Министарство одбране Србије је 2. јануара саопштило да су кинески системи ПВО средњег домета HQ-22 сада у потпуности оперативни, са новим средствима за које су високи официри видели да су унапредили способност Оружаних снага Србије да заштите национални ваздушни простор.
Кинески тешки авиони Y-20 превезли су први ракетни систем у Србију почетком априла 2022. године, мање од две године након што је потврђено да их је Србија наручила. Набавка је наишла на значајно противљење европских суседа Србије и Сједињених Држава, иако је набавка HQ-22 сматрана мање политички спорном алтернативом у односу на претходне планове за набавку руских система С-300 или С-400. Коментаришући операционализацију система, Министарство одбране је приметило: „Наоружавањем Ваздухопловства и ПВО новим ракетним системом ПВО FК-3 (HQ-22) значајно је унапређен систем контроле и заштите ваздушног простора Републике Србије.”
Разрађујући операционализацију система, командант јединице FК-3 (HQ-22) капетан I. класе Стефан Манић приметио је да је то „прекретница у системима противваздушне одбране“ за Србију. Он је нагласио да су способности кинеског система против ометања и његова софистицирана способност да се супротставе противничким противрадарским ракетама поставили његову ефикасност и нивое преживљавања на врхунац. Командант је даље приметио да су опсежне противмере FК-3 против електронског ратовања биле посебно важне у савременим сукобима. Он је додао да је FК-3 задржао изузетне способности контроле ватре, омогућавајући сваком систему да истовремено гађа до шест циљева са до дванаест пројектила, што је било драгоцено у окружењима засићених претњама. Српски FК-3 су умрежени са системима противваздушне одбране нижег нивоа, укључујући модернизоване совјетске С-125 и нова руска борбена возила Панцир-С, која додатно оптимизују заштиту од напада засићења употребом великих количина дронова или крстарећих ракета. Док је српска ракетна мрежа земља-ваздух раније била далеко од изузетне чак и по стандардима других европских држава, увођење FК-3 је њену мрежу претворило у једну од најмоћнијих на континенту.
FК-3 (HQ-22) је способан да гађа скоро све врсте авиона, као и крстареће и балистичке ракете које лете брзином до три маха и на висинама до 27 километара. Домет дејства ракета за систем који је набавила Србија је наводно 100 километара. Приликом прве испоруке система, председник Србије Александар Вучић приметио је да они пружају „снажно одвраћање“ од потенцијалних нападача. „Нећемо више дозволити да будемо врећа за ударање никоме“, рекао је тада председник, очигледно мислећи на 78-дневну кампању бомбардовања коју је спровео НАТО 1999. године на Југославију. Сматра се да је историјско сећање на бомбардовање, које је укључивало употребу високо токсичног осиромашеног уранијума против цивилних подручја и нападе на медијске зграде и пијаце, довело до тога да Србија стави снажан нагласак на противваздушну одбрану упркос ограниченом буџету за одбрану. Док се раније очекивало да Србија допуни своје HQ-22 модерним борбеним авионима из Кине или Русије, као што је J-10C, њена одлука да набави француске ловце Rafale повећаће способност система противваздушне одбране у заштити националног ваздушног простора. Ловци Rafale ће бити испоручени без њиховог примарног оружја ваздух-ваздух, Meteor, док ће детаљно западњачко знање о томе како функционишу авиони обезбедити њихову одрживост у одбрани од могућих напада Западног блока бити веома ограничено.
Nemojte, molim Vas.
…
mada, izuzetno je pohvalno sto je VS naoruzava kvalitetnim sistemima, posebno zapadnim avionima.
Kako to lepo rece jedan komentantor, na dobro se covek lako navikne.
…
Kupovina rafala, iako izgleda izuzetno nepotrebna, je samo karta za ulazak u zapadni klub.
…
a ova kineska sokocala… dobra su, dobra su… za trening…