ХОЋЕ ЛИ КОНАЧНО ДОЋИ ДО ПРЕКИДА ВАТРЕ У ГАЗИ?

Чак и ако се постигне споразум, постоји много начина да се сукоб настави.

Израел и Хамас постигли су споразум о прекиду ватре након скоро петнаест месеци бруталних борби на окупираној палестинској територији. Ако израелска влада одобри (што није извесно у време писања), споразум би означио прекретницу у вишедеценијском израелско-палестинском сукобу и критичну тачку одлагања за невине људе на обе стране. Међутим, важно је напоменути да је прекид ватре само почетна тачка бурног пута напред, а не крај. Начин на који се кључни актери ангажују на том путу ће дефинисати правац сукоба и ширу геополитичку динамику широм Западне Азије.

Регион је доживео буран период откако је Хамас напао Израел 7. октобра 2023. године. Од тих напада, Израел је у великој мери десетковао Газу, напао Либан и покренуо нападе на своје непријатеље у Сирији, Ирану и Јемену. Бајденова администрација је, заједно са колегама посредницима Катаром и Египтом, представила вишеструке итерације актуелног споразума о прекиду ватре током прошле године како би се окончао оно што је постало регионални сукоб. Скоро 47.000 је погинуло јер су ти преговори у више наврата заустављали – већином палестинских цивила које је Израел убио у Гази током своје потраге да елиминише Хамас.

Та оштра реалност чини садашњи споразум још горчијим, с обзиром на то да у великој мери подсећа на предлог који су одлазећи председник САД Џо Бајден и Савет безбедности Уједињених нација подржали у мају 2024. године. Док су амерички званичници гомилали кривицу за колапс споразума у ​​мају на Хамас — поред више њих. пропада у наредним месецима — израелски премијер Бењамин Нетањаху и његова екстремно десничарска влада чланови коалиције су активно и отворено започињали преговоре кад год би постигли потенцијални напредак.

Ти крајње десничарски савезници то признају, што је довело до конфузије у последњој секунди око тренутног споразума у ​​очигледном покушају да се поново спречи прекид ватре. Заиста, израелски званичници истичу да забринутост Израела у последњој секунди у вези са споразумом има више везе са коалиционом политиком у Израелу – наиме, Нетањахуом који одржава своју моћ.

Невероватно, не Бајден, већ новоизабрани председник Доналд Трамп је наводно постигао искорак притиском на Нетањахуа да прихвати Мејове услове уочи његове инаугурације 20. јануара. У новом дипломатском приступу, Бајденова администрација укључила је Трампов тим у преговоре после новембарских председничких избора, што је довело до тога да је његов изасланик за Блиски исток Стива Виткофа пре само недељу дана присилио израелског премијера на руку. Иронија се не губи на онима који прате сукоб, с обзиром на Трампове bona fide про-израелске акредитиве током његовог првог мандата.

Заиста, многи су веровали да ће Трамп дати Израелу carte blanche да одржи своје присуство у Гази у агресивној игри да преради геополитичку структуру Блиског истока. За овај камп, то је укључивало потенцијалну израелску анексију Западне обале и масивне ударе на ирански нуклеарни програм, што би на крају захтевало подршку САД. Иако је Трамп вероватно најпроизраелскији председник у историји САД, његови лични интереси и абразивни дипломатски приступ и даље имају предност над интересима америчких партнера — укључујући Израел. Остаје да се види да ли то укључује намерне напоре да се науди Нетањахуу након њиховог личног сукоба пре четири године.

Ти детаљи на крају чине да су детаљи споразума кључни када Трамп улази у Белу кућу. Прекид ватре ће наступити у три фазе, док ће преостали живи таоци бити размењени за стотине палестинских затвореника током прве две фазе. Израел ће се постепено повући из Газе, у почетку ће задржати копнене снаге дуж коридора Филаделфија са Египтом и спорних граница територије са Израелом, док ће напустити коридор Нецарим који дели појас. Преговори у вези са реконструкцијом Газе ће се такође одвијати у овим фазама.

Договор је несавршен и за Израел и за Хамас. Нетањаху и његови крајње десничарски савезници радије остају у Гази на неодређено време, јурећи за слоганом „потпуне победе“ који је недостижан и штетан за израелску безбедност. Снови израелске крајње деснице о анексији Газе не могу се остварити ни повлачењем. Напуштање Нецаримског коридора онемогућава њихове напоре да етнички очисте и населе северну Газу. Што је најважније, Хамас ће вероватно преживети ако се Израел повуче. Циљ потпуног уништења никада није био реалистичан, јер је група морала да се поново појави као нови ентитет са потенцијално екстремнијим уверењима и тактикама које је донео актуелни рат у Гази.

У међувремену, Хамас ослобађа много мање палестинских затвореника него што се првобитно надало. Како споразум буде напредовао и план „дан након“ развијан, група ће скоро сигурно бити избачена из било које будуће управе у појасу, а камоли будуће палестинске политике, под израелском илегалном окупацијом Палестине. Бориће се да реконструише озбиљну борбену снагу, чак и како Вашингтон оцењује да је успео да регрутује онолико бораца колико је изгубио у рату. Али преживеће.

izraelska-operacija-severna-strela-u-prvih-nekoliko-časova© Israel Defense Forces /צְבָא הַהֲגָנָה לְיִשְׂרָאֵל

Исто се не може рећи за сам посао. Израелска крајња десница већ позива на обнову борби након прве фазе, ефективно избегавајући преостале таоце у покушају да наставе своје експанзионистичке циљеве. Хамас би такође могао да се одлучи за подривање споразума, премештањем бораца и прегруписавањем на начин за који Израел сматра да представља кршење примирја. Динамика између Израела и Хезболаха у Либану је приметна по томе што би се тамошњи изазови могли поновити у Гази. Међутим, знатно слабија позиција Хамаса сугерише да би могао бити склонији поштовању споразума. Нетањахуово суђење за корупцију у току је кључно за овај разговор јер он мора да задржи премијерску канцеларију да би имао било какву шансу да избегне те оптужбе – као што крајња десница зна.

Опстанак примирја на крају лежи на раменима гаранта, посебно Сједињених Држава. Имајући у виду Трампову изјављену жељу да прошири Абрахамов споразум кроз овај споразум о прекиду ватре, Вашингтон би могао да изврши притисак на Нетањахуа да остане унутар контура споразума. Остаје да се види да ли је Трамп понудио Нетањахуу шаргарепе – као што је будућа анексија Западне обале или подршка нападима на ирански нуклеарни програм – заједно са штаповима примењеним на израелску владу да изнуди прекид ватре. Како је приметио Трампов нови саветник за националну безбедност, Мајк Валц, Вашингтон би чак могао да подржи обновљене израелске операције у Гази.

Такве шаргарепе би могле укључити преференцијални договор за Израел у сценарију који ће се десити дан после, у којем њихове омиљене групе управљају појасом, потенцијално на неодређено време, у ономе што би наставило да дели палестинску политику и одложи стварне преговоре о будућој палестинској држави. Израелска опозиција је изјавила да је отворена да подржи Нетањахуову владајућу коалицију ако он подржи прекид ватре и може учинити исто ако се ови будући сценарији материјализују.

Наравно, било која од ових акција би директно спречила Трампа да постигне свој наводни примарни циљ — нормализацију арапске државе са Израелом кроз Абрахамов споразум. Саудијска Арабија је крунски драгуљ у овој стратегији, али она неће нормализовати односе са Израелом ван бар неког преференцијалног договора за Палестинце. Та реалност сугерише да би Трамп могао да буде отворен за додатни притисак на Израел јер поново ради за „договор века“ и потенцијалну Нобелову награду за мир.

Тај напор би могао да значи крај Нетањахуове владе, јер га његови крајње десничарски савезници неће задржати на власти ако не могу да остваре своје циљеве анексије. Осуђени премијер је приморан да следи Трампово вођство или ризикује последице – нешто што Бајден никада није хтео да уради. Ако Трампов тим има на уму прави план за Газу, прекид ватре би могао да се одржи у овом контексту. До тада, свет ће наставити да задржава колективни дах јер један од најдуговјечнијих сукоба на свету улази у потенцијално револуционарну нову фазу након петнаест месеци покоља у Гази.

2 коментара на “ХОЋЕ ЛИ КОНАЧНО ДОЋИ ДО ПРЕКИДА ВАТРЕ У ГАЗИ?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *