Извештај о ситуацији у Украјини наводе да Русија појачава нападе преко реке Дњепар како би одвукла украјинске трупе са других праваца фронта.
Док Украјина наставља да губи територију у источном региону своје земље и бори се да се одржи напростору Курске области, суочава се са све већим притиском на југу.
„Руске трупе непрестано врше нападе у правцу Херсона“, рекао је Владислав Волошин, портпарол Јужне команде Украјине, за Suspline media у среду. „Током протеклог дана било их је седам. Покушали су да стекну упориште у зони острва (реке Дњепар)“.
Русија појачава своје напоре на Дњепру да привуче украјинске трупе из других региона, сугерисао је портпарол.
„Они имају за циљ да заузму одређени мостобран, задрже га и доведу им тамо што је више могуће наше снаге и средстава“, рекао је Волошин.
„Русија жели да покрене још једну офанзиву овде“, рекао је за Financial Times Олександар Прокудин, начелник обласне војне администрације у Херсону.
Руске снаге су, додао је он, окупиле „300 чамаца да пређу реку“ за те потребе.
Контролна мапа региона је углавном остала непромењена откако су украјинске снаге поново заузеле Херсон у новембру 2022. године. Украјина је кришом покушавала да успостави мостобран у Киринкију на руској страни реке. Такође је покушала да напредује на исток од ушћа Дњепра нападајући преко Кинбурнске избочине. Међутим, ниједан од ових покушаја није успео и на овом делу бојног поља није дошло до стварних територијалних добитака ниједне стране.
Уочи било каквог потенцијалног преласка реке, Русија је омекшавала украјинску страну масовном баражом дронова, наводи Financial Times.
„Од средине јула, Херсон и његова суседна села дуж западне стране реке Дњепар претрпели су више од 9.500 напада малим беспилотним летелицама, при чему је погинуло најмање 37 људи, а на стотине је повређено“, кажу Прокудин, регионални тужиоци и полиција.
Русија је распоредила неке од својих „најбољих дронова“ преко реке Дњепар“, рекао је Прокудин за Financial Times.
Са супротне обале реке која је делила Херсонску област, „Руси су лансирали напредне моделе беспилотних летелица, усавршавали борбене технике и обучавали нове оператере за њихову све интензивнију инвазију“.
Овај руски притисак дешава се уочи повратка Доналда Трампа у Белу кућу, сугеришу украјински званичници, наводи Financial Times. Трамп је више пута говорио да може да оконча рат у прва 24 часа од преузимања дужности, али није изнео никакве дефинитивне планове.
„Украјински званичници сумњају да је напад део плана Русије да појача притисак на Кијев пре него што се Доналд Трамп врати у Белу кућу, убрзавајући добитке на бојном пољу и припремајући се за потенцијални продор преко реке Дњепар“, објашњава издање. Очекиван је притисак да се добије што више територије пре потенцијалног замрзавања линија фронта као део мировног споразума.
Колико би то било успешно, велико је питање с обзиром на изазове преласка велике реке, посебно са срушеним главним мостовима. Руске снаге су искусиле тешкоће таквих маневара јер су безуспешно покушале да пређу реку Сејм у Курску и заустављене су у покушају напредовања преко реке Оскол у Харковској области (иако други извори наводе да је прелазак био успешан).
Пловила која прелазе Дњепар била би брзо гађана беспилотним летелицама, противоклопним вођеним пројектилима и оружјем са директном паљбом. Артиљерија би такође могла да представља проблем за оне који покушавају да пређу. Било које централно окупљање руских трупа може бити погођено артиљеријом, ВБР ракетама и лутајућом муницијом, попут крилатих JDAM-ER GPS вођених једрећих бомби, GBU-39/B бомби малог пречника (SDB) и AASM-250 Hammer бомбама.
До сада су руски покушаји да пређу Дњепар пропали, тврди портпарол Јужне команде украјинске војске.
„Сви ови напади се ничим не завршавају“, рекао је Волошин. „Сви су они бесплодни. Непријатељ сноси само губитке.”
Русија, међутим, може себи да приушти више губитака од Украјине. Присиљавање Кијева да прераспореди трупе или оружје у некада стабилну област Херсон само би повећало невоље на бојном пољу, јер њена одбрана на истоку наставља да се ломи.
Најновије вести са фронта
На другим местима на бојном пољу, руске снаге су наставиле да освајају земљу у источној Украјини, посебно у региону Доњецка. Још једна област која изазива све већу забринутост за Украјину је потенцијално ново руско напредовање у пограничној области Доњецк-Запорожје.
Ево неколико кључних закључака из најновије процене Института за проучавање рата (ISW).
Курска област: Украјинске снаге су недавно напредовале на главном украјинском истуреном делу у Курској области 3. децембра. „Геолоцирани снимци објављени 2. децембра показују да су украјинске снаге недавно напредовале у јужном Дарину (југоисточно од Коренева)“, наводи ISW.
Харковска област: Руске снаге су 2. и 3. децембра извеле офанзивне операције дуж међународне границе северно од града Харкова према Козача Лопану, северно од града Харкова у близини Хлибоке и североисточно од града Харкова код Старице и Вовчанска, али нису оствариле никакав потврђени напредак.
Доњецка област: Руске снаге су наставиле офанзивне операције североисточно од Северска код Белогоровке и у правцу Часов Јара 3. децембра, али нису оствариле никакав потврђени напредак. Међутим, недавно су напредовали јужно од Торецка и јужно од Покровска. Погранична област.
Доњецк-Запорожје: Руске снаге су недавно напредовале северно од Велике Новоселке у Доњецку. Геолоцирани снимак објављен 3. децембра „указује да су руске снаге недавно напредовале у северном Новом Комару (северно од Велике Новоселке)“, наводи ISW. „Руско напредовање у Новом Комару подржава вишеструке правце деловања које је ISW недавно предвидео да би руска војна команда могла да спроводи, укључујући обухватање или заобилажење Велике Новоселке како би се зауставио аутопут Т0518 Велика Новоселка-Богатир и напредовао у Дњепропетровску област и напредовао до Андрејевке (западно од Курахова) са југа“.
Запорожија: Руске снаге су наставиле офанзивне операције у близини Работина, Новоандрејевке (северозападно од Работина) и Новоданиловке (северно од Работина), 2. и 3. децембра, али нису напредовале.
Иако многи извори потврђују да руска војска напредује на украјинском фронту, извештаји ISW то углавном прећуткују или тврде да није било напредовања. Али ситуација на фронту и понашање “заинтересованих страна”, указују на то да извештаје ISW треба узети са резервом, као и све оно што се тренутно дешава у Украјини.
У Сирији украјински ГУР против Руса, заједно са џихадистима
Све је више тврдњи да Украјина помаже сиријским побуњеницима у борби против Русије.
У уторак, Василиј Небензја, руски амбасадор у УН, оптужио је украјинске обавештајне службе да подржавају антирежимске снаге које се супротстављају сиријском председнику Башару Асаду. Навео је да су неки борци отворено показивали своје везе.
Џихадистичке снаге које се боре са Хајат Тахрир ал Шамом (ХТШ) „не само да нису сакриле чињеницу да их подржава Украјина, већ се тиме и отворено размећу“, рекао је Небензија Савету безбедности.
Постоји „траг који се може идентификовати“ и који показује да украјинска одбрамбена обавештајна управа (ГУР) „добавља оружје борцима“ на северозападу Сирије.
„Украјински војни инструктори из ГУР су присутни… они обучавају ХТШ борце за борбена дејства“, укључујући и против руских трупа у Сирији, наводи извор из Сирије.
Абу Бакр, вођа сиријског џихадистичког тима дронова, обратио се украјинској војној обавештајној служби за упутства, наводи се у извештају Clah report.„Украјинци су испоручили датотеке за 3Д штампање кључних компоненти као што су носачи бомби, репови и бојеве главе. То је омогућило опозицији да самостално производи, склапа и прилагођава своје дронове.
Он и још један сиријски оператер беспилотних летелица су изјавили да украјински ГУР пружа само обуку и смернице у извођењу операција дронова.
ГУР није коментарисао ове тврдње, већ је јурио Русе у Сирији, наводно напавши једну од њихових база у ратом разореној земљи још у јулу.
Прошле године је генерал-потпуковник Кирило Буданов обећао да ће његова управа убијати руске „војне злочинце“ где год да се налазе.
„…било где широм света тражићемо и ловити руске војне криминалце, а пре или касније ће то време доћи кад год буду“, рекао је у ексклузивном интервјуу за The War Zone Wire. „Зато не треба да се чудимо када се на било којој територији нешто деси руским војним злочинцима”.
Политичке закулисне игрице
Обраћајући се новинарима у среду у Бриселу, амерички државни секретар Ентони Блинкен рекао је да алијанса приводи крају планове да Украјини обезбеди замрзнуту руску имовину у вредности од 50 милијарди долара. „Уверавајући се да има ресурсе који су јој потребни да одржи своју економију и да одржи своју одбрану – сада смо успели… да добијемо 50 милијарди долара Украјини која ће изаћи напоље у наредним недељама, како од Сједињених Држава, тако и од Европа“, рекао је он. „И то ће се Украјину пренети неко време у следећу годину“.
Зеленски је у уторак позвао на „велико појачање“ сектора у источној Украјини на линији фронта од 1.000 км (600 миља), где су руске снаге оствариле константан напредак последњих месеци, пренео је Reuters.
Зеленски је упутио апел пошто је Министарство одбране Русије саопштило да су његове трупе заузеле села на фронту на истоку и југу.
Молба Зеленског за појачање долази усред рекордног броја дезертирања украјинских трупа.
„Више украјинских војника је дезертирало у првих 10 месеци ове године него у претходне две године рата, наглашавајући борбу Кијева да попуни своје редове на фронту док Русија заузима више територије у источној Украјини“, пише Financial Times. „У изузетном случају крајем октобра, стотине војника који су служили у украјинској 123. бригади напустило је своје положаје у источном граду Угледару. Вратили су се својим кућама у Миколајевској области, где су неки организовали ретке јавне протесте, захтевајући више оружја и обуку…”
У међувремену, новоизабрани председник Доналд Трамп тек треба да открије детаље свог често понављаног плана за брзо окончање рата, његови саветници јавно и приватно износе предлоге којима би се велики део земље уступио Русији у догледној будућности, наводи Reuters, анализирајући њихове изјаве и интервјуе са неколико људи блиских новоизабраном председнику САД.
Предлози „три кључна саветника, укључујући Трамповог долазећег изасланика Русије и Украјине, пензионисаног генерал-потпуковника Кита Келога, деле неке елементе, укључујући и одбијање чланства Украјине у НАТО“, објаснио је Reuters. „Трампови саветници би покушали да натерају Москву и Кијев на преговоре шаргарепом и штапом, укључујући заустављање војне помоћи Кијеву осим ако не пристане на разговор, али би појачали помоћ ако руски председник Владимир Путин одбије”.
Такве планове, међутим, може бити тешко остварити с обзиром на попречне ветрове са којима ће се суочити са обе стране.
Како би открио Трампове планове и представио сопствене интересе Украјине, један од главних саветника Зеленског је у САД да посети чланове Трамповог тима, наводе украјински медији, позивајући се на министра спољних послова ове земље, објављено је у среду.
Шеф кабинета украјинског председника Андриј Јермак већ је био у САД, рекао је министар спољних послова Андриј Сибиха новинарима у Бриселу, пренела је новинска агенција Interfax Ukraine, преноси Reuters.
„Овај контакт на нивоу шефа кабинета (председника) веома је важан за успостављање, између осталог, односа са представницима нове администрације“, рекао је Сибиха.
Јермака ће пратити министар одбране Рустем Умеров и потпредседница владе и министарка економије Јулија Свириденко, пренео је медиј New Voice of Ukraine.
„Примарни циљ овог путовања је сусрет са Трамповим сарадницима, појединцима из окружења новоизабраног председника САД Доналда Трампа“, рекао је извор за издање.
Највиши лидер НАТО такође позива Трампа да остане при Украјини.
У интервјуу за Financial Times, генерални секретар НАТО Марк Руте упозорио је Трампа на озбиљну претњу коју представљају Кина, Иран и Северна Кореја ако Украјина буде приморана да потпише мировни споразум под условима Русије.
„Руте је нагласио да је продубљивање веза између америчких противника угрозило Америку док је он дао предлог изабраном председнику да остане при НАТО и настави да подржава Украјину“, објавило је издање.
Руте је указао на ризике од тога да Русија испоручује ракетну технологију Северној Кореји и готовину Ирану. Очигледно позивајући се на Тајван, он је рекао да би кинески председник Си Ђинпинг „могао размишљати о нечему другом у будућности ако не буде доброг договора (за Украјину)“.
„Не можемо имати ситуацију да имамо (лидера Северне Кореје) Ким Џонг Уна и руског лидера и Си Ђинпинга и Иран да дају петице јер смо дошли до споразума који није добар за Украјину, јер ће то дугорочно бити озбиљна претња безбедности не само Европи већ и САД“, рекао је Руте за FT у свом првом интервјуу као шеф западне војне алијансе.
Током конференције уочи састанка министара спољних послова НАТО ове недеље, Руте је тврдио да Украјину треба ставити у „позицију снаге“ уместо да је гура ка мировним преговорима.
„Рекао бих, да не водимо све ове дискусије корак по корак о томе како би мировни процес могао да изгледа“, рекао је Руте на првом пуном окупљању групе од Трампове победе.
Добар показатељ Путинових намера за рат који је у току је буџет који је управо потписао. То укључује рекордни износ за одбрану, издвајајући скоро трећину укупне потрошње његове владе, јер скоро трогодишњи рат у Украјини црпи ресурсе са обе стране.
Буџет за 2025. годину, који је објављен у недељу, издваја око 126 милијарди долара (13,5 трилиона рубаља) за националну одбрану – што износи 32,5 одсто владине потрошње, наводи CNN.
Буџет за одбрану је око 28 милијарди долара (три трилиона рубаља) већи од претходног рекорда постављеног ове године.
Чак и док рат бесни, Путин барем гледа на завршницу.
Кремљ је почео да конструише „наратив победе“ у Украјини са руским регионалним званичницима уочи парламентарних избора следеће године, известио је у понедељак пословни дневник Коммерсантъ, позивајући се на анонимне изворе упознате са тим.
Било какав исход такозване специјалне војне операције треба сматрати победом, речено је званичницима.
„Председничка администрација полази од претпоставке да ће се специјална војна операција завршити и да треба да будемо спремни“, цитира Коммерсантъ један од својих извора који је говорио после четвородневног семинара са заменицима гувернера прошле недеље.
Повећана проруска склоност грузијског премијера Ираклија Кобахидзеа и тамошњи немири нису само лоши за Украјину, рекао је Зеленски.
„Оно што се дешава у Грузији није само изазов за једну нацију или наш регион“, рекао је украјински председник у својој ноћној поруци. „Садашња грузијска влада гура земљу у јасну зависност од Русије. Срамотно је видети кораке које предузимају против сопственог народа.”
Свет се опасно нагнуо на једну страну. Сви чекају да дође Трамп!
Остаје, с правом питање: “Шта ће се десити и кад дође?”
Једно је сигурно, “Ипак се окреће”.