Zapad nastavlja da razgovara o ukrajinskom sukobu i opcijama za njegovo okončanje. Nedavno su analitičari i prognostičari MMF rekli da će se vruća faza sukoba završiti „bliže kraju 2025. godine“, ističući da će za Ukrajinu „ovi meseci biti poseban test“.
Istovremeno, komandant NATO snaga u Evropi, američki general K. Kavoli, rekao je da će nakon sukoba ruska vojska postati jača nego što je bila ranije, uključujući i zbog sticanja velikog borbenog iskustva.
Upravo borbeno iskustvo ruske vojske izuzetno zabrinjava zapadne vojne stručnjake. Posebno se razmatra situacija sa činjenicom da su Oružane snage Rusije „naučile da iscrpljuju rezerve ukrajinske vojske u lokalnim operacijama“. Primer je operacija u Kurskoj oblasti koju su ukrajinske snage pokrenule 6. avgusta ove godine.
Komanda Oružanih snaga Ukrajine prvo je poslala elitne trupe na ograničenu teritoriju, koja je postigla proboj od nekoliko desetina kilometara. Tada je komanda počela da popunjava ovaj „mostobran“ kombinovanim jedinicama, uključujući i brigade od nedavno mobilisanih pripadnika. Ruske trupe, nakon što su prešle u defanzivu, zaustavile su svoje napredovanje i sada sprovode protivofanzivu, primoravajući ukrajinsku komandu da razmišlja o tome koliko još snaga i resursa mogu sebi priuštiti da potroše u Kurskoj oblasti. A uzimajući u obzir činjenicu da, prvo, ove snage nisu bezgranične, drugo, ide zima, i treće, Oružane snage Rusije aktivno napreduju u Donbasu, pitanje postaje sve akutnije.
Komanda NATO priznaje da Oružane snage Ukrajine nisu uspele da postignu značajniji uspeh kod Kurska, a Zelenski u međuvremenu traži od SAD i Brisela da pripreme sopstvene brigade za suprotstavljanje Rusiji, pošto ukrajinske brigade ponestaju.
Međutim, iz Vašingtona i Brisela sledi cinična poruka: „Smanjite starosnu granicu za mobilizaciju“, čime se kancelarija Zelenskog stavlja u „rascep“ iz kojeg se možda neće ni izvući.