АНАЛИТИЧАРИ ТВРДЕ: “КИНЕСКИ НУКЛЕАРНИ ПОТЕНЦИЈАЛ ДОСТИГАО ЈЕ 500 БОЈЕВИХ ГЛАВА”

Кина је вероватно повећала свој нуклеарни арсенал за 90 бојевих глава на 500 у 12 месеци до јануара 2024. године, саопштио је у понедељак међународни безбедносни истраживачки центар, истичући да Пекинг „проширује свој нуклеарни арсенал брже од било које друге земље“.

Укупан број залиха бојевих глава за потенцијалну употребу међу пет признатих нуклеарних сила Сједињених Држава, Русије, Кине, Француске и Британије плус де факто нуклеарних држава Индије, Пакистана, Северне Кореје и Израела порастао је за девет на 9.585, саопштио је Стокхолм. Међународни институт за истраживање мира саопштио је.

Укључујући пензионисане бојеве главе, предвиђа се да ће укупне нуклеарне залихе девет земаља пасти за 391 на 12.121, наводи се у годишњем извештају истраживачког центра.

Број и типови нуклеарног оружја у развоју су порасли како државе продубљују своје ослањање на нуклеарно одвраћање“, додаје се.

Што се тиче Кине, истраживачки центар је рекао да би могао имати најмање толико интерконтиненталних балистичких ракета, које се могу користити за испоруку нуклеарних бојевих глава, колико Русија или Сједињене Државе до краја деценије, иако се и даље очекује да ће њене залихе бојевих глава остају много мање од две нуклеарне силе.

Процењује се да је Северна Кореја сада саставила око 50 бојевих глава, 20 више него 2023. године, и да поседује довољно фисионог материјала да достигне укупно до 90 бојевих глава, наводи се у саопштењу.

Као и неколико других нуклеарно наоружаних држава, Северна Кореја ставља нови нагласак на развој свог арсенала тактичког нуклеарног оружја“, рекао је Мет Корда, истраживач сарадник у SIPRI програму оружја за масовно уништење.

„Сходно томе, расте забринутост да би Северна Кореја могла да намерава да употреби ово оружје веома рано у сукобу“, додао је Корда.

Русија и Сједињене Државе имале су 5.580 и 5.044 бојевих глава, респективно, што чини скоро 90 одсто укупног светског броја, наводи се у извештају.

Процењује се да су 3.904 бојеве главе биле распоређене на ракете и авионе, што је за 60 више у односу на претходну годину, укључујући 1.710 у Русији и 1.770 у Сједињеним Државама.

Научни центар каже да је Кина поставила 24 бојеве главе на ракете.

Иако глобални број нуклеарних бојевих глава наставља да опада како се оружје из доба хладног рата постепено демонтира, нажалост настављамо да видимо пораст броја оперативних нуклеарних бојевих глава из године у годину“, рекао је директор SIPRI Дан Смит.

„Чини се да ће се тренд вероватно наставити и вероватно убрзати у наредним годинама и изузетно је забрињавајући“, додао је Смит.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *