Андреј Млакар
Исламска Република Иран испунила је своје обећање и после 14 дана претњи да ће осветити своје убијене генерале и високе официре њих седам то и урадило. У суботу касно увече полетело је више стотитна дронова камиказа Шехид 135 и крстаречих ракета, а онда и балистичке ракете.
Два сата пре него што је почео напад уследио је ирански хакерски напад на израелски енергетски сектор и покушај да се радари заслепе и остану парализовани. Циљ ове акције био је да се постигне изненађење. Напад је извела иранска хакерска група Хандала.
Убрзо из зоне границе Ирана и Ирака лансирани су дрониви камикзае Геран, како се касније испоставило ово је био координисани напад Ирана и проиранских милиција у Ираку и Сирији, јеменских Хута које подржава Иран и Хезболаха на југу Либана.
О томе сведочи да су први дронови камиказе већ после сат времена и мање се појавили на небу Израела па су борбени авиони имали задатке пресретања. Новина у оном што је у периоду од 1948 до 1982 било незамисливо јесте да су неке државе које су ратовале против Израела у овом случају дале Израелу зелено светло да одбрану врши са њихове територије као што је случај Јордана.
Из Ирака појавиле су се гомиле снимака лета Шахида и крстарећих ракета, а онда неки два сата касније лансиране су и балистичке ракете. Оно што је до сада познато да су балистичке ракете лансиране из Табриза, затим из Шираза, Исфахана, Керемшаха и околине Техерана. Броја која је лансирана за сада је упитна. наводи се између 70 и 150 иако је цифра вероватно много мања.
Већ око 2.30 по локалном времену прве балистичке ракете су почеле да падају по Израелу посебно на југ Израела, где се налази већина аеродрома и војних инсталација које су вероватно биле мета овог прво удара.
Израелски војни званичници тврде да је 99 посто дронова, крстарећих и балистичких ракета пресретнуто и уништено, а да је оно што је пало нанело занемарљиву штету. Логично Израел прећуткује поготке што је било и наведено да се неће оглашавати о томе јавно.
Међутим и западни извори говоре да су балистичке ракете пале на две ваздухопловне базе Рамона која је погођена како је јављено била са четири пројектила, а заправо седам и Неватим исто са седам пројектила. Иначе обе базе су веома значајне јер из њих Израел изводи ваздушне операције над јужним Либаном, западом Сирије и Газом. У питању су базе у којима су смештени највреднији израелски борбени авиони Ф-15И Суфа и Ф-35 Адир.
ИДФ је саопштила да је дошло до мањих оштећења једне израелске војне базе, али које нису саопштили. Израелски медији су исто говорили о Неватиму. Поједини неформални медији и друштвене мреже наводе да је ова ваздухопловна база у потпуности уништена.
Међутим, Израел је у недељу рано ујутро објавио слике из базе Неватим слетања Ф-35 на писту како би оказао да је све у реду.
За пресретање балистичких ракета Израел је верованто користио ракетене пресретаче из елемената антиракетног штита “Arrow 3”, мада неки извори спомињу и ракетне пресретаче SM-3 који су део америчког мобилног антиракетног штита и налазе се на ракетним разарачима.
Хезболах је изјавио да је ракетама погодио израелске ПВО системе на Голанској висоравни, а Израел је рекао да је као одговор погодио инфраструктурне објекте Хезболаха у Либану.Свеукупно цифра која се спомиње да је ланцирано дронова камиказа, крстарећих ракета и балистичких пројектила износи 400.
Израелски медији тврде да је пресретнуто 99 одсто лансираних ракета и дронова.
„99 одсто од око 300 пројектила које је Иран испалио на Израел преко ноћи пресрела је противваздушна одбрана. Иран је лансирао 170 дронова на Израел, а да ниједан није ушао у израелски ваздушни простор. Све су оборене изван граница земље од стране Израела и његових савезника. Лансирано је још 30 крстарећих пројектила, а ниједна није ушла у ваздушни простор Израела. Израелске ваздухопловне снаге су обориле њих 25. Иран је испалио 120 балистичких пројектила на Израел. Неке од пројектила успеле су да заобиђу одбрану Израела, погодивши ваздушну базу Неватим на југу Израела. Нанета је мала штета на инфраструктури у Неватиму, али ваздушна база ради као и обично, изјавио је портпарол Израелских одбрамбених снага адмирал Даниел Хагари.
Поред тога, он каже да је неколико дронова и пројектила лансирано из Ирака и Јемена усред напада, иако ниједан није ушао у ваздушни простор Израела.
ИДФ је објавила слике на којима се виде борбени авиони након што су се вратили са обарања иранских дронова и крстарећих ракета.
Неколико сати после овог напада израелске власти огласиле су се да се из овог напада Ирана на Израел гледа на иранске намере, а не само на резултате напада.
Намера је била да се значајно оштети стратешка база Државе Израел. Раздаљина између онога што је Иран покушао да постигне и онога што се заиста догодило су светлосне године.
“Разговори у систему безбедности ће се фокусирати на питање да ли да реагује на Иран према обиму напада који је покренуо, или према резултатима које је постигао. ., кажу у израелским одбрамбеним снагама.
“Успешна операција Ирана против Израела била је легитиман одговор на злоћу режима повезаног са кризом. Ако Тел Авив и његове присталице желе да тестирају решеност Ирана у одбрани својих интереса, упашће у погрешну процену, много већу од њихове прве”, саопштено је из Техерана.
Шта после?
Ово питање се намеће већ сада. По свему судећи ово је упозоравајући удар Ирана и освета за напад на ирански конзулат у Дамаску. Да ли ће уследити ескалација то сада зависи од Тел Авива искључиво када ће и како ударити. Иран је и сам напоменуо да је крај операције, али да све зависи од Израела да ли ће наставити рат и сукоб.
С друге стране амерички секретар за одбрану Лојд Остин је изјавио да се нада да ће га израелски колега обавестити о тренутку одмазде Израела на Иран.