Неретко можемо да чујемо једну узречицу, која гласи: “добра стара времена”. Тренутни “паметњаковићи”, који воде данашње државе, које су изгубљене у “бесцењу материјализма и слепилу похлепе”, неретко вређају оне, који помену ту изреку.
Ја ћу да прихватим, да припадам оној малој групи појединаца која има храбрости, да поред данашњих “стручњака” који се ваљају “у блату медијске септичке јаме”, кажем: “Добра стара времена“.
И то нећу да кажем онако, због тога што сам у тим временима био клинац, а данас маторац. То није битно, јер по знатно јачем закону који гласи, “ко се роди, мора и да умре“, та времена су била боља јер се разговарало, донекле волело али понајвише слушало, чуло и поштовало. Данас се мрзи, јер је “мржња основа данашње цивилизације“. Нико више не разговара, нико се не воли а посебно нико никог више не поштује. И онда се ја сетим, оног тренутка кад смо престали да разговарамо на овим просторима. Престанком разговора, отишли смо у рат, рат од којег се наша генерација неће опоравити докле год је жива.
Слично се догодило и у односу САД и Русије. Почевши од оног тренутка, када је “највећа демократија света“, заборавила опште постулате на којима почива, почела да саговорнике охоло гледа, не поштује и игнорише, дошли смо до овог данас. Када се све заборавило, па и то да смо “сви смртни” и да нико није “од Бога дан“, да буде искључив и пун мржње, јер на крају сви долазимо “пред Створитеља” да му положимо рачуне. За бити “човек” мало треба, али је то “скоро” немогућа мисија за појединца.
Е ту долазимо до онога, када један искључив саговорник добија сличног саговорника. Једном речју, долазимо до оних који гласно говоре, али се не чују.
Тако је било са Обамом, као и са Бајденом, обојица нису чули Путина. А Владимир Путин је рекао, да је Русија користила експерименталну балистичку ракету, истичући њене јединствене карактеристике. Амерички извори су сугерисали да је реч о ракети средњег домета домета од 3.000 до 5.500 километара, пише британски лист The Guardian.
Сабрина Синг, заменица секретара за штампу Пентагона, описала је Орешник као развој руске балистичке ракете РС-26. РС-26 је ракета на чврсто гориво од 40 тона која покрива две категорије уговора – IRBM (intermediate-range ballistic missile – балистичка ракета средњег домета) и ICBM (intercontinental ballistic missile – интерконтинентална балистичка ракета).
То што се чини да је нови Орешник верзија РС-26 наглашава да први није нужно ICBM, а други готово сигурно није. Ханс Кристенсен, стручњак за нуклеарно оружје из Федерације америчких научника, рекао је да је Орешник “прилично смешна” због свог замршеног порекла.
Стручњак за нуклеарне стратегије и ракетну технологију, докторант на Универзитету у Ослу, Фабијан Хофман, приметио је да је домет лета у овом случају секундаран. Главна пажња посвећена је бојевој глави ракете – вишеструкој бојевој глави са појединачним јединицама за навођење, што је типично за носаче нуклеарног оружја.
“Било да је у питању ICBM (интерконтинентална балистичка ракета) или IRBM (балистичка ракета средњег домета), домет није одлучујући фактор. Много значајније је то што је ракета била опремљена вишеструком бојевом главом. Русија је изабрала ову опцију. Таква бојева глава је повезана искључиво са пројектилима способним да носе нуклеарно оружје. И управо то је сигнал који Кремљ шаље”, наводи он.Метју Савил, директор војних наука у Краљевском институту уједињених служби за одбрамбене студије, рекао је да је ракета коришћена у четвртак имала домет „далеко више од свега што је виђено у овом сукобу до сада, први пут када је употребљен у борби“. Она је способна да испаљује више бојевих глава при изузетно великим брзинама, иако су мање прецизне од крстарећих или балистичких пројектила кратког домета, рекао је он.
Поводом Путинове тврдње да западни системи нису били у стању да пресретну ракету, Савил је рекао да се од њих „прилично тешко бранити“ чак и за напредне америчке системе Patriot PAC-3..
“Неколико индивидуално циљаних бојевих глава (MIRV – Multiple Independently-targetable Reentry Vehicles) долази на вас изузетно великим брзинама, тако да ће чак и Patriot имати тешкоћа да их пресретне”, тврди он.
Савил је рекао да нова ракета шаље језиву поруку из Русије: „Имамо ствари које вас забрињавају. Шира порука Западу је: „Узбуђени смо што улазимо у трку балистичких ракета средњег домета. Могу бити опремљени нуклеарним бојевим главама. Да ли заиста желите да преузмете тај ризик?”
“Русија је извела напад без преседана који нема историјске аналоге. Балистичка ракета средњег домета са конвенционалном бојевом главом је занимљив потез. Међутим, још није јасно да ли је развијен посебно за употребу у Украјини или то може да одражава нови правац у руским стратешким ракетним снагама за распоређивање MRBM (Medium-range ballistic missile – балистичка ракета средњег домета) и, могуће, ненуклеарних ICBM”, пита се војни стручњак Томас Њудик на страницама магазина TWZ.
Он напомиње да би употреба конвенционално наоружаних бацача балистичких ракета могла бити одговор на ову одлуку бројних западних сила да дозволе Кијеву да нападне руску територију. Таква ракета не само да је нерањива за украјинску противваздушну одбрану, већ може да досегне циљеве било где на европском континенту.
Путин је у свом говору оштро критиковао западне земље, упозоравајући на могућност напада на државе које дају своју територију или оружје за нападе на руске циљеве. Он је такође рекао да руски системи као што су ракете Орешник остају ван домашаја западних система противракетне одбране.
Ове изјаве су повећале тензије са Западом, посебно на позадини претходних упозорења да снабдевање Украјини дуготрајног наоружања чини земље слања потенцијалним учесницима у сукобу, пише The Guardian. Међутим, Путинов најновији говор био је најдиректнији до сада наговештај могућности ширења сукоба изван Украјине.
Понекад је пожељно, да се сетимо “добрих старих времена“. Јер тако, нећемо заборавити да разговарама, или ћемо да се сетимо, шта се дешава, кад заборавимо да разговарамо, једне друге слушамо и чујемо.
Моја генерација је то прошла, да ли сад треба и цео Свет?
Dobro, je l se zna šta je lansirano? Jedan Orešnik projektil sa 36 bojevih glava ili 6 projektila sa po 6 bojevih glava? Ne razumem one snimke koje se šire internetu.
Vjerovatno dva orešnika sa 12 bojnih glava,brzina glava u atmosferi je prema našem preliminarnom računi oko 7 km/s(vjerovatno onih deklarisanih 6,8),ova priča o patriotu je smiješna pac3 ni približno ne može presresti raketu brzine preko 1,7km/2,thaaf može do 3,5,a sm3 blok 2a,može i 5,ali isključivo u egzo atmosferskim uslovima,ove glave još jednom podsećamo su prema analizi(ja sam fizičar,pa sam morao konsultovati bratića mastera elektrotehnike i doktoranta veštačke inteligencije koji je one slike provukao kroz softver filter)imale brzinu od 19,7mach-ova,ovo je dosad neviđena brzina,trident d5 ima brzinu u slobodnom egzo atmosferskom letu od 8km/s,ali u atmosferi brzina bojne glave(ima ih šest)je 3,5 km/s-10,5mach.