BAJDENOV ATACMS GAMBIT U UKRAJINI MOGAO BI DA EKSPLODIRA U LICE AMERICI

Nije važno koliko raketa dugog dometa SAD daju Ukrajini. One same po sebi neće promeniti nikakvu dinamiku na bojnom polju – ništa više od prethodnog dolaska zapadnih tenkova, oklopnih transportera, artiljerijskih oruđa, oružja protivvazdušne odbrane, sistema HIMARS, ili čak hvaljenih F16. Rat je izgubljen za Kijev.

Američka ambasada u Kijevu zatvorila je svoja vrata u sredu, upozoravajući sve svoje zaposlene da se „sklone na zaštićeno mesto“ u slučaju sirene za vazdušni napad. Ambasada je zatvorena zbog straha da bi ruski napad na američku zgradu mogao biti neizbežan nakon Bajdenove neobjašnjive eskalacije rata dopuštajući da se američko oružje dugog dometa upotrebi duboko u Rusiji.

Nejasno je zašto je, ovako kasno u ratu i u jedanaestom satu svog predsedavanja, Bajden odlučio da preduzme akciju koja nosi značajan rizik od ratne eskalacije. Da ova odluka predstavlja ozbiljnu i nepotrebnu opasnost za Sjedinjene Države — dok istovremeno povećava šanse za ukrajinski poraz — vrlo je jasno.

To je jasno onima voljnim da sagledaju kroz sočivo stvarnosti. Postoje oni u Americi koji, naizgled, izgledaju kao da imaju velike akreditive i pozdravili su Bajdenovu odluku da dozvoli da Ukrajina koristi rakete ATACMS za napad na ciljeve duboko u Rusiji. Bivši generali Džek Kin, Beri Mekefri i Vesli Klark su svi podržali predsednikovu odluku. Kin se zapravo žalio da još uvek postoji previše ograničenja za upotrebu projektila.

Ovi generali „prvi u ratu“ davali su katastrofalne savete na televiziji tokom ovog rata. Podsetimo se da je u septembru 2023. godine, kada je ukrajinska letnja ofanziva bila razotkrivena kao potpuni neuspeh, Dejvid Petreus je izjavio da Ukrajina još uvek može da izazove „rušenje ruske odbrane“. Ipak, kao što je pisano mesecima pre početka ofanzive, osnove rata su pokazale da Ukrajina praktično nema šanse za uspeh. Kako je bivši general sa četiri zvezdice mogao da ne razume te osnove i — čak i mesecima nakon što je neuspeh bio jasno očigledan — i dalje tvrdi da će Rusi propasti?

U julu 2023. godine, mesec dana nakon ukrajinske ofanzive i dva meseca pre nego što je Petreus tvrdio da snage Zelenskog i dalje mogu da razbiju rusku odbranu, napisano je u Responsible Statecraft da je već bilo očigledno da je ofanziva propala. Najrazboritiji, najracionalniji i najmoralniji način delovanja za Kijev i Zapad je „…potraga za sporazumnim rešenjem koje čuva što više slobode i teritorije za Kijev. Završetak rata sada bi okončao smrt i ranjavanje desetina hiljada ukrajinskih hrabrih i herojskih boraca — muškaraca i žena kojima će Kijev trebati da obnovi svoju zemlju kada se rat završi”.

Podsećamo se na ove komentare ne da bi sada tapšaliu, već da bi pokazali da je istina o situaciji bila jasno očigledna, i pre, tokom i posle ofanzive. Ipak, najviši generali u Sjedinjenim Državama su ih ignorisali, savetujući zapadnim vladama da nastave da idu u rat. Zamislite koliko bi ukrajinskih muškaraca još danas bilo živo da je Bajden u leto 2023. godine priznao osnovnu vojnu realnost i tražio rešenje pregovorima.

Istina je danas još oštrija.

Nije važno koliko raketa dugog dometa Amerikanci daju Ukrajini. One same po sebi neće promeniti nikakvu dinamiku na bojnom polju – ništa više od prethodne isporuke zapadnih tenkova, oklopnih transportera, artiljerijskih oruđa, oružja protivvazdušne odbrane, sistema HIMARS, ili čak mnogo hvaljenih lovaca F-16. Rat je izgubljen za Kijev. Period. Nastavljanje ignorisanja stvarnosti — i slušanje generala — sigurno će povećati krajnju cenu gubitka rata za Ukrajinu. Ono što Bajden sada radi je još gore. On rizikuje proširenje rata, potencijalno uvlačeći Sjedinjene Države u direktan sukob sa Rusijom.

Rusija je bila nedvosmislena u svojim izjavama da bi uvođenje američkih ili zapadnih raketa dugog dometa u rat protiv Rusije predstavljalo direktno angažovanje Zapada protiv Rusije i iznudilo „odgovor“. Prema novinskim izveštajima, takvi napadi su sada napravljeni i to bi mogao biti razlog zašto su Sjedinjene Države juče evakuisale svoju ambasadu, plašeći se da bi Rusija mogla da reaguje na američku pretnju.

Bezumno je do najvišeg reda rizikovati širenje rata dozvoljavajući da se američko oružje dugog dometa upotrebi protiv Rusije, posebno zato što nema vojne prednosti za to. Umesto toga, to predstavlja veliki strateški rizik od uvlačenja u rat. Trampa je delom izabrao američki narod jer je obećao da će okončati rat u Ukrajini. Preuzimajući ovaj besmisleni rizik dva meseca pre kraja svog mandata, Bajden bi mogao da uništi svaku šansu koju bi Tramp imao da postigne mir.

Najveće Bajdenove pristalice treba hitno da ga pozovu da zaustavi ovu zapaljivu akciju pre nego što bude prekasno. Bezbednost SAD treba da bude prioritet za sve Amerikance.

Nešto slično uradio je i Obama, prekidajući kontakte sa Kremljem 2016. godine. Samim tim, to je onemogućilo Trampu u to vreme, da popravi odnose sa Rusijom i fokusira se na Kinu. Bajden je početkom 2022. godine, jasno i nedvosmisleno odbio da razgovara sa Putinom. Ubrzo zatim, krajem februara iste godine, došlo je do sukoba u Ukrajini.

U Sjedinjenim Američkim Državama, mnogi su svesni opasnosti koju je izazvao svojim postupkom “izlapeli metuzalem“, pa stoga i upozoravaju. Mnogi su bili svesni, da rat u Ukrajini, može završiti na jedini poznati način. Jer, ako je latinska Amerika dvorište SAD, čije je dvorište Ukrajina?

Rusko!!!

Jedan komentar na “BAJDENOV ATACMS GAMBIT U UKRAJINI MOGAO BI DA EKSPLODIRA U LICE AMERICI

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *