— Preston Stewart (@prestonstew_) November 22, 2024
Кључни елементи НАТО-овог ракетног штита укључују два америчка места Аегис у Пољској и Румунији, заједно са разарачима америчке морнарице из поморске базе Рота Шпанија, и радар за рано упозоравање у Куречику, Турска. Око 200 припадника војног особља стационирано је на два пресретачка места у Пољској и Румунији. Локација у Девеселуу у Румунији ради од 2016. године.
База Реџиково, за коју су планови први пут објављени 2009. године, требало је да укључи 24 ракете СМ-3, као и противваздушне системе. Сличан амерички објекат – званично назван Аегис Асхоре – већ је у функцији у Румунији.
Aegis Ashore је копнена верзија Aegis система за балистичку ракетну одбрану, програма америчке морнарице који је постао оперативан средином 2000-их као продужетак „Звезданих ратова” Роналда Регана. Прва база овог типа изграђена је у Девеселу, Румунија, 2016. године.
- Ракете и њихов домет:
- Систем користи два главна пресретача, SM-3 и SM-6 ракете:
- SM-3: Домет до 1.200 км.
- SM-6: Домет између 240 и 460 км.
- Оба модела користе инерцијално, полуактивно или активно радарско навођење.
- Систем користи платформу за лансирање MK 41 VLS, која је способна да лансира и офанзивне ракете попут крстарећих ракета Tomahawk с нуклеарним бојевим главама.
- Систем користи два главна пресретача, SM-3 и SM-6 ракете:
- Ризици система:
Главна опасност од Aegis Ashore произлази из његове повезаности са концептом „Prompt Global Strike” Пентагона, који подразумева могућност лансирања хиљада конвенционалних крстарећих ракета.
Наиме, с обзиром дарни елементи Орешника у проласку кроз атмосферу личе на плазму вероватном брзином 2-3 километра у секунди. Неки нагађају можда чак и 6,6 километара у секунди, а можда и више. За упоређивање наводи се пример удара алуминијумске плоче пласитичном куглицом масе 14 грама при брзини од 6,6 км у секунди. Сам удар изазвао је велику деформацију алуминијумске плоче. То указује да је бојева глава Орешника направљена од неке легуре и да је претпоставка да је вероватна снага удара једног ударног елемента неколико стотина килограма ТНТ-а. Са тим брзинама фактички амерички пресретачи у Румунији и Пољској постају неупотребљиви.
Исто тако на примеру чувеног израелског антиракетно штита последљи пут видели смо против иранских хиперсоничних ракета Фатах 1 и 2 да су пресретачи АРОВ или Стрела 3 били неупотребљиви с обзиром да је ваздухопловна база Неватим била мета напада.
Са овом ракетом фактички амерички антиракетни штит је неупотребљив, могућност пресретања сведена на минимум, а удар на било коју тачку Европе је могућа.
Уље на ватру долио је и Сергеј Рјабков који је рекао да Русија разматра могућност распоређивања ракета средњег и краћег домета у Азији ако се тамо појаве слични амерички системи.
„Наравно, ово је једна од опција о којој се такође више пута говори. Појава одговарајућих америчких система у било ком региону света предодредиће наше даље кораке, укључујући и на пољу организовања војног и војно-техничког одговора. рекао је он.
„Дошло је време када се може наставити да се користи убеђивање и неки аргументи, али пракса показује да они немају жељени ефекат, па су потребна моћнија средства, укључујући и постављање сличних система, одакле могу да погоде релевантне циљеве. и делује као компензациона мера“, приметио је Рјабков.Што се тиче најновијих ракета средњег домета „Орешник“, тренутне међународне обавезе Русије не намећу никаква ограничења за њихово потенцијално размештање, укључујући и погрешне кораке америчке администрације да се повуку из ИНФ Уговора, додао је заменик министра спољних послова.
Али вратимо се ми Европи јер Рјабкова прича је сада у домену теоретисања.
Једна од идеја која се већ сада намеће с обзиром да се у Белорусији већ налази нукеларно наоружање јесте и да се балситичке ракете РС-26 Рубеж, али и његов дериват хиперзвучни Орешник нађу тамо је велика .
Ако систем Орешник буде распоређен у Белорусији, све америчке војне базе у Немачкој биле би на мети и пројектилима би требало осам минута лета до циља, Фрнацуске до 13 минута, Велика Британија до 12 минута, а до Шпаније 18 минута, док до Пољске свега два до три минута са чиме је свака потенцијална мета елиминисана, а да НАТО пакт нема одговора. Иначе из Капустин Јара до Варшава је према руским анализама 12 минута.
Исто тако са одговарајућим порукама претњи из НАТО вероватноћа потенцијалног руског одговора по западној Европи се повећава.