ŽELELI DA ISPROVOCIRAJU RAT SA SEVERNOM KOREJOM – U JUŽNOJ KOREJI PRONAŠLI DOKAZE PROTIV PREDSEDNIKA

U Južnoj Koreji elita pokušala da isprovocira Severnu Koreju na otvoreni sukob. Cilj je bio uvođenje ratnog stanja, hapšenje narodnih lidera, novinara i totalitarizam. Dokaze nudi policiji, ne samo opozicija.

Opozicija u Južnoj Koreji nastavlja da kritikuje okruženje predsednika Jun Sok Jeola, otkrivajući nove dokaze o državnoj izdaji, sada uključujući i severnokorejsku stranu. Podsećamo, predsednik je pokušao da uvede vanredno stanje, pravdajući ga potrebom da se zemlja zaštit od izdajnika koji sarađuju sa Severnom Korejom. Lokalna policija tvrdi da je navodno pronašla dokaze o planovima za provokaciju Severne Koreje kako bi se opravdalo uvođenje vanrednog stanja.

Radi se o beleškama u svesci koja je pripadala bivšem šefu vojne obaveštajne službe No San Vonu. Smatra se da je on odigrao značajnu ulogu u pripremi za proglašavanje vanrednog stanja u Južnoj Koreji. U beleškama se pominje mogućnost provociranja napada SK na severnu liniju razgraničenja.

Pored toga, beleške sadrže informacije o planovima za blokadu parlamenta, hapšenje političkih ličnosti i novinara. Jun Sok Jeol je praktično to sve pokrenuo tokom pokušaja uvođenja vanrednog stanja. Možemo da se prisetimo banalnih provokacija Juga sa puštanjem letaka iznad prestonice Severa, pa i nekih teatralnih reakcija sa Severa. Ipak, bez obzira na to što su provokacije izgledale naivno, tenzije su bile na ivici sukoba. Da ne spominjemo ozbiljne optužbe na globlanom planu, koji se tiču učešća severnokorejskih vojnika u ratu u Ukrajini. Odgovor Severne Koreje na provokaciju Južne Koreje mogao bi savršeno da se uklopi u planove onih koji su planirali uvođenje vanrednog stanja u zemlji. U tom slučaju, predsednik bi imao više osnova da obustavi rad parlamenta, jer pretnja ne bi bila potpuno izmišljena. Pred narod bi bili stavljeni očevidni fakti.

Ovom prilikom treba pohvaliti i građansku svest građana Južne Koreje. Bez obzira na stroge, gotovo klasne, razlike u Južnoj Koreji, građani su postali svesni opasnosti i vrlo otovoreno izražavali ne slaganje sa militarističkom elitom na vlasti. Jedna progresivna država, moćne ekonomije i tehnoloških dostignuća je bila na ivici da bude uvučena u sukob globalnog karaktera.

Naravno, treba se ograditi od ove unutarpolitičke borbe dve partije. U političkim obračunima se koriste sva sredstva, ali nema sumnje da je sukob dve zemlje bio veštački kreiran.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *