Odstranjivanjem Asada sa vlasti zbačena bi bila vlast manjinske sekte Alavita koji su šiiti, čime bi se uspostavila vladavina Sunita, a time još jedan bliski saveznik Irana izbačen iz ležišta, a put za napad na Iran širom otvoren
U noći subota na nedelju 6. na 7. decembar 2024 načelnik štaba IDF Herci Halevi dao je zeleno svetlo za početsak operacije “Bašanska Strela” čiji je cilj bio uništnje strateške sposobnosti sirijske vojske.Zvanično je bilo navedeno da je cilj operacije bio sprečiti da strateške sposobnosti padnu u ruke neprijateljskih aktera
Istog dana, između subote i nedelje, izraelsko vazduhoplovstvo je započelo napade.
Tokom operacije, desetine i desetine borbenih aviona, borbenih helikoptera, radara, baterija za rakete zemlja-vazduh, brodova, raketa zemlja-zemlja, raketa, postrojenja za proizvodnju oružja, skladišta oružja, raketa Skad, uništene su brodske rakete, rakete brod-brod, dronovi i drugo.
“Kopnena komponenta operacije se nastavlja, a kopnene trupe IDF-a nastavljaju da deluju u DMZ Golanskoj visoravni.
” Centralni deo operacije „Bašanska strela“ je završen. Uništeno je 70-80% vojnih sposobnosti bivšeg Asadovog režima. 350 izraelskih borbenih aviona gađalo je ciljeve od Damaska do Tartusa uništivši desetine aviona, helikoptera, protivvazdušnih sistema i skladišta oružja. Izraelske kopnene trupe nastavljaju da deluju u Demilitarizovanoj zoni”.
Međutim, sada isplivava prava pozdina operacije Bašanska strela, a to je priprema napada na Iran, jer odlaskom Bašara al Asada i eliminacijom njegovih borbenih efektiva otvara se bezebdan koridor i najkraći put preko Sirije i severa Iraka da se napadne Iran.
Izrael je kako je sada poznato uništio sirijsku protivvazdušnu odbranu skoro 90 posto borbenih efektiva, bacivši 1.800 bombi na preko 500 ciljeva za samo nekoliko sati.
Footage of Israeli strikes on former Syrian Arab Air Force's MiG-23 fighter jets.pic.twitter.com/fjRW0zmZIN
— Status-6 (Military & Conflict News) (BlueSky too) (@Archer83Able) December 12, 2024
To znači da Izrael može slobodnije da koristi vazdušni prostor Sirije bez ikakvog ugrožavanja izraelske borbene avijacije, pretvarajući Siriju u odskočnu dasku za napad na Iran.
Do pada Bašara al Asada Sirija je imala jednu od najjačih PVO na Levantu. Od raketnih sistema PVO klase zemlja vazduh tu su bili SA-17, SA-22, SA-6, SA-3, SA-8 i SA-5 ruske proizvodnje, koji su čak uspeli da obore i 2018. godine izraelski F-16I.
Za izraelske pilote posebno veliku opasnost predstavljali su PVO sistemi velikog dometa SA-5 i S-300 pod čiji udar su mogli doći izraelski borbeni avioni.
Sudbina S-300 i dalje nije poznata.
U svetlu ovog napada izrađene su tri scenarija mogućeg vojnog napada na Iran:
- Operacija „ Opera 2“- izraelski selektovani i hirurško precizni napad na Iranska nuklearna postrojenja tj. tri do pet najvažnijih ciljeva među koje spadaju nuklearni reaktor Bušer, centri za obogaćivanje urana Kom, Nant, Ramandeh i fabrika za pravljenje atomskog goriva u Esfahanu. Svi ovi ciljevi su smešteni u zapadnom delu Irana, a napd bi se trebalo odigrati po scenariju napada na nuklearni rekator Osirak u Iraku 1981 godine i izraelsko bombardovanje De es Zora u unutrašnjosti Sirije na granici sa Irakom 2007. Godine poznatija koa operacija „ Voćnjak“.
- Operacija Mir na Bliskom istoku tj uključivanje SAD zajedno sa Izraelom u napad na Iran. Plan bi obuhvatio napad na 400 ciljeva širom Irana sa namerom totalnog zaustavljanja iranskog nuklearnog programa kombinacijom doktrine praliziraj i zastraši primenjena u Iraku 2003 godine i koncepcije globalnog udara primenom strategijskih bombardera B-2,B-1 koji bi nosili nuklearno naoružanje , a operacija bi bila projektovana van krizne regije u ovom slučaju SAD poletanje bombardera.
- Operacija Iračka sloboda tj koalicijski svedimenzionalni opšti napad na Iran sa ciljem promene državnog uređenja i „ demokratizacije“ države primenom celog spektra operacija. Operacija bi navodno bila zasnovana na dva iskustva onom nad SR Jugoslavijom 1999 i još modernijim i usavršenijim napadom 2003. godine u Iraku. Uništenje nuklearnih ambicija bio bi u ovom slučaju sekundarni cilj, a promena vlasti i društvenog uređenja primarni cilje napada.
Koridori za prelet do Irana
Teoretski napad na Iran trebao bi da teče u tri smera: a) Južni smer dug 2500 km, koji do Irana
vodi preko Saudijske Arabije; b) Severni smer dug 2600 km koji vodi preko Sredozemlja i Turske
direktno do Irana, ali zbog zaošterenih sukoba i minimalne verovatnoće da će Turci dozvoliti
prelet kroz svoj vazdušni prostor je u sadašnjoj situaciji posebno oko napada na brod koji je
plovio ka Gazi čak i tajni dogovor sa Ankarom otpada; c) treća smer koja bi se aktivirala u slučaju sveopšteg napada na Iran.
Poletanje izraelske avijacije obavilo bi se sa nekoliko aerodroma. Tako se račna da bi
višenamenski avioni F-16I sufa ( oluja) i F-15I ra am (grom) poletali sa tri aerodroma smeštena u pustinji Negev, a to su: Bersheba, Nevatim i Ramon, a koristiće se verovatno i najveća izraelska vazduhoplovna baza Tel Nof i Hatzor odakle poleću avioni u napadu na Gazu.
Da bi Izraelski avioni došli do Irana mora će preleteti nekoliko arapskih zemalja a to su : Jordan, Irak, u nekoj varijanti olakšavajuća okolnost bi bila i Sirija u slučaju sklanjanja sa vlasti Bašara al Asada čime bi vazdušni kordor u preletu do irana sa severozapadne strane bio olakšan.
Odstranjivanjem Asada sa vlasti zbačena bi bila vlast manjinske sekte Alavita koji su šiiti, čime bi se uspostavila vladavina Sunita, a time još jedan bliski saveznik Irana izbačen iz ležišta, a put za napad na Iran širom otvoren. Neki analitičari predpostavljaju da dok se Asad ne ukloni sa vlasti Iran neće biti napadnut.
Izraelski F-16 i F-15 mogu neometano proći kroz vazdušni prostor Jordana jer Jordanci neće
nikada ometati ni jedan izraelski avion. Irak je posebna priča a s te strane prelet izraelcima je olakšan jer iračka armija ne raspolaže sa PVO sistemima a ionako Amerikanci i dalje vode glavnu reč tako da za njih problema nije bilo.
Najmisteriozniji pravac ostaje prelet aviona preko Kuvajta i Saudijske Arabije. Kuvajt je za Izraelce posebno interesantan jer figurira kao najkraći put do nuklearnog reaktora u Bušeru