Razarači su bili stacionirani u zoni istočnog Mediterana odakle su mogli sa velikom lakoćom da borbeno deluju i presreću balističke rakete u trenutku kada ulaze u atmosferu
Kao i šest meseci koliko je skoro prošlo od prvog iranskog napada na Izrael, Američka mornarica ponovo je pomogla Izraelu u protivraketnoj odbrani jevrejske države od napada balističkim raketama.
Veliku ulogu u ovoj priči imao je mobilna komponenta antiraktne odbrane mornarice SAD odnosno razarači klase Arli Berk sa raketama presretačima Standard SM-3 koji se lansiraju iz vertikalnih lansera.
🇺🇸🛳️ US destroyers stationed in the eastern Mediterranean shot down several Iranian missiles aimed at Israel, – Washington Post pic.twitter.com/BgqI8af6kf
— MAKS 24 🇺🇦👀 (@Maks_NAFO_FELLA) October 1, 2024
Razarači su bili stacionirani u zoni istočnog Mediterana odakle su mogli sa velikom lakoćom da borbeno deluju i presreću balističke rakete u trenutku kada ulaze u atmosferu.
Međutim, valja napomenuti da u celoj priči to se odnosilo na klasične balističke rakete, ali ne i na hiperzvučne koje su ovaj put masovnije primenjene u iznenadnom udaru, koji se inače i ranije očekivao i bilo je pitanje trenutka kada će da se desi.
Ovaj put u pitanju su bila dva američka razarača opremljena raketnim presretačima balističkih raketa. Meta su bili balistički projektili koj su kao metu imali centralni i severni Izrael.
Kako se navodi na iranske balističke rakete ukupno je lansirano 12 raketa Standard SM-3 u pokušaju da se zaustavi salva iranskih projektila čiji broj varira od izvora do izvora i kreće se od 180 pa do neverovatnih 500 projektila.
Inače SAD imaju raspoređenu u zoni istočnog Mediterana poprilično veliku pomorsku flotu brodova zbog složene situacije koja je trenutno u toj zoni zbog rata Hezbolaha i Izraela i moguće evakuacije stranih državljana ali i potencijalnog raketnog rata Irana i Izraela.
Raketni razarači USS Bulkeley (DDG-84) i USS Cole (DDG-67) lansirali su „desetine“ presretača u saradnji sa izraelskom vojskom kako bi presreli 200 balističkih raketa ispaljenih iz Irana.
‼️ Telling Fact
— Will Schryver (@imetatronink) October 2, 2024
Two US destroyers in the eastern Mediterranean launched TWELVE SM-3 ballistic missile interceptors today in a futile bid to stem the tide of a huge Iranian ballistic missile salvo.
You know how many SM-3 missiles the US produces each year?
TWELVE. pic.twitter.com/DEJt8p1FOL
Američki, britanski brodovii plovila NATO pakta koja deluju u istočnom Mediteranu:
USS Wasp (LHD-1)
USS Oak Hill (LSD-51)
USS New York (LPD-21)
USS Bulkeley (DDG-84)
USS Arleigh Burke (DDG-51)
USNS Patuxent (T-AO-201)
SNMG2
HMCS Charlottetown (FFH-339)
ESPS Cristobal Colon (F-105)
ESPS Cantabria (A-15)
Deluju u istočnom Mediteranu
Mornaričke snage UNIFIL koje deluju u vodama Libana:
FGS Ludwigshafen am Rhein (F-264)
BNS Sangram (F-113)
KRI Diponegoro (365)
HS Kountouriotis (F-462)
Trenutno su usidreni na Kipru:
HMS Duncan (D-37)
RFA Mounts Bay (L-3008)
Ostali brodovi koji deluju u istočnom Mediteranu:
ITS Martinengo (F-596)
HS Aegean (F-460)
Udarna grupa nosača aviona„Truman“ trenutno je na putu i nalazi se u sredini Atlantskog okeana. Čine je sledeći brodovi: nosač aviona USS Harry S. Truman (CVN-75), raketna krstarica USS Gettysburg (CG-64) i raketni razarači USS Stout (DDG-56) i USS Daniel Inouye (DDG-118)
FS Dixmunde se raspoređuje u istočni Mediteran i verovatno je u pripravnosti za moguću neborbenu evakuaciju francuskih državljana iz Libana. Verovatno se raspoređuje i sa FS Guépratte (714) i brodom iz FS Aquitaine klase.
U gradnji raketnih razarača klase Arleigh Burke uvažavana su bila dotadašnja iskustva Ratne mornarice SAD i drugi ratnih mornarica sveta.
S obzirom da je mornarica SAD imala loša iskustva sa požarom na plovilima, razarači klase Arleigh Burke izrađeni su od čelika i aluminijuma, koji se koristio u manjoj meri.
U gradnji plovila klase Arleigh Burke uvažavana su bila iskustva britanske kraljevske mornarice za vreme Foklandskog rata 1982. godine, što je uticalo da raketni razarači pomenute klase imaju dodatni oklop iz klevara.
Delimično je dizajn nadgradnje je raspored određenih senzora i sistema, kao i smanjenje radarskog odraza, što im daje određene stelt karakteristike.
Sa klasom razarača Arleigh Burke, Mornarica SAD dobila je plovila odličnih mogućnosti sa vidika naoružanja i senzora što im omogućava izvođenje širokog spektra borbenih mogućnosti.
Ono što odlikuje razarač Arleigh Burke je i posedovanje borbenog sistema Ageis i višenamenskog radara 3D AN/SPY-1A, proizvođača Lockheed Martin, sa elektronskim upravljanjem odajno-prijemnih modula pljosnatih antena.
Danas je u upotrebi više vrsta spomenutog radara i sto verzija SPY-1A na krstaricama klase Tajkonderoga, SPY-1B na klasama razarača Tajkonderoga od verzije CG-59.Verziju SPY-D trenutno koriste razarači Arleigh Burke , japanski razarači klase Kongo, španske fregate klase Alvaro de Bazan, južnokorejski razarači klase Sejong.
Ono po čemu se razarači klase Arleigh Burke razlikuju jeste po deplasmanu i merama.
S obzirom na modifikacije, razarači se označavaju serijama koje se označavaju kao Flight: Flight I (DDG 51-71); Flight II ( DDG 72-78), Flight IIA blok 54 (DDG 79-80); Flight II A blok 62 (DDG 81-84), Flight IIA blok 62 ( DDG 85-113), koja je ostala bez topovskog sistema za neporednu odbranu.
Kao što smo naveli, dimenzije i deplasman broda zavisi od verzije broda.
Puni deplasman kod prve serije iznosi 8.230 tona, kod verzije II 8.637 tona, a u seriji IIA blok 54/62 9.496 tona.
Razarači prve i druge serije imaju dužinu 153, 9 m, a serije 2 blok 54/62 155,29 m. Širina svih razarača je jednaka – 18 m.