KAKO JE OREŠNIK ELIMINISAO AMERIČKI ANTIRAKETNI ŠTIT SAD! PROJEKTILI SE RASPOREĐUJU I U AZIJU. NA DOMETU ALJASKA I NORAD

Nedavno pre Orešnika na nekih 250 km od ruske eksklave Kalinjingrad SAD su otvorili novu staru bazi Redžikovo u kojoj je smešten radar Aegis Ashore, koja je deo NATO protivraketnog odbrambenog sistema

Od kada je ruski predsednik javno obelodanio da je u Ukrajini testiran najnoviji projektil mešavina interkontinetalne ibalističke rakete srednjeg dometa koja ima hiperonične projektile koji u zemljinu atmosferu prolaze i udaraju u metu brzinom većom od 10 maha izazvala je pravu uzbunu.

Ukrajina je bila kao što se ispostavilo samo opitni poligon. Političko i vojno rukovodstvo je bilo dovoljno kratkovido, ali bahato pa su poleteli da udare raketama ATACMS dometa 300 km sa klasičnom i kasetnom bojevom glavom i krstareće rakete Storm šedou ali kraćeg dometsa jer Britanci i Francuzi i dalje nisu voljni da im pošalju projektile dometa 560 km sa kojima bi bila gađana Moskva što jeste i primarni cilj Kijeva.

Međutim, uloga Orešnika je bila znatno drugačija i u planovima ruske nuklearne doktrine, a to je eliminacija zapravo antiraketnog štita.

Zašto? Inače nedavno pre Orešnika na nekih 250 km od ruske eksklave Kalinjingrad SAD su otvorili novu staru bazi Redžikovo u kojoj je smešten radar Aegis Ashore, koja je deo NATO protivraketnog odbrambenog sistema. NATO-ova odbrana od balističkih raketa omogućava otkrivanje raketnog napada i koristi radarske podatke za vođenje presretača da uništi ofanzivnu balističku raketu protivnika. Protivraketna odbrambena lokacija u Poljskoj može da se brani od balističkih projektila kratkog do srednjeg dometa. Aegis Ashore je ključna komponenta NATO-ove odbrane od balističkih raketa.

Ključni elementi NATO-ovog raketnog štita uključuju dva američka mesta Aegis u Poljskoj i Rumuniji, zajedno sa razaračima američke mornarice iz pomorske baze Rota Španija, i radar za rano upozoravanje u Kurečiku, Turska. Oko 200 pripadnika vojnog osoblja stacionirano je na dva presretačka mesta u Poljskoj i Rumuniji. Lokacija u Deveseluu u Rumuniji radi od 2016. godine.

Baza Redžikovo, za koju su planovi prvi put objavljeni 2009. godine, trebalo je da uključi 24 rakete SM-3, kao i protivvazdušne sisteme. Sličan američki objekat – zvanično nazvan Aegis Ashore – već je u funkciji u Rumuniji.

Aegis Ashore je kopnena verzija Aegis sistema za balističku raketnu odbranu, programa američke mornarice koji je postao operativan sredinom 2000-ih kao produžetak „Zvezdanih ratova” Ronalda Regana. Prva baza ovog tipa izgrađena je u Deveselu, Rumunija, 2016. godine.

  1. Rakete i njihov domet:
    • Sistem koristi dva glavna presretača, SM-3 i SM-6 rakete:
      • SM-3: Domet do 1.200 km.
      • SM-6: Domet između 240 i 460 km.
    • Oba modela koriste inercijalno, poluaktivno ili aktivno radarsko navođenje.
    • Sistem koristi platformu za lansiranje MK 41 VLS, koja je sposobna da lansira i ofanzivne rakete poput krstarećih raketa Tomahawk s nuklearnim bojevim glavama.
  2. Rizici sistema:
    Glavna opasnost od Aegis Ashore proizlazi iz njegove povezanosti sa konceptom „Prompt Global Strike” Pentagona, koji podrazumeva mogućnost lansiranja hiljada konvencionalnih krstarećih raketa.

Upravo sa Orešnikom bilo da je lansiran sa poligona Kapustin Jar ili možda u potencijalnom razmeštaju u Belorusiji gde su u vreme Sovjetskog Saveza bile postavljene interkontinetalne i balističke rakete srednjeg dometa, ovakve radarske baze postaju besmislene.

Naime, s obzirom darni elementi Orešnika u prolasku kroz atmosferu liče na plazmu verovatnom brzinom 2-3 kilometra u sekundi. Neki nagađaju možda čak i 6,6 kilometara u sekundi, a možda i više. Za upoređivanje navodi se primer udara aluminijumske ploče plasitičnom kuglicom mase 14 grama pri brzini od 6,6 km u sekundi. Sam udar izazvao je veliku deformaciju aluminijumske ploče. To ukazuje da je bojeva glava Orešnika napravljena od neke legure i da je pretpostavka da je verovatna snaga udara jednog udarnog elementa nekoliko stotina kilograma TNT-a. Sa tim brzinama faktički američki presretači u Rumuniji i Poljskoj postaju neupotrebljivi.

Isto tako na primeru čuvenog izraelskog antiraketno štita posledlji put videli smo protiv iranskih hipersoničnih raketa Fatah 1 i 2 da su presretači AROV ili Strela 3 bili neupotrebljivi s obzirom da je vazduhoplovna baza Nevatim bila meta napada.

Sa ovom raketom faktički američki antiraketni štit je neupotrebljiv, mogućnost presretanja svedena na minimum, a udar na bilo koju tačku Evrope je moguća.

Ulje na vatru dolio je i Sergej Rjabkov koji je rekao da Rusija razmatra mogućnost raspoređivanja raketa srednjeg i kraćeg dometa u Aziji ako se tamo pojave slični američki sistemi.

„Naravno, ovo je jedna od opcija o kojoj se takođe više puta govori. Pojava odgovarajućih američkih sistema u bilo kom regionu sveta predodrediće naše dalje korake, uključujući i na polju organizovanja vojnog i vojno-tehničkog odgovora. rekao je on.

„Došlo je vreme kada se može nastaviti da se koristi ubeđivanje i neki argumenti, ali praksa pokazuje da oni nemaju željeni efekat, pa su potrebna moćnija sredstva, uključujući i postavljanje sličnih sistema, odakle mogu da pogode relevantne ciljeve. i deluje kao kompenzaciona mera“, primetio je Rjabkov.Što se tiče najnovijih raketa srednjeg dometa „Orešnik“, trenutne međunarodne obaveze Rusije ne nameću nikakva ograničenja za njihovo potencijalno razmeštanje, uključujući i pogrešne korake američke administracije da se povuku iz INF Ugovora, dodao je zamenik ministra spoljnih poslova.

Ali vratimo se mi Evropi jer Rjabkova priča je sada u domenu teoretisanja.

Jedna od ideja koja se već sada nameće s obzirom da se u Belorusiji već nalazi nukelarno naoružanje jeste i da se balsitičke rakete RS-26 Rubež, ali i njegov derivat hiperzvučni Orešnik nađu tamo je velika .

Ako sistem Orešnik bude raspoređen u Belorusiji, sve američke vojne baze u Nemačkoj bile bi na meti i projektilima bi trebalo osam minuta leta do cilja, Frnacuske do 13 minuta, Velika Britanija do 12 minuta, a do Španije 18 minuta, dok do Poljske svega dva do tri minuta sa čime je svaka potencijalna meta eliminisana, a da NATO pakt nema odgovora. Inače iz Kapustin Jara do Varšava je prema ruskim analizama 12 minuta.

Isto tako sa odgovarajućim porukama pretnji iz NATO verovatnoća potencijalnog ruskog odgovora po zapadnoj Evropi se povećava.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *