Државни секретар у Министарству одбране Немања Старовић и заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Желимир Глишовић присуствовали су данас свечаности поводом завршетка школовања полазника 69. класе Командно-штабног усавршавања у Дому Гарде на Топчидеру.
Државни секретар Старовић уручио је парадне бодеже тројици прворангираних официра који су им додељени одлуком председника Републике и врховног команданта Војске Србије Александра Вучића. Парадне бодеже припадницима страних оружаних снага уручио је заменик начелника Генералштаба.
Државни секратар Старовић обраћајући се присутнима рекао је да захтеван програм и садржај тема који је изучаван током школовања пружа одлична теоријска знања потребна за команданте и доносиоце одлука тактичког нивоа у Војсци Србије.
– Упознати сте са карактеристикама и борбеним могућностима најсавременијих борбених система које поседују модерне армије чиме сте оспособљени да у свом будућем раду примењујете најсавременија теоријска и стручна знања потребна за одвраћање потенцијалних војних претњи и пружите одговор на савремене комплексне безбедносне претње – рекао је државни секретар Старовић.
Имајући у виду да су славне српске војводе попут Живојина Мишића и Радомира Путника говорили да српски официр није комплетан официр ако поред теоријског знања не поседује способност и вештину командовања у тешки борбеним ситуацијама, државни секретар Старовић рекао је да се мора увежбавати способност самосталног и брзог процењивања и одлучивања, негујући вештине и карактер српских официра из наше славне историје.
– С тим у вези не заборавите крилатицу Војводе Мишића да „какви су официри таква је и војска“, односно да су официри вашег нивоа, који свакодневно живе и раде са нашим подофицирима и војницима, носиоци градње карактера и морала војске, а да се наша одбрана, како војна тако и цивилна, значајно заснива на човеку који има високе моралне вредности, који је патриота и има високу вољу за борбу и одбрану националних циљева – рекао је Старовић.
Поздрављајући припаднике страних оружаних снага државни секретар је нагласио да њихов долазак у Србију потврђује да наше војно школство има углед у иностранству.
– На Универзитету одбране образује се квалитетан војни кадар не само по стандардима региона већ и у најширим светским оквирима. Углед и поштовање које Војска Србије ужива поставља пред њене припаднике и захтев да сваким својим гестом потврђује указано поверење грађана које се исказује и кроз одзив младих на конкурсима за упис на Војну академију, Војну гимназију и Средњу стручну војну школу. Република Србија и Министарство одбране наставиће интензивно да јачају и модернизују нашу војску која је снажан гарант наше спољне и унутрашње безбедности и развоја целокупног друштва. Крећући се зацртаним правцем развоја, стићи ћемо до циља који смо себи поставили, а то је успешна и просперитетна Србија чије националне интересе штити савремена и ефикасна Војска Србије – закључио је државни секретар Старовић.
Начелник Школе националне одбране “Војвода Радомир Путник” пуковник Мићо Сувајац рекао је да су полазници Командно-штабног усавршавања постепено изграђивали сопствени интегритет будућег команданта.
– Поред образовног циља развијали смо и васпитни кроз патриотизам, културу, емпатију и витештво. Реализацијом командантских задатака, посећујући саставе Војске Србије, официри су добро упознали јединице и зоне у којима ће радити и за које ће одговарати. Круна тог усавршавања управо је било стажирање у јединицама из којих носе позитивне оцене претпостављених. То нам даје потврду да ће систем одбарне добити поуздан и сигуран ослонац у њима – рекао је начелник Школе националне одбране.
Честитајући на крају обраћања постигнути успех полазницима 69. класе пуковник Сувајац изразио је уверење да ће оправдати поверење које су добили и искористити стечена знања и вештине.
– Будите увек на челу, никад на зачељу. Чувајте војника, част и образ. Желим вам успех у раду и нека вас војничка срећа прати – истакао је начелник Школе националне одбране.
Обраћајући се у име 69. класе, прворангирани мајор Мирослав Јовановић поздравио је присутне и истакао да Командно-штабно усавршавање представља логичан наставак преданог и пожртвованог рада.
– Потребни смо овој војсци стручни, савремени, морално изграђени и усмерени ка заједничком циљу. Командно-штабно усавршавање омогућило нам је да обогатимо постојећа знања, али и да међусобно размењујемо искуства. Управо та искуства изграђених старешина, различитих специјалности, са различитим професионалним путевима и каријерама, представљају научене лекције суштинске вредности – истакао је први у рангу и изразио захваланост старешинама и професорима за несебичну и стручну подршку, али и породицама на подршци.
Командно-штабно усавршавање Школе националне одбране „Војвода Радомир Путник“ у овој класи завршило је укупно 53 официра Министарства одбране и Војске Србије и 7 из оружаних снага страних земаља.