Амерички председник Доналд Трамп изјавио је да ће његова земља Индији понудити борбене авионе F-35 као део ширих напора да се повећа извоз оружја у ту земљу. „Повећаћемо војну продају Индији за много милијарди долара. Такође утиремо пут да Индији на крају обезбедимо стелт ловце F-35“, рекао је председник САД.
Ови коментари су дати када је Трамп примио индијског премијера Нарендру Модија у Белој кући. Индија у прошлости није показала интересовање за F-35 или за набавку америчких борбених авиона, а очекује се да продаја F-35 неће бити одржива из политичких разлога. Опсежне контроле које Сједињене Државе намећу над начином на који се користе њихови ловци представљају кључну препреку продаји чак нижег ранга авиона као што је F-16, при чему су контроле још строже за F-35 и искоришћавају екстремну централизацију њихових логистичких система ALIS и ODIN. Историја Вашингтона у настојању да изврши притисак на Њу Делхи по питању геополитичких питања, укључујући претњу увођењем економских санкција у време претходне Трампове администрације, додатно је погоршала изгледе за прекид у извозу опреме и осетљиве као борбене летелице.
Наводи се да Индија и Русија тренутно воде преговоре о продаји руских ловаца пете генерације Су-57, при чему се наводи да је Индија заинтересована за производњу авиона по лиценци. Ово би пратило дугу историју Индије која је градила совјетске и руске ловце у земљи, са понудом председника Трампа да обезбеди F-35 за коју се спекулише да је представљала део покушаја да се преговори о Су-57 поремете представљањем алтернативе. F-35 и Су-57 су тренутно једини ловци пете генерације у производњи ван Кине, и очекује се да ће остати тако дуго до 2030-их. У вези са потешкоћама које ће Сједињене Државе имати у постављању F-35, бивши маршал ваздухопловства Индије Анил Чопра недавно је изјавио да Делхи „и даље опрезан у вези с тенденцијом САД да изврши притисак и напусти савезнике када се њени сопствени интереси разиђу са њиховим, као и потенцијална очекивања САД да се Индија удаљи од Русије“. Он је нагласио да је „од кључног значаја избор поуздане партнерске земље која неће наметати неоправдани притисак“, док је снажно имплицирао да је то искључило Сједињене Државе и F-35, и тиме оставило Су-57 као једину опцију земље за набавку ловца пете генерације у наредној деценији.