Posle skoro 50 godina od završetka Vijetnamskog rata, jednog od najtežiš koje su Sjedinjene Države vodile u dvadesetom veku, postoji mogućnost da Vijetnamci uđu u proces nabavke borbenih aviona F-16, koje bi isporučila kompanija Lockheed Martin, ako prethodno ista dobije saglasnost Stejt departmenta.
Tokom šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka, Oružane snage Sjedinjenih Država vodile su jedan od najtraumatičnijih sukoba u svojoj istoriji, koji se završio potpunim porazom njenog saveznika u toj oblasti, Republikom Vijetnam (Južni Vijetnam), od strane Demokratske Republike Vijetnam (Severni Vijetnam), što je dovelo do potpunog sloma višedecenijskih odnosa između Hanoja i Vašingtona.Nakon pada Sajgona u aprilu 1975. godine i kasnijeg raspuštanja južnovijetnamskog ratnog vazduhoplovstva, nova država je preuzela tada veoma moderne borbene avione Northrop F-5A/B Freedom Fighter, F-5E/F Tiger-II i Cessna A-37 Dragonfly, koji će delovati bez ikakve tehničke pomoći SAD, godinama. Dok su u isto vreme Vijetnamci, nastavili da se opremaju avionima tadašnjeg Saveza Sovjetskih Socijalističkih Republika (SSSR), a kasnije i njegove naslednice Rusije.
Trenutno vazduhoplovstvo Vijetnama praktično ima samo avione sovjetskog i ruskog porekla, koji u slučaju borbenih aviona ukupno ima 12 Suhoj Su-27, 35 Su-30 i 34 starih Su-22, koje sada planira da modernizuje modernom tehnologijom koju Sjedinjene Države isporučuju svojim saveznicima, posebno sa aviona F-16.
Danas, vazduhoplovstvo Vijetnama od aviona zapadne proizvodnje trenutno ima transportne avione, španske proizvodnje Aeronáuticas Sociedad Anónima (CASA, sada Airbus Defence & Space), C-212 i C-295.
Kao preliminarna faza za mogući dolazak više aviona zapadne proizvodnje, 2021. godine dobijeno je ovlašćenje za kupovinu najmanje tri aviona za obuku Beechcraft (grupa Textron Aviation) T-6 Texan II u Sjedinjenim Državama, iako o ovom nema daljih vesti, niti ima bilo kakvih dokaza o isporuci ovih aviona.
Sada, sa sve većim približavanjem Hanoja i Vašingtona u pozadini kineskog ekspanzionizma, države koja se graniči sa Vijetnamom, a sa kojom je Vijetnam ratovao 1979. godine, posle posete američkog predsednika Džoa Bajdena Hanoju ovog septembra, saradnja je počela da jača savez između obe zemlje. Taj savez razmatra snabdevanje Vijetnama važnim odbrambenih sistema.
Tako bi, prema Rojtersu, koji se poziva na dva izvora „bliska ovoj stvari“, ovo bi uključivalo prodaju borbenih aviona F-16 vazduhoplovstvu Vijetnama.
Ukoliko prodaja bude potvrđena, to bi bio važan „kvalitativni skok“ za vijetnamsko vazduhoplovstvo, posebno ako se radi o novoproizvedenim avionima, F-16C/D Block 70 Viper, koji se proizvode u novoj Lockheed Martin fabrici u Grinvilu (Južna Karolina).
„Imamo veoma produktivan i obećavajući bezbednosni odnos s Vijetnamcima, i vidimo njihovo interesovanje za neke od američkih sistema, posebno za sve što im može pomoći da bolje nadgledaju svoj pomorski domen, možda transportne avione i druge platforme”, rekao je Rojtersu član Bajdenove administracije.
Američki cilj se fokusira na dva fronta: jačanje vojnih sposobnosti Vijetnama, koji ima teritorijalne sporove, uključujući incidente, s Kinom, posebno u Južnom kineskom moru, i istovremeno smanjenje njegovih zavisnih odnosa, posebno u oblasti odbrane, s Rusijom.
Ipak, prema Rojtersu, Vašington je spreman da Hanoju, pored ovlašćenja za nabavku aviona, odobri i finansijske olakšice koje će mu omogućiti da stekne ove vojne sisteme koji su navodno iznad ekonomskih mogućnosti Vijetnama.