Сједињене Америчке Државе и Велика Британија заједно са крњом коалицијом после вишедневне тишине у петак у рану зору извели су ракетне нападе на позиције јеменских хута.
На мети напада нашло се неколико градова престоница Сана и тамошњи аеродром, лука, као и градови уз обалу где се верује да се налазе мобилни и фиксни лансери за дронове камиказе, противбродске ракете и тактичке балистичке ракете.
Обим ангажованих снага указује да је пре свега у питању “упозоравајући удар”, а не експанзија масовних напада каквих смо видели у НАТО агресији на СРЈ 1999, Авганистан 2001, Ирак 2003 и Либија 2011 године. Ово више личи на оно што је била напад на центре за обуку и базе Ал Каиде у лето 1998 у Авганистану и операцији “Пустињска лисица” напад на Багдад у децембру 1998 године.
На то указује и обим ангажованих борбених средстава за напад на циљеве Хута.
Нападу је претходили вишенедељно интензивно осматрање територије Хута путем сателита и шпијунских авиона У-2 који су полетали са Кипра и интензивно осматрали Израел, теритроију Црвеног мора и комплетно Арабијско полуострво и поново се враћали.
Главну улогу у овој првој фази операције одиграла је морнаричка, односно палубна авијација морнарице САД у следећем саставу: 15 палубних ловаца F/A-18 Super Hornets у верзијама E, F и G. Један део од постојећих ловаца били су и EA-18G Growler који су имали задатак сузбијања ПВО јеменских Хута. Авиони су били наоружани противрадарским ракетама AGM-88 HARM и са по три уређаја за електронско ометање. Ту је још била летећа радарска станица за рано упозоравање E-2C Hawkeye. која је полетела са носача авиона
САД су такође док је извођена операција у зони Аденског залива и на уласку у Црвено море послали морнарички патролни авион P-8 Poseidon. Из Катара је полетео преко Саудијске Арабије и авион за електронско извиђање RC-135 Rivet Joint који је пратио електорнски саобраћај, односно комуникације Хута уочи и за време напада.
Ваздухопловни део у нападу “западне коалиције” на Хуте имали су и Британци који су у напад послали 4 RAF Typhoons FGR4 из базе Арготири на Кипру. RAF Typhoons су били наоружани ласерски вођеним авио-бомбама типа Paveway IV. Летелице су биле наоружане за блиску заштиту са ракетама ваздух-ваздух AIM-120 AMRAAM и ASRAAM.
Британске RAF Typhoon на одређеним тачкама лета над западним делом Медитерана и подручјем Јордана чекали су 1 Voyager авио-танкер Airbus A330 и један амерички KC-135 који су их снабдевали горивом пре уласка и по изласку из ваздушног простора западног Јемена.
На мети британских RAF Typhoon нашли су се град Бани на северозападу Јемена у чијој околини се налазе лансирне рампе за дронове камиказе и аеродром Абс. Британски обавештајни подаци указују да је коришћен за лансирање крстарећих ракета и дронова изнад Црвеног мора.
“Одређени број зграда које су биле укључене у операције дронова биле су гађане нашим авионима”, наглашавају Британци. Обе локације нападуте су ласерски вођеним бомбама Paveway IV.Морнарички део за удар на јеменске Хуте
Ударна група носача авиона УГН-2 коју чине носач авиона: USS Dwight D. Eisenhower (CVN-69), крстарица USS Philippine Sea (CG-58) , три ракетна разарача класе Arleigh-Burke, USS Laboon (DDG–58), USS Mason (DDG–87) и USS Gravely (DDG–107). У приправности су и бродови : USS John S. McCain (DDG–56), USS Russell (DDG–59), USS McCampbell (DDG 85), USS Halsey (DDG–97) и USS Daniel Inouye (DDG–118).
Ракетна крстарица и 3 разарача корисшћени су као платформа за лансирање крстарећих ракета Tomahawk.
У нападу је кориштена из зоне Црвеног мора у зароњеном стању стратешка нуклеарна подморница USS Florida (SSGN-728). Ова подморница носи у трупу 154 крстареће ракете BGM-109 Tomahawk. У питању су конвертоване подморнице.
Морнарица САД лансирала је улупно 100 крстарећих ракета Tomahawk.
Правци напада на Хуте
Као што смо навели британски борбени авиони RAF Typhoon полетели су из ваздухопловне базе Арготири на Кипру и заузели курс лета преко Израела, затим правац Црвено море, а онда је уследио улазак на територију Јемена. Два RAF Typhoon усмерили су се на град Бани, а два на аеродром АБС.
Иначе у зони Акабског залива сачекали су их летећи авио танкери који су их снабдели горивом пре уласка и после изласка са територије Јемена.
УГНА-2 налази се тренутно јужно од града Адена одакле су полетели палубни авиони F/A-18 Super Hornets у верзијама E, F и G.
Одређени део бродова деловао је и из Аденског залива, Црвеног мора међу којима је била и нукеларна подморница USS Florida (SSGN-728).
Војна формација Хута огласила се неколико сати после напада са следећим информацијама: САД и Велика Британија извели су 73 удара на Сану, и области Ходејда, Таиз, Хаџа и Саада. У нападима је погинуло пет војника, а шесторо рањено
“Амерички и британски непријатељ сносе пуну одговорност за своју злочиначку агресију на наш јеменски народ и она неће остати без одговора и некажњена. Јеменске оружане снаге неће оклевати да гађају изворе претње и све непријатељске циљеве на копну и на мору у одбрани Јемена, његовог суверенитета и независности Ова брутална агресија неће одвратити Јемен од његове позиције подршке и подршке угњетавању палестинског народа, а јеменске оружане снаге потврђују своју континуирану спречавање израелских бродова или оних који иду ка лукама окупиране Палестине од пловидбе у Арапском и Црвеном Бахреин”, саопштили су Хути.