ИЗРАЕЛ ТРАЖИ ДРУГУ РАКЕТНУ БАТЕРИЈУ РАКЕТНОГ СИСТЕМА THAAD ЗА ПРЕСРЕТАЊЕ ИРАНСКИХ БАЛИСТИЧКИХ И ХИПЕРЗВУЧНИХ РАКЕТА

Како наводи израелски “Канал 12” циљ распоређивања је помоћ против новог очекиваног ракетног удара Ирана који би могао да уследи после израелске операције одмазде у циљу одбране изралске територије

После неколико дана од доласка прве ракетне батерије противракетног система THAAD у Израел, влада те државе поново је затражила од Вашингтона да пошаље другу ракетну батерију система THAAD који представља мобилни део америчке противракетне одбране.

Како наводи израелски “Канал 12” циљ распоређивања је помоћ против новог очекиваног ракетног удара Ирана који би могао да уследи после израелске операције одмазде у циљу одбране изралске територије.

Циљ је допуна израелског антибалистичког ракетног штита, односно његовор прве фазе коју су донедавно чинили ракетни системи Патриот у верзији PAC-3 и домаћи ракетни пресретач ARROW-3.

Оно што је за сада познато прва ракетна батерија коју чини 6 лансера и 8 пројектила по сваком лансеру укупно 48 ракета стационирана је на југу Израела у бази “Site 512” коју користи војска САД. Ова база је наводно оперативна од 2019. године и служила је као одскочна даска за тајне операције на Блиском истоку. Сама база може да прими наводно од 300 до 1000 америчких војника.

Главни проблем са којим се САД тренутно суочавају јесте што Војска САД има оперативних само седам ракетних батерија које се премапотребама и захтевима распоређују од Азије, Европе до Блиског истока. Упоредо са седам ракетних батерија постоји и 1000 пројектила са чиме заправо САД имају ограничне капацитете са овим ракетним системом на који се Израел тренутно ослања с обзиром да недавна искуства су показала да израелски антибалистички ракетни штити није добољан нити способан да војно одреагује на масовни напад иранских балистичких ракета.

Са овим захтевом поједини посматрачи указују да Израел нема довољно војних капацитета да сам заштити своју територију од масовног напада балистичким, а посебно хиперзвучним ракетама. Исто тако израелски систем антибалистичке заштите био је недовољан, јер се Израел није спремао за оно што је уследило после 7. октобра а интензитет ракетних напада иако је био предвиђен још од децембра 2006 и у мају 2021 јасно приказано у ком смеру ће се кретати рат на Блиском истоку – ракетни рат.

Оно што је указало потреба за другом ракетном батеријом јесте и недостатак израелских ракетних батерија и ракета пресретача система ARROW-3 иако се до октобра 2024 у медијима приказивала идилична слика.

Сада заправо дошло се до тога да противракетна одбрана Израела зависи пре свега од Американаца као и за време Пустињске олује 1991. године када су Американци морали да из СР Немачке пребаце ракетне батерије система Патриот како би пресрели ирачке скадове у нападима на Тел Авив. Управо због тога Израел је после Првог заливског рата кренуо у самостални развој система антибалистичке заштите, а сада смо стигли 33 године касније до идентичне ситуације.

Иначе ракетни систем THAAD се сматра додатним системом или као допунски систем Патриот, са којим може да се брани шире подручје Израела, способан да погоди мете на даљинама од 150-200 километара (93-124 миље).

Иначе од понедељка 14. октобра у ваздухопловне базе на југу Израела слетело је 20 војних транспортних авиона C-17 са америчким ваздухопловним снагама. Већина авиона полетела је из Форт Кавазос у Тексасу, Анистон Арми Депот и Редстоне Арсенал у Алабами, као и неки из Ваздухопловне базе Довер у Делаверу. Отприлике 500-750 војника из 69. артиљеријске бригаде противваздушне одбране америчке војске, која се састоји од најмање 1 батерије за одбрану великих висина (THAAD) и батерије земља-ваздух МИМ-104 „Патриот“, као и око 2000 војника из неколико других јединица који су распоређени у Израел.

Поједини амерички аналитичари сматрају да су шансе Американаца да испоруче другу ракетну батерију система THAAD веома мале, заправо шансе су равне нули јер и они понављају као што смо ми у тексту да САД имају расположивих и оперативних само седам ракетних батерија.

THAAD представља сасвим ново оружје мобилне противракетне одбране THAAD (Theater High Altitutde Air Defense)) намењен обезбеђивању ПВО одбране војишта. Слично као и код патриота ракетни систем THAAD основна формација је ракетна батерија. Систем располаже са шест до девет лансера M1075 [Oshkosh Truck Corporation Heavy Expanded Mobility Tactical Truck with Load Handling System (HEMTT-LHS) у коме се налази ракета дужине 6,17м, ширине трупа 0,34 м и лнсирне масе 600 кг. Поред лансера систем поседује и вишенаменски батеријски радарски систем THAAD GBR (Raytheon Systems AN/TPY-2 X-band Ground-Based Radar) домета 1.000 км систем борбеног управљања BMC4I ( Battle Menagment Command, Conntrol, Comunication, Computer Iteligence), тактичку оперативну станицу, станицу за надзор и контролу ракета, додатне ракете у транспортним контејнерима и генераторе електричне енергије потребене за рад система. Сва опрема је постављена у киматизованим и стандардним боксовима на возилима и приколицама.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *