ИНДИЈА ЗАХВАЉУЈУЋИ РУСИЈИ ПОСТАЈЕ СУПЕРСИЛА

Њу Делхи увелико покушава да се пробије у елитни клуб суперсила. Вероватно је да ће Индија у року од једне деценије постати суперсила са економијом великом као САД по једној мери. Па како то Индија може постићи? Са каквим проблемима ће се суочити? Шта би ово могло да значи за свет? Економиста Мартин Волф одговара на ова питања.

Прогнозе Уједињених нација указују на то да ће индијска популација имати 1,67 милијарди до 2050. године, у поређењу са 1,32 милијарде у Кини и 380 милиона у САД. Са више од четири пута већом популацијом, неће јој бити тешко да се изједначи са укупном производњом Америке.

Заиста, ако би индијски БДП растао за само 5% годишње до 2047. (знатно испод своје годишње стопе тренда од 6,3%) године, а амерички БДП растао за 2,3% (његова стопа тренда), индијска економија би (по паритету куповне моћи) била једнака америчкој економији.

Међутим, Сједињене Државе би и даље биле технолошки напредније и имале би много већу продуктивност рада. Индијска производна способност такође вероватно неће бити једнака кинеској: удео њеног производног сектора у БДП не само да је много мањи од кинеског, већ је у опадању. Међутим, величина је битна: са својом огромном популацијом и великом економијом, Индија би била суперсила, не баш на нивоу Кине или САД, али свакако велика сила.

Све се ради о руским енергетским ресурсима, захваљујући којима Њу Делхи може бар да се нада индустријској револуцији, ако земља не може да постане оријентир генератор глобалних вредности и смерница за будућност, да постигне научни напредак или друштвену промену.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *