Вашингтон против аустралијских Абрамса за Украјину

Тенкови М1А1 Abrams још увек чекају одобрење САД за извоз, а Аустралијске одбрамбене снаге потврђују да је процес у току, међутим више од шест месеци након што је Канбера објавила донацију 49 пензионисаних тенкова Украјини у оквиру војне помоћи вредне 245 милиона долара.

Возила још увек нису напустила земљу, при чему неименовани званичници наводе да је одлагање делимично последица отпора Вашингтона.

Рањиви на дронове

Прошлог месеца Аустралијска радиодифузна корпорација (АВС) открила је да је амерички председник Доналд Трамп привремено блокирао војну помоћ Украјини, што је утицало и на овај случај, а сада извори из одбрамбених кругова кажу да САД још увек нису издале формалну дозволу неопходну за извоз оружја америчке производње, при чему један анонимни званичник истиче да почињу да сумњају да ли Украјинци уопште желе ове тенкове с обзиром да је најрањивији део Abramsa оклоп на крову, а овај рат је пре свега рат дронова, уз додатну забринутост због потенцијалног мировног споразума која се огледа у томе што би, у случају промене ситуације, било неприкладно имати тенкове на путу уз недостатак особља за њихову пратњу.

Скептицизам око ефикасности Abramsa у Украјини није нов, јер су западни аналитичари дуго сумњали у њихову борбену употребљивост на украјинском фронту, а у априлу 2024 Асошијетед прес известио је да је Кијев повукао неке Abramse са првих линија због руских дронова, иако је украјинска војска то демантовала тврдећи да тенкови одлично функционишу.

Подршка Украјини се наставља

Аустралијско Министарство одбране и даље инсистира да ће испорука бити извршена, наглашавајући да је процес извоза у току и да Аустралија остаје посвећена пружању подршке Украјини, уз напомену да је Канбери до сада обезбедила преко 1,5 милијарди долара помоћи, укључујући 1,3 милијарде у војној опреми

Аустралија је 2007. године купила 59 тенкова М1А1 Abrams који никада нису коришћени у борби и који се замењују новијим М1А2 моделима. Првобитни план био је да тенкови буду испоручени до краја 2025, међутим процес је усложен због бирократских препрека, што јасно илуструје сложеност међународне војне помоћи, посебно када су у питању оружја која захтевају одобрење земље произвођача.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *