VOJSKE ZAUSTAVLJENE U VREMENU: “OKLOPNE JEDINICE LATINSKE AMERIKE”

Među latinoameričkim državama, Bolivija je bila pionir u upotrebi tenkova, koristeći ih u ratu protiv Paragvaja 1932. godine, ali tek sredinom prošlog veka tenkovi su počeli da se pojavljuju u redovima vojski u regionu.

“Veoma visoka (po lokalnim standardima) cena tenkova bi postala prepreka njihovoj nabavci da nije bilo zaliha i iz SAD i iz SSSR. Ali ono što su ove zemlje isporučile bila je ili skoro zastarela oprema, ili su bile potrebne velike popravke u srednjem roku. Ove „donacije“ dovele su do materijalne i političke zavisnosti od tada vodećih zemalja sveta”, piše izdanje Infodefensa.

Kako je objašnjeno, oklopne jedinice mnogih zemalja Latinske Amerike nisu uspele da se razviju u čistokrvne borbene snage. Pored finansijskih razloga, ovo bi moglo biti uzrokovano i geografskim karakteristikama regiona: močvarno zemljište, poplave reka, tropska klima, gusta vegetacija, visok nivo vlažnosti, kao i slabo razvijena infrastruktura – ​​sve to ne pogoduje upotrebi tenkova.

Foto: www.bundesheer.at

S tim u vezi, izbor je napravljen u korist manjih mašina. Tako je argentinska vojska 1981. godine usvojila SK-105 Kürassier austrijske izrade kao lovactenkova zbog njegove male težine i velike brzine. Istovremeno, Leopard 1, AMX-30 i M60 su se pokazali preteškim za nacionalne autoputeve i mostove.

Trenutno se uglavnom bira u korist lakih oklopnih platformi, kao u slučaju Kolumbije koja se bori protiv gerilskih grupa ili Meksika koji se bori protiv narko-kartela.

Istovremeno, neke zemlje pokušavaju da obnovi svoje tenkovske jedinice. Tako Ekvador od 2020. godine nastoji da osposobi više od 100 tenkova AMX-13 (francuskih lakih tenkova), koje predstavljaju „udarnu moć nacionalne konjice“. Urugvaj je na poklon od Brazila dobio 25 lakih američkih tenkova M41C sa topom kalibra 90 mm. Paragvaj pokušava da održi 15 M3 Stuart i tri M4 Sherman u službi.

Armored Cavalry of the Ecuadorian Army

“Borbeni tenkovi u Latinskoj Americi su bolna priča o sredstvima koji su propali. Njihovo starenje je uobičajen faktor”, navodi se u izdanju.

Postoje izuzeci u ovoj priči. Na primer, već u 21. veku zemlje kao što su Čile ili Venecuela su nabavile visokotehnološke sisteme u obliku tenkova Leopard 2A4 i T-72B1 respektivno. Nikaragva, Brazil i Peru ne planiraju da pređu na vozila na točkovima, nastojeći da zadrže i modernizuju tenkove u svojim redovima. Tako je Nikaragva unapredila svoju tenkove 2016. godine, kupivši najmanje 50 ruskih T-72B1 za zamenu T-54 i T-55. Očekuje se da će Kuba uskoro dobiti nove tenkove(iz Ruske Federacije ili Kine).

Ejército Paraguayo

“Međutim, generalno gledano, vojske latinoameričkih zemalja su zaustavljene u vremenu”, zaključuje izdanje.

0 komentara na “VOJSKE ZAUSTAVLJENE U VREMENU: “OKLOPNE JEDINICE LATINSKE AMERIKE”

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *