Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je da su njegova zemlja i SAD finalizirale “sve detalje” u sporazumima o taktičkim raketnim sistemima ATACMS, usred razgovora sa njegovim američkim kolegom Džoom Bajdenom.
Zelenski je rekao u večernjem video obraćanju kasno u ponedeljak da posebno nakon „pozitivnog pomaka” u pogledu američke pomoći Ukrajini i rada na obezbeđivanju oružja potrebnog ukrajinskim vojnicima, oni moraju da rade na tome da situaciju na liniji fronta drže „pod kontrolu“ i „vratiti inicijativu“ Kijevu.
Izrazivši da su on i Bajden tokom razgovora posebno razgovarali o ovom pitanju, Zelenski je zahvalio svom kolegi i Kongresu SAD na podršci i odluci i rekao: „(To) koristi našoj zaštiti od ruskog terora i našoj sposobnosti da pravedno okončamo rat .”
U subotu je Predstavnički dom američkog Kongresa usvojio zakon o pomoći Ukrajini u iznosu od 60,8 milijardi dolara, dok zemlja nastavlja da se bori protiv Rusije u ratu koji je počeo u februaru 2022. godine.
Zelenski se dalje dotakao raketnog napada na grad Harkov na istoku zemlje koji je pogodio gradski televizijski toranj, neposredno pre razgovora sa Bajdenom, opisujući ovo kao „zastrašivanje“ i pokušaj da se Harkov ograniči u smislu komunikacije i pristupa informacijama.
On je rekao da je u toku rad na obnavljanju signala i da je različitim gradovima, uključujući Harkov, i drugim zajednicama potrebna protivvazdušna odbrana.
Zelenski je dodao da oni takođe moraju da nanesu „maksimalnu štetu svemu što Rusija koristi kao bazu za teror i svoju vojnu logistiku“.
„Zahvalan sam svima u svetu koji su voljni da nam pomognu u tom pogledu, a mi radimo sa našim američkim partnerima na povećanju naših sposobnosti“, rekao je Zelenski.
S tim u vezi, ukrajinski predsednik je izneo prioritete za Kijev, a to su „zaštita neba, moderna artiljerija, sposobnost dugog dometa i obezbeđivanje da američki paketi podrške stignu što je pre moguće“.
Ukrajinski predsednik je takođe rekao da su njegova zemlja i SAD počele da rade na bilateralnom bezbednosnom sporazumu i da od svog potencijalnog sporazuma mogu da učine „pravi uzor koji ne samo da će obezbediti veću bezbednost našem narodu, već i pomoći čitavom toku evropske istorije nastavi u pravom smeru i samo u miru.”
Ukrajina je već potpisala bilateralne bezbednosne sporazume sa još devet zemalja – Ujedinjenim Kraljevstvom, Nemačkom, Danskom, Letonijom, Finskom, Francuskom, Italijom, Kanadom i Holandijom.