ВОЈСКА СВРГНУЛА ПРЕДСЕДНИКА НИГЕРА: ПРЕВРАТ У ДРЖАВИ КОЈА ИЗВОЗИ УРАНИЈУМ У ЕУ И ФРАНЦУСКУ

Фото: Принтскрин Јутјуб

У Републицо Нигер која се налази у западној Африци и једна од већих држава на том конитненту иначе највећи извозник руде уранијума у Европу у четвртак рано ујутро изведен је пуч.

Група вискоких официра са војницима наоружаним до зуба појавили су се на државној телевизији саопштили су да је председник те подсахарске државе Мохамед Базум смењен са власти.

Иначе председник Базум се залагао за деморактске принцепе, због чега су многи оптуживали да је сарадник Запада. Иначе Базум је био један од ретких лидера који је одбио да оде на Самит афричких држава и Русије.

ЕУ која је највећи трговински и политички партнер осудила је овај пуч.

Како је Војска Нигера навела функција председника Базуме је суспендована. Све државне институције су престале са радом и уведен је полицијски час.

Као главни разлог пуча- пучисти су навели погоршану безбедносну ситуацију и лоше управљање државом.

Повод за смену је била смена командата Председничке страже.

Бела кућа је већ саопштила да САД осуђују покушаје преузимања власти и да активно сарађују у региону на решавању ситуације.

Нигер за Европску унију, али и Француску је веома важна земља јер земља располаже са два рудника уранијима које користе за свој цивилни нукеларни програм.

Иначе Нигер обезбеђује пет посто светске производње уранијума, а главни увозник је Француска, која је иначе била некадашња колонијална власница ове државе

Како пише политиколог Александар Фридман, свргнути председник земље био је прилично прозападно оријентисан, а нове војне власти би могле да сарађују са Русијом. Стратешки значај Нигера је у томе што се на територији земље налазе огромна налазишта уранијума неопходна за европску нуклеарну енергију.

Запад за пуч у Нигеру оптужује Русију да она стоји иза овог преврата.

Нигеријска армија састављена је од две механизоване двиизије прве и друге, 3. оклопне дивизије, 6. амфибијске дивизије, 7. пешадијске дивизије , 8 јуришне бригаде, 81 амфибијске коју чине два механизована и један извиђачки батаљон и 82. комбиноване дивизије коју чине 3 бригаде и 5 батаљона и гардијске бриогаде коју чине 3 батаљона.

Од наоружања армија има 6 нових кинеских тенкова ВТ-4, 25 Т-72, 24 тенка Т-55, 16 француских АМХ-30 и 106 британских тенкова Викерс.