Vašington protiv australijskih Abramsa za Ukrajinu

Tenkovi M1A1 Abrams još uvek čekaju odobrenje SAD za izvoz, a Australijske odbrambene snage potvrđuju da je proces u toku, međutim više od šest meseci nakon što je Kanbera objavila donaciju 49 penzionisanih tenkova Ukrajini u okviru vojne pomoći vredne 245 miliona dolara.

Vozila još uvek nisu napustila zemlju, pri čemu neimenovani zvaničnici navode da je odlaganje delimično posledica otpora Vašingtona.

Ranjivi na dronove

Prošlog meseca Australijska radiodifuzna korporacija (AVS) otkrila je da je američki predsednik Donald Tramp privremeno blokirao vojnu pomoć Ukrajini, što je uticalo i na ovaj slučaj, a sada izvori iz odbrambenih krugova kažu da SAD još uvek nisu izdale formalnu dozvolu neophodnu za izvoz oružja američke proizvodnje, pri čemu jedan anonimni zvaničnik ističe da počinju da sumnjaju da li Ukrajinci uopšte žele ove tenkove s obzirom da je najranjiviji deo Abramsa oklop na krovu, a ovaj rat je pre svega rat dronova, uz dodatnu zabrinutost zbog potencijalnog mirovnog sporazuma koja se ogleda u tome što bi, u slučaju promene situacije, bilo neprikladno imati tenkove na putu uz nedostatak osoblja za njihovu pratnju.

Skepticizam oko efikasnosti Abramsa u Ukrajini nije nov, jer su zapadni analitičari dugo sumnjali u njihovu borbenu upotrebljivost na ukrajinskom frontu, a u aprilu 2024 Asošijeted pres izvestio je da je Kijev povukao neke Abramse sa prvih linija zbog ruskih dronova, iako je ukrajinska vojska to demantovala tvrdeći da tenkovi odlično funkcionišu.

Podrška Ukrajini se nastavlja

Australijsko Ministarstvo odbrane i dalje insistira da će isporuka biti izvršena, naglašavajući da je proces izvoza u toku i da Australija ostaje posvećena pružanju podrške Ukrajini, uz napomenu da je Kanberi do sada obezbedila preko 1,5 milijardi dolara pomoći, uključujući 1,3 milijarde u vojnoj opremi

Australija je 2007. godine kupila 59 tenkova M1A1 Abrams koji nikada nisu korišćeni u borbi i koji se zamenjuju novijim M1A2 modelima. Prvobitni plan bio je da tenkovi budu isporučeni do kraja 2025, međutim proces je usložen zbog birokratskih prepreka, što jasno ilustruje složenost međunarodne vojne pomoći, posebno kada su u pitanju oružja koja zahtevaju odobrenje zemlje proizvođača.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *