Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da će njegova zemlja Indiji ponuditi borbene avione F-35 kao deo širih napora da se poveća izvoz oružja u tu zemlju. „Povećaćemo vojnu prodaju Indiji za mnogo milijardi dolara. Takođe utiremo put da Indiji na kraju obezbedimo stelt lovce F-35“, rekao je predsednik SAD.
Ovi komentari su dati kada je Tramp primio indijskog premijera Narendru Modija u Beloj kući. Indija u prošlosti nije pokazala interesovanje za F-35 ili za nabavku američkih borbenih aviona, a očekuje se da prodaja F-35 neće biti održiva iz političkih razloga. Opsežne kontrole koje Sjedinjene Države nameću nad načinom na koji se koriste njihovi lovci predstavljaju ključnu prepreku prodaji čak nižeg ranga aviona kao što je F-16, pri čemu su kontrole još strože za F-35 i iskorišćavaju ekstremnu centralizaciju njihovih logističkih sistema ALIS i ODIN. Istorija Vašingtona u nastojanju da izvrši pritisak na Nju Delhi po pitanju geopolitičkih pitanja, uključujući pretnju uvođenjem ekonomskih sankcija u vreme prethodne Trampove administracije, dodatno je pogoršala izglede za prekid u izvozu opreme i osetljive kao borbene letelice.
Navodi se da Indija i Rusija trenutno vode pregovore o prodaji ruskih lovaca pete generacije Su-57, pri čemu se navodi da je Indija zainteresovana za proizvodnju aviona po licenci. Ovo bi pratilo dugu istoriju Indije koja je gradila sovjetske i ruske lovce u zemlji, sa ponudom predsednika Trampa da obezbedi F-35 za koju se spekuliše da je predstavljala deo pokušaja da se pregovori o Su-57 poremete predstavljanjem alternative. F-35 i Su-57 su trenutno jedini lovci pete generacije u proizvodnji van Kine, i očekuje se da će ostati tako dugo do 2030-ih. U vezi sa poteškoćama koje će Sjedinjene Države imati u postavljanju F-35, bivši maršal vazduhoplovstva Indije Anil Čopra nedavno je izjavio da Delhi „i dalje oprezan u vezi s tendencijom SAD da izvrši pritisak i napusti saveznike kada se njeni sopstveni interesi raziđu sa njihovim, kao i potencijalna očekivanja SAD da se Indija udalji od Rusije“. On je naglasio da je „od ključnog značaja izbor pouzdane partnerske zemlje koja neće nametati neopravdani pritisak“, dok je snažno implicirao da je to isključilo Sjedinjene Države i F-35, i time ostavilo Su-57 kao jedinu opciju zemlje za nabavku lovca pete generacije u narednoj deceniji.
Naoružanje, avionika i stelt sposobnosti F-35 se smatraju sofisticiranijim od onih kod Su-57, ali je ruski lovac dizajniran tako da ga je mnogo lakše održavati pri visokim stopama dostupnosti, ima približno duplo veći domet, može da krstari duplo većom brzinom, nosi mnogo veći radarski i raketni teret i ima daleko superiornije performanse leta pri svim brzinama. Su-57 ima dalju prednost što je prošao skoro tri godine testiranja u borbenim okruženjima visokog intenziteta na ukrajinskom frontu, uključujući upotrebu za suzbijanje PVO, borbe vazduh-vazduh i operacije u teško branjenom neprijateljskom vazdušnom prostoru, kao i za izvođenje preciznih udara. Duga istorija razmene tehnologije i zajedničkih programa između Rusije i Indije, kao i značajne tenzije koje su se često pojavljivale između Nju Delhija i Vašingtona, stavljaju Rusiju u mnogo jaču poziciju da predstavi svog borca. Očekuje se da će nabavka F-35 inače omogućiti Sjedinjenim Državama ogromnu moć nad Indijom kroz kontrolu izvornih kodova i zaliha delova, između ostalog. Takođe se smatra da je daleko manje verovatno da će Sjedinjene Države ponuditi uporedive opcije za zajedničku proizvodnju i transfer tehnologije u Rusiju, koja je nedavno potpisala sporazum bez presedana kojim se Indiji dozvoljava zajednička proizvodnja motora AL-31 za više od 220 lovaca Su-30MKI koje je ranije zajednički proizvodila po licenci.