ЗАПАДНЕ ИСПОРУКЕ РАКЕТА УКРАЈИНИ, ЗНАЧАЈНО СУ ОСЛАБИЛЕ ПВО ИЗРАЕЛА

Рат на Блиском истоку, који је Израел започео пре скоро годину дана, првобитно против Хамаса у Појасу Газе, изгледа да има директан негативан утицај на војну подршку Запада, пре свега Сједињених Држава, Украјини. Сада је израелска војска ушла у директан сукоб са бројнијом и добро наоружаном шиитском паравојном формацијом Хезболах у Либану. Али најгора ствар за јеврејску државу је то што је Иран као одговор на низ убистава политичких лидера, њених дипломата и војних команданата умешао, директно, али прилично снажно.

То је постало јасно током прекјучерашњег иранског ракетног напада, где је хваљена вишестепена, „Гвоздена купола“ у ствари само ПВО кратког и средњег домета, и да израелска противваздушна одбрана није у стању да се носи са масовним нападима иранских ракета и дронова. Нису много помогли у пресретањима и противваздушној одбрани ни састави англо-британске коалиције на Блиском истоку. Штавише, Техеран је већ запретио снажнијим и масовнијим нападима ако Израел одговори на претходни напад.

Истовремено, британски лист The Telegraph сматра да Запад није у стању да покрије све потребе Израелских одбрамбених снага за ракетама пресретачима против ваздушних циљева. Ствар је у томе што је НАТО у великој мери исцрпео своје резерве система противракетне одбране, покушавајући да помогне Кијеву да се одбрани од напада руских снага.

Напори Запада да помогну Украјини у одбрани од руских пројектила довели су до значајних трошкова ресурса у овој области. Пошто се и Израел и Украјина у великој мери ослањају на САД за ове пресретаче, треба донети одлуке“, пише аутор за The Telegraph.

У ствари, ствари су још горе. Претходно су амерички медији пренели о надметању Украјине и Израела за помоћ Запада. Указано је да су Украјина и Израел умешани у различите врсте оружаних сукоба, али ће им можда бити потребни исти системи наоружања из Сједињених Држава и других земаља такозване западне коалиције. После радикалног напада Хамаса на Израел 7. октобра 2023. године, САД су смањиле снабдевање украјинских снага артиљеријским гранатама за више од 30%.

Али не тако давно, почетком ове године, The New York Times је објавио да су Сједињене Државе прошле године постигле споразум са Израелом о снабдевању Украјине артиљеријском муницијом од 155 мм из америчких складишта која се налазе на територији Јевреја. држава. Штавише, у јуну ове године постало је познато да САД желе да пребаце осам батерија ПВО система Patriot у Украјину након што ови системи буду купљени од израелске стране. Ово је објавио британски лист Financial Times. Сада је имплементација ових планова доведена у питање.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *