АЕРОДРОМ БЕРДЈАНСК НАПАДНУТ БАЛИСТИЧКИМ РАКЕТАМА ATACMS?! КАО ДОКАЗ РУСИ ТВРДЕ ПРОНАЂЕНА КАСЕТНА МУНИЦИЈА М-74

Foto; shutterstock/Mike Mareen

Више извора на друштвеним мрежама објавило је информацију да је у нападу на две руске ваздухопловне базе на истоку Украјине од којих је једна Бердјанск где је уништено 9 хеликоптера изведен тактичком балистичком ракетом MGM-140 ATACMS са касетним пуњењем.

Иначе Бердјанск је удаљен од прве линије фронта око 250 км.

У прилог овој тврдњи иде и информација да је на месту напада на аеродрому Бердјанск пронађена касетна муниција М-74 коју верзија Блок један садржи.

Иначе ову информацију први је објавио Иља Туманов, на свом утицајном каналу „Fighterbomber“, који тврди да је Украјина извела масиван напад на ваздухопловну базу руске војске у близини лучког града Бердјанск користећи ракете ATACMS које је испоручила Америка.

За сада нема одговора са украјинске стране, која је само навела да је специјална диверзнатска једница извела акцију у Бердјанску.

Убрзо су и украјински извори почели да наводе ову информацију, а ако се потврди да је тачно то ће значити да је Бајденова администрација ипак испоручила тактичке балистичке ракете које се могу ланцирати из саноходних вишецевних ракетних лансера ХИМАРС.

Опис ракете ATACMS

Ракета MGM 140 ATACMS има класичну конфигурацију ракете са покретним репом. Конторла лета ракете се оствраује преко кормила на репу. Кормила су склопљена у контејнеру, а отварају се после лансирања. У предњем делу ракете налази се простор за смештај терета, док се у задњем делу налази ракетни мотор на чврсто гориво.

Ракета је дуга 3,98м, пречник тела је 0,61м. Максимална тежина ракете приликом лансирања је 1.670 кг. Са теретом од 450 кг ракета има максимални одмет од 153 км.

Ракета ATACMS Block I А ако носи терет од 160 кг има максимални домет од 250 км. Block II носи терет од 260 км односо 13 BAT пројектила, а њен је домет је 125 км, верзија Block IIА носи 6 комада BAT муниције.

САД су развиле две верзије ATACMS у верзијама Block I и Block II, као и подваријантама. Block I носи 950 М-74 кумулативно-фрагментованих бомбица, док верзија Block II садржи BAT прецизно вођену субмуницију. Као што смо споменули једну ракету типа ATACMS могуће је лансирати из HIMARS (High Mobility Arttilery Rocket System) високомобилини артиљеријско ракетни систем. За разлику од HIMARS-а, MLRS може да лансира две ракете.

FOTO: SHUTTERSTOCK

ATACMS Block I

Развој ракете MGM 140 ATACMS Block I завршена је у децембру 1989 године, после 25 опитних лансирања после чега је ракета ушла у оперативну употребу почетком 1991. године. Ракета је јако брзо била употребљена у операцији Пустињска олуја. Том приликом из М 270 испаљено је 30 ракета ATACMS Block I на ракетне положаје логистичке базе.

Ова ракета је уведена у оперативну употребу 1989. године и намењена је за уништавање такозваних “меких” циљева на удаљеностима од 25 до 165 км. У групу тих циљева сврставају се ПВО јединице, командна места, ракете земља-земља, земља -ваздух и земља-море, логиситчке базе, хеликоптерске базе, штабови и стајанке. Ради се о полубалистичкој ракети великих могућности у погледу реаговања и намењена је за дејства у свим временским условима.

Ова ракета носи 950 АPA пројектила М-74 (субпројектила за дејство по живој сили и материјалним средствима. Код ове верзије ракете постоје три могућности избијања субпројектила и могућност лансирања изван осе. Једно пуњење лансера има две ракете и свака ракета може да буде испаљена у размаку од 20 секунди на различите циљеве. Иначе код лакше верзије лансера М-270 познатог и као HIMARS H-142 поставља се само контејнер са једном ракетом. Украјина тренутно у свом наоружању има оба лнасера са превагом према Химарсу.

FOTO: SHUTTERSTOCK

ATACMS Block II

је ракета која допуњава прву верзију Блок I и намењена је за дејство по осетљивим циљевима на даљинама већим од 30 км односно 70 до 300 км. Мета овог пројектила су једнице ПВО, Командна места, ракете земља- земља. Такође ради се о полубалистичкој ракети намењена за дејство у свим временским условима са великим брзином реаговања. Ова ракета носи 310 АРАМ субпројектила М-74 и задржава високи степен ефикасности на већим даљинама гађања захваљујући уграђеном систему ГПС вођења. Испаљује се исто са лансера М-270 и HIMARS H-142 . Иначе лансери су модификовани уградњом система за прецизније одређивање позиције ракете (Improved Position Determining System- IPDS) и GPS антене. Ракета има три могућности или програма избацивања субпројектила и могућности лансирања изван осе. Свака ракета може да се испали у размаку од 20 секунди на различите циљеве.