VAZDUHOPLOVSTVO SAD ŠALJE STRATEŠKE BOMBARDERE U EVROPU. KO STIŽE OD VELIKE TROJKE B-1 LANCER, B-2, B-52?

Vazduhoplovstvo SAD planira uskoro da pošalje novu jedinicu strateških bombardera u Evropu radi zajedničkih vežbi sa NATO saveznicima. Da li će u sastavu biti B-1 Lancer, B-2 Spirit i B-52 Stratofortress?

Komanda vazduhoplovnih snaga SAD u Evropi i Africi saopštila je u petak da će razmeštaj bombarderske jedinice početi „u narednim danima“ i trajati nekoliko nedelja. Detalji o razmeštaju su oskudni, a komanda nije precizirala koje vrste i koliko bombardera će činiti jedinicu. Američko vazduhoplovstvo koristi bombardere B-1 Lancer, B-2 Spirit i B-52 Stratofortress.

Prema saopštenju, bombarderi će učestvovati u vežbama i operacijama sa NATO saveznicima i partnerima, pokazujući „posvećenost SAD globalnoj bezbednosti i stabilnosti.“ USAFE navodi da je ovaj razmeštaj „dugo planiran.“

„Naša posvećenost ostaje čvrsta u obezbeđivanju spremnosti i strateške fleksibilnosti naših snaga u podršci regionalnoj bezbednosti i savezničkim partnerstvima,“ istaknuto je u dodatnom saopštenju USAFE. Planirani razmeštaj će započeti tako što će bombarderi Vazduhoplovstva SAD leteti po unapred podnetom planu leta kroz međunarodni vazdušni prostor, uz odgovarajuće diplomatske dozvole za prelazak kroz vazdušni prostor suverenih država.

Ovo je jedan od dva planirana razmeštaja bombardera najavljena u petak. Pored toga, vojska će poslati B-52 bombardere, lovce i mornaričke brodove na Bliski istok kako bi odvratili Iran od eventualne odmazde nad Izraelom. Napetosti na Bliskom istoku ostaju visoke usled rata u Gazi, kao i nedavnih izraelskih udara na Liban i Iran. Iranski vrhovni vođa, ajatolah Ali Hamnei, prethodnog vikenda je zapretio „razornim odgovorom“ na izraelske napade.

Rat u Ukrajini, koji se približava trećoj godini, predstavlja najintenzivnije sukobe u Evropi od Drugog svetskog rata. Od tada, Vazduhoplovstvo SAD je više puta slalo bombarderske jedinice u Evropu kako bi pokazalo podršku NATO saveznicima.

Od 2018. godine, Vazduhoplovstvo redovno rotira bombardere u okviru jedinica koje se privremeno raspoređuju, umesto da ih trajno stacionira u inostranstvu. Ovaj pristup omogućava da bombarderi mesecima treniraju i deluju u inostranstvu, istovremeno služeći kao odvraćanje, pre nego što se vrate u SAD radi dubljeg održavanja i obuke.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *