АСИМЕТРИЧНИ РАТ НА ГРАНИЦИ СА ЛИБАНОМ: КАТАПУЛТ, ЛУК И СТРЕЛА И БАЦАЧ МОЛОТВОКИ ПРОТИВ ХЕЗБОЛАХА

Блиски исток после османског освајања уживао је у свом миру и забораву све тамо до 2016. године, пред сам крај Првог светског рата када је дошло до раскрајања Турске на том простору и заинтресованости Велике Британије и Француске за тај простор, где воквни мир, границе између племена и етничких група биле су повучене лењиром не уважајући ни етничке ни културне разлике овог шароликог простора.

Када су уследили конфликти и ратови посебно када је формирана “Ерец Израел”, држава Израел простор Блиског истока-Леванта постао је полигон за испитивање наоружања велики сила, ратних доктрина међу околним државама.

Неки сукоби су завршени и закопане секире, а неки нису попут израелско-палестинског, где је већина арапских држава тихо подржала Израел и “Пилатовски опрала руке” од Хамаса и Палестинаца због економске сарадње са Израелом.

Осим Газе тренутно највеће жариште је северна граница Израела са Либаном где се води ракетни рат Хезболаха против Израелске армије. Користи се све од тенкова, противоклопних ракета, авиона, беспилотних летелица у борбеним и извиђачким мисијама.

Израел иако има велику војну силу за сада се не усуђује да самостално крене у ратну авантуру која ће добити назив Трећи либански рат.

Први је био од 1982-2000, Други краткотрајни јул-август 2006, а за трећи се чека мада оквирно поечо је у октобру 2023, само без отоворене интервенције. Обе стране се сздржавају. Израелци који имају војну моћ пре свега самоходне хаубице, тенкове, тешке оклопне транспортере, борбене хеликоптере, авионе: Ф-15 Ра ам, Ф-35 Адир и Ф-16 Суфа не могу да постигну жељене резултате против Хезболаха.

Нова тактика? Па и није баш нова тактика, него више тактика од пре неколико векова, оно што је било карактерситика за антику и рани средњи век нашло је примену у 21 веку у ери вештачке интелигнеције и роботизованих платформи и то баш на Леванту, тамо где су тим оруђем кркваве битке и опсаде замкова и борбу за Јерусалим водили крсташи и војска неприкосвновеног Салаха ал Дина или Саладина који је Крсташе научио лекцији како се води маневатски рат.

Сада је дошло време да и Израелци који су од 2003 имали неколико трансформација војске за рат против ударних група бораца шиитске организације Хезболах користе катапулт, лук и стрелу и избацивач молотовљевих коктела. Све архаична оружја да смо од муњевитог рата и сукоба ниског интензитета, дошли до тога да водимо Асиметрични рат.

Према неким израелским медијима, израелска војска није смела да користи артиљерију за паљење вегетације у близини своје предње оперативне базе на либанској граници, па су одлучили да користе средњовековне методе како би отежали непријатељске нападе на њих.

У Средњем веку посетепено су се почела устаљивати друга ратна оруђа која су применом асиметрије требали да слабости претворе у предност. Успех је тад као и сад био везан за брзину, иновативност, мобилност и вештину.

Идеја о примени Асиметрије наспрам симетрије у тактици војног сукоба се појавила на Леванту. Инспирација је нађена у средњовековним акцијама када су се сукобљавале војске различитих формација на терену. Када су британски стрелци великим луком и стрелом и применом самострела сламали отпор француске тешке коњице .. Током 12, 13 и 14 века дуги лук, самострел и катапулт постали су средства за остваривање превласти у освајању замкова и заустављању продора коњице све док на терен није ступила краљица бојишта “артиљерија” која је и данас незаобилазни вид/род сваке војске и масовно се користи у Украјини, али и на простору границе Израела и Либана и саме Газе.

Некада царства у Европи, и на Блиском истоку, а данас државе постале су корисници асиметричних средстава у постизању одређених циљева неконвенционалним методама.

Хезболах већ скоро више од полагодине интензивно противоклопним ракетама напада израелске положаје, осматрачка средства на самој граници. Масовна примена скупих средстава није дала жељене резултате па су се морала применити неконвенционална средства: катапулт, лук и стрела и бацач молотовљевих коктела преко зида који раздваја Либан од Израела.

Евидентно је да у првих седам месеци рата на граници већу иновативност је показао Хезболах, због кога је Израел морао да повуче доста трупа из саме Газе на север на Голан и границу са Либаном

Занимљиви снимци показују да су Израелске одбрамбене снаге почеле да користе дрвени катапулт за лансирање запаљивих пројектила на скровишта Хезболах који покушавају да употребе противтенковске пројектиле на граничним пунктовима против изралеске војске што Израелцима задаје велику главобољу па морају да се сналазе са различитим асиметричним претњама.

После снимке катапулта појавио се снимак где израелски војник користи запаљиве стреле које испаљује из лука преко заштитног зида како би покушао да заустави мобилне тимове бораца Хезболаха који са противоклопним ракетама које лансирају на израелске положаје уносе немир.

На снимку се јасно види војник који из клечећег става испаљује запаљену стрелу према положају Хезболаха.

Изгледа да силна дигитализација, вештачка интелигенција не даје јасне и конкретне резултате као што се мислило и у случају Хамаса, тако и у случају Хезболаха.

Осим у случају кад је у питању тактика циљаних убиства у којој је Израел успео да елиминише велики број високорангираних службеника Хамаса и Хезболаха, ратних командната па и иранских Пасдарана од Голанске висоравни, преко Дамаска, Бејрута, Ирака

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *