Kako navodi izraelski “Kanal 12” cilj raspoređivanja je pomoć protiv novog očekivanog raketnog udara Irana koji bi mogao da usledi posle izraelske operacije odmazde u cilju odbrane izralske teritorije
Posle nekoliko dana od dolaska prve raketne baterije protivraketnog sistema THAAD u Izrael, vlada te države ponovo je zatražila od Vašingtona da pošalje drugu raketnu bateriju sistema THAAD koji predstavlja mobilni deo američke protivraketne odbrane.
Kako navodi izraelski “Kanal 12” cilj raspoređivanja je pomoć protiv novog očekivanog raketnog udara Irana koji bi mogao da usledi posle izraelske operacije odmazde u cilju odbrane izralske teritorije.
Israel has requested from the US to send a second THAAD air defence system to protect Israel. pic.twitter.com/uj7m97E452
— Clash Report (@clashreport) October 18, 2024
Cilj je dopuna izraelskog antibalističkog raketnog štita, odnosno njegovor prve faze koju su donedavno činili raketni sistemi Patriot u verziji PAC-3 i domaći raketni presretač ARROW-3.
Ono što je za sada poznato prva raketna baterija koju čini 6 lansera i 8 projektila po svakom lanseru ukupno 48 raketa stacionirana je na jugu Izraela u bazi “Site 512” koju koristi vojska SAD. Ova baza je navodno operativna od 2019. godine i služila je kao odskočna daska za tajne operacije na Bliskom istoku. Sama baza može da primi navodno od 300 do 1000 američkih vojnika.
🇺🇸🇮🇱 Zero chance this happens.
— Colby Badhwar 🇨🇦🇬🇧 (@ColbyBadhwar) October 18, 2024
The US Army only has 7 THAAD batteries. 1 permanently in Guam & 1 in South Korea. Likely at least 1 will be down for maintenance at any given time, so that just leaves 3 left (possibly 2 as I think one might already be deployed in EUCOM). https://t.co/DixUeLL5sX pic.twitter.com/iycnsJ5XZi
Glavni problem sa kojim se SAD trenutno suočavaju jeste što Vojska SAD ima operativnih samo sedam raketnih baterija koje se premapotrebama i zahtevima raspoređuju od Azije, Evrope do Bliskog istoka. Uporedo sa sedam raketnih baterija postoji i 1000 projektila sa čime zapravo SAD imaju ogranične kapacitete sa ovim raketnim sistemom na koji se Izrael trenutno oslanja s obzirom da nedavna iskustva su pokazala da izraelski antibalistički raketni štiti nije doboljan niti sposoban da vojno odreaguje na masovni napad iranskih balističkih raketa.
Sa ovim zahtevom pojedini posmatrači ukazuju da Izrael nema dovoljno vojnih kapaciteta da sam zaštiti svoju teritoriju od masovnog napada balističkim, a posebno hiperzvučnim raketama. Isto tako izraelski sistem antibalističke zaštite bio je nedovoljan, jer se Izrael nije spremao za ono što je usledilo posle 7. oktobra a intenzitet raketnih napada iako je bio predviđen još od decembra 2006 i u maju 2021 jasno prikazano u kom smeru će se kretati rat na Bliskom istoku – raketni rat.
Ono što je ukazalo potreba za drugom raketnom baterijom jeste i nedostatak izraelskih raketnih baterija i raketa presretača sistema ARROW-3 iako se do oktobra 2024 u medijima prikazivala idilična slika.
Sada zapravo došlo se do toga da protivraketna odbrana Izraela zavisi pre svega od Amerikanaca kao i za vreme Pustinjske oluje 1991. godine kada su Amerikanci morali da iz SR Nemačke prebace raketne baterije sistema Patriot kako bi presreli iračke skadove u napadima na Tel Aviv. Upravo zbog toga Izrael je posle Prvog zalivskog rata krenuo u samostalni razvoj sistema antibalističke zaštite, a sada smo stigli 33 godine kasnije do identične situacije.
Inače raketni sistem THAAD se smatra dodatnim sistemom ili kao dopunski sistem Patriot, sa kojim može da se brani šire područje Izraela, sposoban da pogodi mete na daljinama od 150-200 kilometara (93-124 milje).
Inače od ponedeljka 14. oktobra u vazduhoplovne baze na jugu Izraela sletelo je 20 vojnih transportnih aviona C-17 sa američkim vazduhoplovnim snagama. Većina aviona poletela je iz Fort Kavazos u Teksasu, Aniston Armi Depot i Redstone Arsenal u Alabami, kao i neki iz Vazduhoplovne baze Dover u Delaveru. Otprilike 500-750 vojnika iz 69. artiljerijske brigade protivvazdušne odbrane američke vojske, koja se sastoji od najmanje 1 baterije za odbranu velikih visina (THAAD) i baterije zemlja-vazduh MIM-104 „Patriot“, kao i oko 2000 vojnika iz nekoliko drugih jedinica koji su raspoređeni u Izrael.
Pojedini američki analitičari smatraju da su šanse Amerikanaca da isporuče drugu raketnu bateriju sistema THAAD veoma male, zapravo šanse su ravne nuli jer i oni ponavljaju kao što smo mi u tekstu da SAD imaju raspoloživih i operativnih samo sedam raketnih baterija.
THAAD predstavlja sasvim novo oružje mobilne protivraketne odbrane THAAD (Theater High Altitutde Air Defense)) namenjen obezbeđivanju PVO odbrane vojišta. Slično kao i kod patriota raketni sistem THAAD osnovna formacija je raketna baterija. Sistem raspolaže sa šest do devet lansera M1075 [Oshkosh Truck Corporation Heavy Expanded Mobility Tactical Truck with Load Handling System (HEMTT-LHS) u kome se nalazi raketa dužine 6,17m, širine trupa 0,34 m i lnsirne mase 600 kg. Pored lansera sistem poseduje i višenamenski baterijski radarski sistem THAAD GBR (Raytheon Systems AN/TPY-2 X-band Ground-Based Radar) dometa 1.000 km sistem borbenog upravljanja BMC4I ( Battle Menagment Command, Conntrol, Comunication, Computer Iteligence), taktičku operativnu stanicu, stanicu za nadzor i kontrolu raketa, dodatne rakete u transportnim kontejnerima i generatore električne energije potrebene za rad sistema. Sva oprema je postavljena u kimatizovanim i standardnim boksovima na vozilima i prikolicama.