Прича о Трећем либанском рату не датира од 7. окотбра 2023 када је Хамас кренуо у акцију узимања таоца која се претворила у бруталну кажњеничку операцију
Бубњеви рата све су јачи. Израел је већ одлучио да је време да се Хамас остави на миру и да се крене пут свера на границу са Либаном, која је тренутно најврелија тачка на планети с обзиром да су гранични и прекогранични окршаји израелске војске коју неки код нас од миља зову “Ајдиф” и бораца Хезболаха све бројнији и све жешћи, а ексалација питање времена.
Међутим, прича о Трећем либанском рату не датира од 7. окотбра 2023 када је Хамас кренуо у акцију узимања таоца која се претворила у бруталну кажњеничку операцију са скоро 40.000 мртвих цивила, а Газа девастирана са гомилом гладних и претворена у рушевине.
С друге стране Хезболах је све нестрпљивији да се још једном сукоби са Израелом. Многима је у сећању јули 2006 када је кренуо Други либански рат, па тако не треба искључити можда да 28 година касније поново почне трећи дуел Израел-Хезболах.
Повод је био текст написан далеке 2010. године у време сећања на Други либански рат (12.07.-14.08.2006), који је отворио бројне теме и многе оставио без текста у случају када је откривено да су израелски резервисти у рат послати неприпремљени, лоше садјество пешадије, оклопа и логистике, командовања на стратешком и тактичком нивоу и спремности Израела за рат високе интензивности.
BREAKING:
🇺🇸🇮🇱🇱🇧 Is Israel threatening Lebanon with nukes?
Israel allegedly told the United States about plans of using “unprecedented” weapons in the event of an all-out war with Hezbollah, to resolve the war quickly. pic.twitter.com/y7FYtlHy1S— Megatron (@Megatron_ron) June 24, 2024
Колико је стање лоше говори и извештај судије Виноградова који је био задужен да утврди ко је био крив за 33 -дневну катастрофу. Ова комисија је утврдила све недостатке, пропусте, али није именовала ниједног кривца.
Рат у Либану 2006., када је Израел био изложен насумичном ракетирању из Газе и Либана испаљено је 4.228 ракета кратког домета, а у нападима су погинула 44 цивила, повређено је више од 2.000 цивила, а расељено је било скоро 250.000 људи уз огромну материјалну штету. Просек дневни броја ракета које су падале на Израел био је 100 у прве две недеље рата, а на почетку августа повећано је на 200 ракета на дан, да би 13. августа 2006. према часопису Милтех из децембра 2006 било регистровано 250 ракета.
Јаков Амидрор некадашњи шеф војне службе АМАН тада је изјавио: “Сада тачно знамо како ће изгледати будући рат у Либану”. Одговор ће према њему бити веома вишеслојан.Оно са чим ће се суочити Израел су хиљаде невођених ракета, са посебним нагласком напада на Хаифу центар израелске хемијске индустрије и једну од највећих трговачких лука Израела. Оно што ће велики иаззов бити јесте одбрана хемијских фабрика и складишта од невођених ракета.
Компанија Рафаел 2010. добила је задатак да конструише ракете и радаре који ће са копно и мора моћи да дејствује у пресретачким задацима и елиминацији невођених ракета. Зато је ракетни систем Барак монтиран на израелске ракетне корвете Сар 5 и 6.
Тада је споменуто да ће национални програм ХОМА који ће увезати све ракетене системе од Аров до Гвоздене куполе моћи да одговори ракетном изазову који очекује Израел у наредном периоду. Елементи противракетног шита биће темељ одбране.
Иначе напад Ирана од 13. априла показао је какав ће бити ракетни напад, а у иранском нападу кључан елемент пресретања биле су САД која је била важна допуна израелком противракетном штиту.
Један од важних елемената у одбрани од напада хезболахових ракета биће ласерски систем НАУТИЛУС. Iron Beam промовисан је 11.фебруара 2016.године као земаљски систем који користи мулти-киловат ласер за уништење долазних пројектила на даљини од 2 километра, а њега је произвела компанија Рафаел.
Iron Beam батерија треба да се састоји од одбрамбеног радара, командног центра и два ХЕЛ система који же бити монтирани на камионима који се за сада користе за опитовање.
Систем је замишљен да функционише тако што у случају да се ракета или артиљеријски пројектил провуче, преко радара ће се добити информације о циљу. Термичка камера преузима праћење ракете док се не активирају два ласера, који кад постигну одговарајућу снагу уништавају мету.. За сада Израелци крију која је јачина ласера и она се наводно мери у стотинама киловата.
За сада се ради на ласерима који ће обарати минобацачке пројектиле, док се у будућности планира и даље ширење деловања овог система који би се користио за обарање ракета и беспилотних летелица.
Оно што додатно тежава рад на овом пројекту је да неког великог напретка на пољу ласерске одбране није било и да је све било заборављено до 2006. која је била прекретница.
Оно што би, према конструкторима, олакшало целу ствар је коришћење постојећих елемената и радара са других сисема за употребу Ирон Беам. За Ирон Беам могло би се користити средство за рано упозоравање УЛТРА ( ЕЛМ 2090) затим радар Super Green Pine (ELM2090) и радар ELM2084 који би се користили за пријем података о циљевима.