Пројекат тајванског оклопњака „Clouded Leopard“ претворен у прах и пепео

Одлука Тајвана да откаже развој тенка Clouded Leopard делује као пример стратешке кратковидости.

Тајванско Биро за наоружање недавно је потврдио да је војска одбила прототип точкаша опремљеног топом од 105 мм. Према наводима Бироа за наоружање, ново оклопно возило на точковима имало је недовољну ватрену моћ. За Тајван, њихова острвска демократија све више је под притиском кинеских суседа који делују решени да освоје демократско упориште – и то ускоро.

Због тога ће Тајвану бити потребан сваки могући систем наоружања. Наравно, потребни су им системи који заиста наносе озбиљну штету – посебно јер одбрамбена индустријска база ове земље, као и код многих других западних земаља, има потешкоће у производњи великог броја оружја.

Тако је квалитет за Тајванце неопходност. Недостатак ватрене моћи код било ког оклопног возила, у тренутку када се кинеска инвазија очекује сваког часа, није нимало користан.

Како је пропао систем Clouded Leopard?

Пројекат „Clouded Leopard“ покренут је 2019. године од стране Бироа за наоружање Тајвана, уз буџет од око 24 милиона долара. Програм је произвео два прототипа, док је трећи био у изградњи. Тајванска војска је замишљала да трећи прототип добије повећану ватрену моћ. То се није догодило. Тајванска војска је захтевала да се топ од 105 мм замени топом калибра 120 мм. Међутим, конструктори нису уважили тај захтев, па је пројекат обустављен.

Тајвански Биро за наоружање сарађивао је са Националним институтом за науку и технологију Чунг-Шан. Али током развоја, пројекат Clouded Leopard био је углавном лични пројекат сада пензионисаног заменика министра за наоружање Хсу Јен-пуа. Након његовог пензионисања, нико из војног врха није био спреман да подржи овај програм, посебно с обзиром на његове недостатке и чињеницу да постоје слични системи који се могу набавити из иностранства. Ово је постало још израженије након што је Тајван набавио око три десетине америчких тенкова M1A2T, опремљених супериорним топовима од 120 мм.

Да будемо јасни, постојали су стварни разлози зашто су конструктори Clouded Leopard-а одбили захтев за уградњу већег топа. Што је топ снажнији на возилу на точковима, то је возило теже, што утиче на његову брзину и способност кретања по различитим теренима. Осим тога, већи топ има јачи трзај, што угрожава стабилност возила.

Ипак, ниједан од ових проблема није био непремостив. Али захтевао је редизајн – што би значајно одложило завршетак пројекта Clouded Leopard далеко иза планиране 2025. године.

Тајван није смео тако лако одустати

Упркос свему, пројекат Clouded Leopard није био нешто што је Тајван требало олако да откаже. У својој суштини, био је то домаћи програм развоја оружја. Ако би Кина напала острво, највероватније би прво спровела блокаду, прекидајући приступ Тајвана страним производима – и што је још важније, страној војној подршци. У таквим околностима, Тајвану би био неопходан локализовани одбрамбени индустријски капацитет, способан да настави производњу потребних компонената за отпор против Пекинга.

Тајванска војска не може бити минијатурна америчка војска

Изненадно укидање пројекта Clouded Leopard било је омогућено доласком америчких тенкова M1A2T. Али, за разлику од Clouded Leopard-а, ти амерички системи нису произведени на Тајвану. Њихови ланци снабдевања и резервни делови морали би да стижу споља – а Тајван би изгубио приступ тим ресурсима ако би Кина спровела блокаду.

Да не говоримо о томе што је M1A2T прави „џин“. Са 60 тона тежине, овај моћни амерички тенк ће представљати велико оптерећење за инфраструктуру Тајвана – наносећи већу штету и бити мање ефикасан у борби против кинеских снага, једноставно зато што је превелик и претежак. Clouded Leopard, знатно лакши од америчких тенкова, био је замишљен као много покретљивије и брже распоредиво возило.

Стога одлука Тајвана да откаже пројекат Clouded Leopard делује као пример стратешке кратковидости. Како се инвазија све више приближава, надајмо се да ће Тајванци поново открити потребу за јефтиним, маневришућим платформама које се могу производити у великом броју и одржавати са минималном спољном помоћи.

Пројекат Clouded Leopard је могао да обезбеди управо то. Али изгледа да су тајвански лидери своје стратешко планирање препустили својим хронично незаинтересованим и ометеним америчким партнерима – уместо да сами размишљају како најбоље да се одбране.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *