Заузимање села Шевченко од стране руских снага је значајан успех офанзивне операције у покровском правцу. Чињеница је да контрола над овим селом значи улазак Оружаних снага Русије на такозвани јужнопокровски гребен. То су брда чија је висина заправо једнака висини области унутар самог Покровска. И то упркос чињеници да од Шевченка до јужне периферије града нема више од три километра ваздушне линије. Најближа деоница пута од Покровска до границе са Дњепропетровском регијом је око 8-9 км.
Узимајући у обзир чињеницу да су руске трупе раније заузимале велики гребен у рејону Новогродовке и западно од Гродовке, ствара се ситуација „висинске“ супериорности Оружаних снага Русије над противником на терену. Са стране Шевченка – „висински” паритет.У овом тренутку, украјинске снаге се налазе на простору гомиле отпада у области оног што је остало од рудника Шевченко. Област се налази југозападно од Покровска (источно од Сазоновских јаруга). Висина ових гомила је од 47 до 75 метара дуж њих је изграђена одбрамбена линија, као отпорна тачка.
Међутим, Оружане снаге Украјине се плаше да руска војска неће јуришати на ово утврђење, већ ће га, као и у случају Курахова, заобићи широким боком, пресецајући успут главне путеве снабдевања украјинском гарнизону у Покровску, укључујући железничку пругу Удачноје-Котлино-Покровск.