KAKO BI IZGLEDAO TREĆI LIBANSKI RAT: Damaklov mač nad izraelskom glavom!

Priča o Trećem libanskom ratu ne datira od 7. okotbra 2023 kada je Hamas krenuo u akciju uzimanja taoca koja se pretvorila u brutalnu kažnjeničku operaciju

Bubnjevi rata sve su jači. Izrael je već odlučio da je vreme da se Hamas ostavi na miru i da se krene put svera na granicu sa Libanom, koja je trenutno najvrelija tačka na planeti s obzirom da su granični i prekogranični okršaji izraelske vojske koju neki kod nas od milja zovu “Ajdif” i boraca Hezbolaha sve brojniji i sve žešći, a eksalacija pitanje vremena.

Međutim, priča o Trećem libanskom ratu ne datira od 7. okotbra 2023 kada je Hamas krenuo u akciju uzimanja taoca koja se pretvorila u brutalnu kažnjeničku operaciju sa skoro 40.000 mrtvih civila, a Gaza devastirana sa gomilom gladnih i pretvorena u ruševine.

S druge strane Hezbolah je sve nestrpljiviji da se još jednom sukobi sa Izraelom. Mnogima je u sećanju juli 2006 kada je krenuo Drugi libanski rat, pa tako ne treba isključiti možda da 28 godina kasnije ponovo počne treći duel Izrael-Hezbolah.

Povod je bio tekst napisan daleke 2010. godine u vreme sećanja na Drugi libanski rat (12.07.-14.08.2006), koji je otvorio brojne teme i mnoge ostavio bez teksta u slučaju kada je otkriveno da su izraelski rezervisti u rat poslati nepripremljeni, loše sadjestvo pešadije, oklopa i logistike, komandovanja na strateškom i taktičkom nivou i spremnosti Izraela za rat visoke intenzivnosti.

Koliko je stanje loše govori i izveštaj sudije Vinogradova koji je bio zadužen da utvrdi ko je bio kriv za 33 -dnevnu katastrofu. Ova komisija je utvrdila sve nedostatke, propuste, ali nije imenovala nijednog krivca.

Rat u Libanu 2006., kada je Izrael bio izložen nasumičnom raketiranju iz Gaze i Libana ispaljeno je 4.228 raketa kratkog dometa, a u napadima su poginula 44 civila, povređeno je više od 2.000 civila, a raseljeno je bilo skoro 250.000 ljudi uz ogromnu materijalnu štetu. Prosek dnevni broja raketa koje su padale na Izrael bio je 100 u prve dve nedelje rata, a na početku avgusta povećano je na 200 raketa na dan, da bi 13. avgusta 2006. prema časopisu Milteh iz decembra 2006 bilo registrovano 250 raketa.

Jakov Amidror nekadašnji šef vojne službe AMAN tada je izjavio: “Sada tačno znamo kako će izgledati budući rat u Libanu”. Odgovor će prema njemu biti veoma višeslojan.

Ono sa čim će se suočiti Izrael su hiljade nevođenih raketa, sa posebnim naglaskom napada na Haifu centar izraelske hemijske industrije i jednu od najvećih trgovačkih luka Izraela. Ono što će veliki iazzov biti jeste odbrana hemijskih fabrika i skladišta od nevođenih raketa.

Kompanija Rafael 2010. dobila je zadatak da konstruiše rakete i radare koji će sa kopno i mora moći da dejstvuje u presretačkim zadacima i eliminaciji nevođenih raketa. Zato je raketni sistem Barak montiran na izraelske raketne korvete Sar 5 i 6.

Tada je spomenuto da će nacionalni program HOMA koji će uvezati sve raketene sisteme od Arov do Gvozdene kupole moći da odgovori raketnom izazovu koji očekuje Izrael u narednom periodu. Elementi protivraketnog šita biće temelj odbrane.

Inače napad Irana od 13. aprila pokazao je kakav će biti raketni napad, a u iranskom napadu ključan element presretanja bile su SAD koja je bila važna dopuna izraelkom protivraketnom štitu.

Jedan od važnih elemenata u odbrani od napada hezbolahovih raketa biće laserski sistem NAUTILUS. Iron Beam promovisan je 11.februara 2016.godine kao zemaljski sistem koji koristi multi-kilovat laser za uništenje dolaznih projektila na daljini od 2 kilometra, a njega je proizvela kompanija Rafael.

Iron Beam baterija treba da se sastoji od odbrambenog radara, komandnog centra i dva HEL sistema koji že biti montirani na kamionima koji se za sada koriste za opitovanje.

Sistem je zamišljen da funkcioniše tako što u slučaju da se raketa ili artiljerijski projektil provuče, preko radara će se dobiti informacije o cilju. Termička kamera preuzima praćenje rakete dok se ne aktiviraju dva lasera, koji kad postignu odgovarajuću snagu uništavaju metu.. Za sada Izraelci kriju koja je jačina lasera i ona se navodno meri u stotinama kilovata.

Za sada se radi na laserima koji će obarati minobacačke projektile, dok se u budućnosti planira i dalje širenje delovanja ovog sistema koji bi se koristio za obaranje raketa i bespilotnih letelica.

Ono što dodatno težava rad na ovom projektu je da nekog velikog napretka na polju laserske odbrane nije bilo i da je sve bilo zaboravljeno do 2006. koja je bila prekretnica.

Ono što bi, prema konstruktorima, olakšalo celu stvar je korišćenje postojećih elemenata i radara sa drugih sisema za upotrebu Iron Beam. Za Iron Beam moglo bi se koristiti sredstvo za rano upozoravanje ULTRA ( ELM 2090) zatim radar Super Green Pine (ELM2090)  i radar ELM2084 koji bi se koristili za prijem podataka o ciljevima.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *