Andrej Mlakar
Islamska Republika Iran ispunila je svoje obećanje i posle 14 dana pretnji da će osvetiti svoje ubijene generale i visoke oficire njih sedam to i uradilo. U subotu kasno uveče poletelo je više stotitna dronova kamikaza Šehid 135 i krstarečih raketa, a onda i balističke rakete.
Dva sata pre nego što je počeo napad usledio je iranski hakerski napad na izraelski energetski sektor i pokušaj da se radari zaslepe i ostanu paralizovani. Cilj ove akcije bio je da se postigne iznenađenje. Napad je izvela iranska hakerska grupa Handala.
Ubrzo iz zone granice Irana i Iraka lansirani su dronivi kamikzae Geran, kako se kasnije ispostavilo ovo je bio koordinisani napad Irana i proiranskih milicija u Iraku i Siriji, jemenskih Huta koje podržava Iran i Hezbolaha na jugu Libana.
O tome svedoči da su prvi dronovi kamikaze već posle sat vremena i manje se pojavili na nebu Izraela pa su borbeni avioni imali zadatke presretanja. Novina u onom što je u periodu od 1948 do 1982 bilo nezamislivo jeste da su neke države koje su ratovale protiv Izraela u ovom slučaju dale Izraelu zeleno svetlo da odbranu vrši sa njihove teritorije kao što je slučaj Jordana.
Iz Iraka pojavile su se gomile snimaka leta Šahida i krstarećih raketa, a onda neki dva sata kasnije lansirane su i balističke rakete. Ono što je do sada poznato da su balističke rakete lansirane iz Tabriza, zatim iz Širaza, Isfahana, Keremšaha i okoline Teherana. Broja koja je lansirana za sada je upitna. navodi se između 70 i 150 iako je cifra verovatno mnogo manja.
Već oko 2.30 po lokalnom vremenu prve balističke rakete su počele da padaju po Izraelu posebno na jug Izraela, gde se nalazi većina aerodroma i vojnih instalacija koje su verovatno bile meta ovog prvo udara.
Izraelski vojni zvaničnici tvrde da je 99 posto dronova, krstarećih i balističkih raketa presretnuto i uništeno, a da je ono što je palo nanelo zanemarljivu štetu. Logično Izrael prećutkuje pogotke što je bilo i navedeno da se neće oglašavati o tome javno.
Međutim i zapadni izvori govore da su balističke rakete pale na dve vazduhoplovne baze Ramona koja je pogođena kako je javljeno bila sa četiri projektila, a zapravo sedam i Nevatim isto sa sedam projektila. Inače obe baze su veoma značajne jer iz njih Izrael izvodi vazdušne operacije nad južnim Libanom, zapadom Sirije i Gazom. U pitanju su baze u kojima su smešteni najvredniji izraelski borbeni avioni F-15I Sufa i F-35 Adir.
IDF je saopštila da je došlo do manjih oštećenja jedne izraelske vojne baze, ali koje nisu saopštili. Izraelski mediji su isto govorili o Nevatimu. Pojedini neformalni mediji i društvene mreže navode da je ova vazduhoplovna baza u potpunosti uništena.
Međutim, Izrael je u nedelju rano ujutro objavio slike iz baze Nevatim sletanja F-35 na pistu kako bi okazao da je sve u redu.
Za presretanje balističkih raketa Izrael je verovanto koristio raketene presretače iz elemenata antiraketnog štita “Arrow 3”, mada neki izvori spominju i raketne presretače SM-3 koji su deo američkog mobilnog antiraketnog štita i nalaze se na raketnim razaračima.
Hezbolah je izjavio da je raketama pogodio izraelske PVO sisteme na Golanskoj visoravni, a Izrael je rekao da je kao odgovor pogodio infrastrukturne objekte Hezbolaha u Libanu.
Sveukupno cifra koja se spominje da je lancirano dronova kamikaza, krstarećih raketa i balističkih projektila iznosi 400.
Izraelski mediji tvrde da je presretnuto 99 odsto lansiranih raketa i dronova.
„99 odsto od oko 300 projektila koje je Iran ispalio na Izrael preko noći presrela je protivvazdušna odbrana. Iran je lansirao 170 dronova na Izrael, a da nijedan nije ušao u izraelski vazdušni prostor. Sve su oborene izvan granica zemlje od strane Izraela i njegovih saveznika. Lansirano je još 30 krstarećih projektila, a nijedna nije ušla u vazdušni prostor Izraela. Izraelske vazduhoplovne snage su oborile njih 25. Iran je ispalio 120 balističkih projektila na Izrael. Neke od projektila uspele su da zaobiđu odbranu Izraela, pogodivši vazdušnu bazu Nevatim na jugu Izraela. Naneta je mala šteta na infrastrukturi u Nevatimu, ali vazdušna baza radi kao i obično, izjavio je portparol Izraelskih odbrambenih snaga admiral Daniel Hagari.
Pored toga, on kaže da je nekoliko dronova i projektila lansirano iz Iraka i Jemena usred napada, iako nijedan nije ušao u vazdušni prostor Izraela.
IDF je objavila slike na kojima se vide borbeni avioni nakon što su se vratili sa obaranja iranskih dronova i krstarećih raketa.
Nekoliko sati posle ovog napada izraelske vlasti oglasile su se da se iz ovog napada Irana na Izrael gleda na iranske namere, a ne samo na rezultate napada.
Namera je bila da se značajno ošteti strateška baza Države Izrael. Razdaljina između onoga što je Iran pokušao da postigne i onoga što se zaista dogodilo su svetlosne godine.
“Razgovori u sistemu bezbednosti će se fokusirati na pitanje da li da reaguje na Iran prema obimu napada koji je pokrenuo, ili prema rezultatima koje je postigao. ., kažu u izraelskim odbrambenim snagama.“Uspešna operacija Irana protiv Izraela bila je legitiman odgovor na zloću režima povezanog sa krizom. Ako Tel Aviv i njegove pristalice žele da testiraju rešenost Irana u odbrani svojih interesa, upašće u pogrešnu procenu, mnogo veću od njihove prve”, saopšteno je iz Teherana.
Šta posle?
Ovo pitanje se nameće već sada. Po svemu sudeći ovo je upozoravajući udar Irana i osveta za napad na iranski konzulat u Damasku. Da li će uslediti eskalacija to sada zavisi od Tel Aviva isključivo kada će i kako udariti. Iran je i sam napomenuo da je kraj operacije, ali da sve zavisi od Izraela da li će nastaviti rat i sukob.
S druge strane američki sekretar za odbranu Lojd Ostin je izjavio da se nada da će ga izraelski kolega obavestiti o trenutku odmazde Izraela na Iran.