На маргинама 21. по реду мултинационалне војне вежбе „Афрички лав“, америчка војска је сигнализирала значајну промену приступа у својој безбедносној политици у Африци. Уместо досадашњег ослањања на „целовладин“ модел сарадње, САД сада отворено охрабрују афричке партнере да преузму већу одговорност за сопствену безбедност.
„Подела терета“ као нови приоритет
Генерал Мајкл Ленгли, командант Афричке команде САД (AFRICOM), поручио је да је нова стратегија усмерена ка развоју независних капацитета афричких оружаних снага. „Морамо да радимо са нашим партнерима на томе да постану способни да самостално делују“, изјавио је Ленгли, додајући да је „потребна нека подела терета“.
Вишенедељна вежба у којој је учествовало преко 40 држава симулирала је борбу у ваздуху, на копну и мору. Ипак, у поређењу са претходним годинама, приметно је повлачење реторике која је истицала значај доброг управљања, демократизације и развоја.
Повлачење од идеала и повратак реалполитици
Нову оријентацију одбране дефинише прагматичнији приступ у коме су главни приоритети заштита територије САД и пренос безбедносних обавеза на регионалне партнере. У том контексту, „приступ целе владе“ више није окосница стратегије, што представља заокрет у односу на досадашњи концепт повезивања безбедности, дипломатије и развоја.
Русија и Кина користе простор који оставља Запад
У тренутку када САД редукују своје ангажовање, ривали попут Русије и Кине проширују своје присуство на континенту. Москва користи посебне војне структуре како би се позиционирала као примарни безбедносни партнер, док Пекинг шири обуку и инфраструктурне пројекте. Ова динамика отвара питање да ли афричке државе имају алтернативе и какве ће последице ово имати на стабилност региона.
Побуне јачају док САД смањују ангажовање
Иако се америчка политика усмерава ка преносу одговорности, ситуација на терену остаје озбиљна. Према подацима Пентагона, афрички огранци Ал Каиде и Исламске државе интензивирају активности, а Африка постаје ново жариште глобалног тероризма. Према проценама, више од половине глобалних жртава тероризма у 2024. догодило се у западноафричком Сахелу.
Сомалија и Западна Африка као примери лимитираних капацитета
У Сомалији, упркос ескалацији америчких ваздушних удара, национална војска и даље није способна да обезбеди дугорочну стабилност. Слична ситуација је и у Западној Африци, где аналитичари указују да локалне снаге немају ни техничке ни логистичке ресурсе за борбу против милитантних група.