ZAPADNI MEDIJI IZVEŠTAVALI DA SU RUSI NAPUSTILI BRODOVIMA TARTUS, A ONI IZVELI RAKETNU VEŽBU CIRKONIMA SA MORA I BASTIONIMA SA KOPNA

Ruska mornarica i Vazdušno-kosmičke snage izvele su vežbe u Sredozemnom moru, lansirajući niz precizno navođenih raketa, saopštilo je Ministarstvo odbrane

Zapadni mediji čitaj ukrajinski, britanski su prvi senzacionalno objavili vest da su ruski brodovi, nekoliko njih napustilo je sirijsku luku Tartus. Zatim su hrvatski i sprski mediji resavskom školom prepisali jedni druge i saopštili da se džihadisti približavaju luci Tartus.

Međutim, cela priča dobila je obrt kada je osvanuo snimak Ministarstva odbrane Rusije na kome se vidi ni manje ni više nego lansiranje hiperzvučne rakete “Cirkon” iz istočnog Mediterana, a sa kopna izvršeno je lansiranje protivbordskih raketa Oniks iz raketnog sistema Bastion (protivbrodski obalski lanser).

Ti brodovi koji su navodno pobegli bile su dve raketne fregate Admiral Gorškov i Admiral Golovsko inače plovila koja su sada izmešteni u sastav Mediteranske esakdre i nosači su hiperzvučnih projektila “Cirkon”.

U ovoj vojnoj vežbi učestvovala je i podmornica Novorosijsk unašređena podmornica Kilo ili Projekat 363.3 poznata i kao Varšavjanska, koja je iz zaronjenog stanja lansirala krstareću raketu Kalibr.

Ruska mornarica i Vazdušno-kosmičke snage izvele su vežbe u Sredozemnom moru, lansirajući niz precizno navođenih raketa, saopštilo je Ministarstvo odbrane.

Tokom vežbi, posade fregata Admiral Gorškov i Admiral Golovko projekta 22350 uspešno su ispalile hipersonične projektile Cirkon. Snimak sa fregate Gorškov pokazuje jedno od ovih lansiranja. U vojnoj vežbi učestvovala je i raketna fregata Admiral Grigorovič Projekta 11356R.

Pored toga, podmornica Novorosijsk lansirala je krstareću raketu Kalibr, dok je raketni sistem Bastion ispalio projektil Oniks iz priobalnog područja.

Ministarstvo odbrane je takođe objavilo kontrolne snimke na kojima se vidi uništenje mete nakon lansiranja projektila.

Naravno, mediji koje podržava Turska, ali i ukrajinski, pokušali su da predstave ove vežbe kao dokaz povlačenja ruske mornarice iz Sirije.

Sirijska luka Tartus kao pomorsko uoprište formirano je 1977. godine. To pomorsko uporište su povremeno kristili i pripadnici Sovjetske mediteranske eskadre. Do 2011. godine broj ruskih mornara u bazi nije bilo više od 50 mornara. Sa ratom u Siriji usledile su tehničke potrebe da se lučki kapaciteti prošire i ojačaju što je urađeno posebno od 2015. godine.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *