Jemenski Huti se ubrzano pripremaju za okršaj sa Sjedinjenim Aemričkim Državama koje su pokrenule vazduhoplovno -pomorsku operaciju deblokade Crvenog mora i ponovnu uspostavu pomorskog saobraćaja u najfrekventnijem koridoru koji povezuje evropske i azijske luke.
Dok je raketni arsenal jemenskih Huta veoma respektivan, kao i dronova, vazduhoplovne snage jemenskih Huta dalkeo su od ozbiljne komponente koja bi mogla da se suprostavi palubnim lovcima američke ratne mornarice F/A-18 HORNET.
Zapravo malobrojne letelice su u ne baš sjajnom stanju, sa njima može da se leti, ali je pitanje koliko zaista mogu da nanesu bilo kakvu štetu plovilima SAD i koalicije.
Jemenski Huti nasledili su deo borbenih aviona i helikoptera sa kojima je raspolagala zvanična vojska Arapske Republike Jemen.
Jemensko vazduhoplovstvo zvaničmo prema podacima ima u svom posedu skoro 250 aviona, uključujući borbene avione, transportere, helikoptere i avione za obuku. Većina aviona je ruske proizvodnje i raspoređeni su u osam vazduhoplovnih brigada u šest vazduhoplovnih baza, od kojih je najvažnija Al-Dailami u Sani. Vazdušne baze al-Dajlami i Hodedija su pod kontrolom Huta.
Od borbenih aviona Jemen ima: 19 lovaca MiG-21, 23 MiG-29 i 11 lovaca Northrop F-5.
Od tog broja interesantno je u sastavu vazduhoplovstva jemenskih Huta nalazi se: 1 MiG-21 Bis, 1 F-5 Tiger, dva jurišnika Su-22 i jedan MiG-29.
Nešto bolja situacija je sa transportno borbenim helikopterima i to 4 Milj Mi-17, jedan borbeni helikopter Mi-24V, jedan transportni Milj Mi-8 i jedan UH-1H Hjui, što je više nego skroman arsenal za američki nosač aviona koji raspolaže sa 90 letelica od kojih samo dve mogu da poobaraju sve lovce jemenskih Huta na nebu