ВОЈСКЕ ЗАУСТАВЉЕНЕ У ВРЕМЕНУ: “ОКЛОПНЕ ЈЕДИНИЦЕ ЛАТИНСКЕ АМЕРИКЕ”

Међу латиноамеричким државама, Боливија је била пионир у употреби тенкова, користећи их у рату против Парагваја 1932. године, али тек средином прошлог века тенкови су почели да се појављују у редовима војски у региону.

“Веома висока (по локалним стандардима) цена тенкова би постала препрека њиховој набавци да није било залиха и из САД и из СССР. Али оно што су ове земље испоручиле била је или скоро застарела опрема, или су биле потребне велике поправке у средњем року. Ове „донације“ довеле су до материјалне и политичке зависности од тада водећих земаља света”, пише издање Infodefensa.

Како је објашњено, оклопне јединице многих земаља Латинске Америке нису успеле да се развију у чистокрвне борбене снаге. Поред финансијских разлога, ово би могло бити узроковано и географским карактеристикама региона: мочварно земљиште, поплаве река, тропска клима, густа вегетација, висок ниво влажности, као и слабо развијена инфраструктура – ​​све то не погодује употреби тенкова.

Foto: www.bundesheer.at

С тим у вези, избор је направљен у корист мањих машина. Тако је аргентинска војска 1981. године усвојила SK-105 Kürassier аустријске израде као ловацтенкова због његове мале тежине и велике брзине. Истовремено, Leopard 1, AMX-30 и M60 су се показали претешким за националне аутопутеве и мостове.

Тренутно се углавном бира у корист лаких оклопних платформи, као у случају Колумбије која се бори против герилских група или Мексика који се бори против нарко-картела.

Истовремено, неке земље покушавају да обнови своје тенковске јединице. Тако Еквадор од 2020. године настоји да оспособи више од 100 тенкова AMX-13 (француских лаких тенкова), које представљају „ударну моћ националне коњице“. Уругвај је на поклон од Бразила добио 25 лаких америчких тенкова M41C са топом калибра 90 мм. Парагвај покушава да одржи 15 M3 Stuart и три M4 Sherman у служби.

Armored Cavalry of the Ecuadorian Army

“Борбени тенкови у Латинској Америци су болна прича о средствима који су пропали. Њихово старење је уобичајен фактор”, наводи се у издању.

Постоје изузеци у овој причи. На пример, већ у 21. веку земље као што су Чиле или Венецуела су набавиле високотехнолошке системе у облику тенкова Leopard 2A4 и T-72Б1 респективно. Никарагва, Бразил и Перу не планирају да пређу на возила на точковима, настојећи да задрже и модернизују тенкове у својим редовима. Тако је Никарагва унапредила своју тенкове 2016. године, купивши најмање 50 руских Т-72Б1 за замену Т-54 и Т-55. Очекује се да ће Куба ускоро добити нове тенкове(из Руске Федерације или Кине).

Ejército Paraguayo

“Међутим, генерално гледано, војске латиноамеричких земаља су заустављене у времену”, закључује издање.

0 коментара на “ВОЈСКЕ ЗАУСТАВЉЕНЕ У ВРЕМЕНУ: “ОКЛОПНЕ ЈЕДИНИЦЕ ЛАТИНСКЕ АМЕРИКЕ”

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *