Kina je verovatno povećala svoj nuklearni arsenal za 90 bojevih glava na 500 u 12 meseci do januara 2024. godine, saopštio je u ponedeljak međunarodni bezbednosni istraživački centar, ističući da Peking „proširuje svoj nuklearni arsenal brže od bilo koje druge zemlje“.
Ukupan broj zaliha bojevih glava za potencijalnu upotrebu među pet priznatih nuklearnih sila Sjedinjenih Država, Rusije, Kine, Francuske i Britanije plus de fakto nuklearnih država Indije, Pakistana, Severne Koreje i Izraela porastao je za devet na 9.585, saopštio je Stokholm. Međunarodni institut za istraživanje mira saopštio je.Uključujući penzionisane bojeve glave, predviđa se da će ukupne nuklearne zalihe devet zemalja pasti za 391 na 12.121, navodi se u godišnjem izveštaju istraživačkog centra.
„Broj i tipovi nuklearnog oružja u razvoju su porasli kako države produbljuju svoje oslanjanje na nuklearno odvraćanje“, dodaje se.
Što se tiče Kine, istraživački centar je rekao da bi mogao imati najmanje toliko interkontinentalnih balističkih raketa, koje se mogu koristiti za isporuku nuklearnih bojevih glava, koliko Rusija ili Sjedinjene Države do kraja decenije, iako se i dalje očekuje da će njene zalihe bojevih glava ostaju mnogo manje od dve nuklearne sile.
Procenjuje se da je Severna Koreja sada sastavila oko 50 bojevih glava, 20 više nego 2023. godine, i da poseduje dovoljno fisionog materijala da dostigne ukupno do 90 bojevih glava, navodi se u saopštenju.
„Kao i nekoliko drugih nuklearno naoružanih država, Severna Koreja stavlja novi naglasak na razvoj svog arsenala taktičkog nuklearnog oružja“, rekao je Met Korda, istraživač saradnik u SIPRI programu oružja za masovno uništenje.
„Shodno tome, raste zabrinutost da bi Severna Koreja mogla da namerava da upotrebi ovo oružje veoma rano u sukobu“, dodao je Korda.
Rusija i Sjedinjene Države imale su 5.580 i 5.044 bojevih glava, respektivno, što čini skoro 90 odsto ukupnog svetskog broja, navodi se u izveštaju.
Procenjuje se da su 3.904 bojeve glave bile raspoređene na rakete i avione, što je za 60 više u odnosu na prethodnu godinu, uključujući 1.710 u Rusiji i 1.770 u Sjedinjenim Državama.
Naučni centar kaže da je Kina postavila 24 bojeve glave na rakete.
„Iako globalni broj nuklearnih bojevih glava nastavlja da opada kako se oružje iz doba hladnog rata postepeno demontira, nažalost nastavljamo da vidimo porast broja operativnih nuklearnih bojevih glava iz godine u godinu“, rekao je direktor SIPRI Dan Smit.
„Čini se da će se trend verovatno nastaviti i verovatno ubrzati u narednim godinama i izuzetno je zabrinjavajući“, dodao je Smit.