VOJSKA SVRGNULA PREDSEDNIKA NIGERA: PREVRAT U DRŽAVI KOJA IZVOZI URANIJUM U EU I FRANCUSKU

U Republico Niger koja se nalazi u zapadnoj Africi i jedna od većih država na tom konitnentu inače najveći izvoznik rude uranijuma u Evropu u četvrtak rano ujutro izveden je puč.

Grupa viskokih oficira sa vojnicima naoružanim do zuba pojavili su se na državnoj televiziji saopštili su da je predsednik te podsaharske države Mohamed Bazum smenjen sa vlasti.

Inače predsednik Bazum se zalagao za demoraktske princepe, zbog čega su mnogi optuživali da je saradnik Zapada. Inače Bazum je bio jedan od retkih lidera koji je odbio da ode na Samit afričkih država i Rusije.

EU koja je najveći trgovinski i politički partner osudila je ovaj puč.

Kako je Vojska Nigera navela funkcija predsednika Bazume je suspendovana. Sve državne institucije su prestale sa radom i uveden je policijski čas.

Kao glavni razlog puča- pučisti su naveli pogoršanu bezbednosnu situaciju i loše upravljanje državom.

Povod za smenu je bila smena komandata Predsedničke straže.

Bela kuća je već saopštila da SAD osuđuju pokušaje preuzimanja vlasti i da aktivno sarađuju u regionu na rešavanju situacije.

Niger za Evropsku uniju, ali i Francusku je veoma važna zemlja jer zemlja raspolaže sa dva rudnika uranijima koje koriste za svoj civilni nukelarni program.

Inače Niger obezbeđuje pet posto svetske proizvodnje uranijuma, a glavni uvoznik je Francuska, koja je inače bila nekadašnja kolonijalna vlasnica ove države

Kako piše politikolog Aleksandar Fridman, svrgnuti predsednik zemlje bio je prilično prozapadno orijentisan, a nove vojne vlasti bi mogle da sarađuju sa Rusijom. Strateški značaj Nigera je u tome što se na teritoriji zemlje nalaze ogromna nalazišta uranijuma neophodna za evropsku nuklearnu energiju.

Zapad za puč u Nigeru optužuje Rusiju da ona stoji iza ovog prevrata.

Nigerijska armija sastavljena je od dve mehanizovane dviizije prve i druge, 3. oklopne divizije, 6. amfibijske divizije, 7. pešadijske divizije , 8 jurišne brigade, 81 amfibijske koju čine dva mehanizovana i jedan izviđački bataljon i 82. kombinovane divizije koju čine 3 brigade i 5 bataljona i gardijske briogade koju čine 3 bataljona.

Od naoružanja armija ima 6 novih kineskih tenkova VT-4, 25 T-72, 24 tenka T-55, 16 francuskih AMH-30 i 106 britanskih tenkova Vikers.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *