ТРАМП НУДИ ИЗВОЗ F-35 ИНДИЈИ: “ЗАШТО ЈЕ ЊУ ДЕЛХИ НЕЗАИНТЕРЕСОВАН?”

Амерички председник Доналд Трамп изјавио је да ће његова земља Индији понудити борбене авионе F-35 као део ширих напора да се повећа извоз оружја у ту земљу. „Повећаћемо војну продају Индији за много милијарди долара. Такође утиремо пут да Индији на крају обезбедимо стелт ловце F-35“, рекао је председник САД.

Ови коментари су дати када је Трамп примио индијског премијера Нарендру Модија у Белој кући. Индија у прошлости није показала интересовање за F-35 или за набавку америчких борбених авиона, а очекује се да продаја F-35 неће бити одржива из политичких разлога. Опсежне контроле које Сједињене Државе намећу над начином на који се користе њихови ловци представљају кључну препреку продаји чак нижег ранга авиона као што је F-16, при чему су контроле још строже за F-35 и искоришћавају екстремну централизацију њихових логистичких система ALIS и ODIN. Историја Вашингтона у настојању да изврши притисак на Њу Делхи по питању геополитичких питања, укључујући претњу увођењем економских санкција у време претходне Трампове администрације, додатно је погоршала изгледе за прекид у извозу опреме и осетљиве као борбене летелице.

tramp-nudi-izvoz-f-35-indiji-zašto-je-nju-delhi-nezainteresovan1© ПАО «ОАК», Объединенная авиастроительная корпорация

Наводи се да Индија и Русија тренутно воде преговоре о продаји руских ловаца пете генерације Су-57, при чему се наводи да је Индија заинтересована за производњу авиона по лиценци. Ово би пратило дугу историју Индије која је градила совјетске и руске ловце у земљи, са понудом председника Трампа да обезбеди F-35 за коју се спекулише да је представљала део покушаја да се преговори о Су-57 поремете представљањем алтернативе. F-35 и Су-57 су тренутно једини ловци пете генерације у производњи ван Кине, и очекује се да ће остати тако дуго до 2030-их. У вези са потешкоћама које ће Сједињене Државе имати у постављању F-35, бивши маршал ваздухопловства Индије Анил Чопра недавно је изјавио да Делхи „и даље опрезан у вези с тенденцијом САД да изврши притисак и напусти савезнике када се њени сопствени интереси разиђу са њиховим, као и потенцијална очекивања САД да се Индија удаљи од Русије“. Он је нагласио да је „од кључног значаја избор поуздане партнерске земље која неће наметати неоправдани притисак“, док је снажно имплицирао да је то искључило Сједињене Државе и F-35, и тиме оставило Су-57 као једину опцију земље за набавку ловца пете генерације у наредној деценији.

Наоружање, авионика и стелт способности F-35 се сматрају софистициранијим од оних код Су-57, али је руски ловац дизајниран тако да га је много лакше одржавати при високим стопама доступности, има приближно дупло већи домет, може да крстари дупло већом брзином, носи много већи радарски и ракетни терет и има далеко супериорније перформансе лета при свим брзинама. Су-57 има даљу предност што је прошао скоро три године тестирања у борбеним окружењима високог интензитета на украјинском фронту, укључујући употребу за сузбијање ПВО, борбе ваздух-ваздух и операције у тешко брањеном непријатељском ваздушном простору, као и за извођење прецизних удара. Дуга историја размене технологије и заједничких програма између Русије и Индије, као и значајне тензије које су се често појављивале између Њу Делхија и Вашингтона, стављају Русију у много јачу позицију да представи свог борца. Очекује се да ће набавка F-35 иначе омогућити Сједињеним Државама огромну моћ над Индијом кроз контролу изворних кодова и залиха делова, између осталог. Такође се сматра да је далеко мање вероватно да ће Сједињене Државе понудити упоредиве опције за заједничку производњу и трансфер технологије у Русију, која је недавно потписала споразум без преседана којим се Индији дозвољава заједничка производња мотора АЛ-31 за више од 220 ловаца Су-30МКИ које је раније заједнички производила по лиценци.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *