Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija zajedno sa krnjom koalicijom posle višednevne tišine u petak u ranu zoru izveli su raketne napade na pozicije jemenskih huta.
Na meti napada našlo se nekoliko gradova prestonica Sana i tamošnji aerodrom, luka, kao i gradovi uz obalu gde se veruje da se nalaze mobilni i fiksni lanseri za dronove kamikaze, protivbrodske rakete i taktičke balističke rakete.
Obim angažovanih snaga ukazuje da je pre svega u pitanju “upozoravajući udar”, a ne ekspanzija masovnih napada kakvih smo videli u NATO agresiji na SRJ 1999, Avganistan 2001, Irak 2003 i Libija 2011 godine. Ovo više liči na ono što je bila napad na centre za obuku i baze Al Kaide u leto 1998 u Avganistanu i operaciji “Pustinjska lisica” napad na Bagdad u decembru 1998 godine.
Na to ukazuje i obim angažovanih borbenih sredstava za napad na ciljeve Huta.
Napadu je prethodili višenedeljno intenzivno osmatranje teritorije Huta putem satelita i špijunskih aviona U-2 koji su poletali sa Kipra i intenzivno osmatrali Izrael, teritroiju Crvenog mora i kompletno Arabijsko poluostrvo i ponovo se vraćali.
Glavnu ulogu u ovoj prvoj fazi operacije odigrala je mornarička, odnosno palubna avijacija mornarice SAD u sledećem sastavu: 15 palubnih lovaca F/A-18 Super Hornets u verzijama E, F i G. Jedan deo od postojećih lovaca bili su i EA-18G Growler koji su imali zadatak suzbijanja PVO jemenskih Huta. Avioni su bili naoružani protivradarskim raketama AGM-88 HARM i sa po tri uređaja za elektronsko ometanje. Tu je još bila leteća radarska stanica za rano upozoravanje E-2C Hawkeye. koja je poletela sa nosača aviona
SAD su takođe dok je izvođena operacija u zoni Adenskog zaliva i na ulasku u Crveno more poslali mornarički patrolni avion P-8 Poseidon. Iz Katara je poleteo preko Saudijske Arabije i avion za elektronsko izviđanje RC-135 Rivet Joint koji je pratio elektornski saobraćaj, odnosno komunikacije Huta uoči i za vreme napada.
Vazduhoplovni deo u napadu “zapadne koalicije” na Hute imali su i Britanci koji su u napad poslali 4 RAF Typhoons FGR4 iz baze Argotiri na Kipru. RAF Typhoons su bili naoružani laserski vođenim avio-bombama tipa Paveway IV. Letelice su bile naoružane za blisku zaštitu sa raketama vazduh-vazduh AIM-120 AMRAAM i ASRAAM.
Britanske RAF Typhoon na određenim tačkama leta nad zapadnim delom Mediterana i područjem Jordana čekali su 1 Voyager avio-tanker Airbus A330 i jedan američki KC-135 koji su ih snabdevali gorivom pre ulaska i po izlasku iz vazdušnog prostora zapadnog Jemena.
Na meti britanskih RAF Typhoon našli su se grad Bani na severozapadu Jemena u čijoj okolini se nalaze lansirne rampe za dronove kamikaze i aerodrom Abs. Britanski obaveštajni podaci ukazuju da je korišćen za lansiranje krstarećih raketa i dronova iznad Crvenog mora.
“Određeni broj zgrada koje su bile uključene u operacije dronova bile su gađane našim avionima”, naglašavaju Britanci. Obe lokacije napadute su laserski vođenim bombama Paveway IV.
Mornarički deo za udar na jemenske Hute
Udarna grupa nosača aviona UGN-2 koju čine nosač aviona: USS Dwight D. Eisenhower (CVN-69), krstarica USS Philippine Sea (CG-58) , tri raketna razarača klase Arleigh-Burke, USS Laboon (DDG–58), USS Mason (DDG–87) i USS Gravely (DDG–107). U pripravnosti su i brodovi : USS John S. McCain (DDG–56), USS Russell (DDG–59), USS McCampbell (DDG 85), USS Halsey (DDG–97) i USS Daniel Inouye (DDG–118).
Raketna krstarica i 3 razarača korisšćeni su kao platforma za lansiranje krstarećih raketa Tomahawk.
U napadu je korištena iz zone Crvenog mora u zaronjenom stanju strateška nuklearna podmornica USS Florida (SSGN-728). Ova podmornica nosi u trupu 154 krstareće rakete BGM-109 Tomahawk. U pitanju su konvertovane podmornice.
Mornarica SAD lansirala je ulupno 100 krstarećih raketa Tomahawk.
Pravci napada na Hute
Kao što smo naveli britanski borbeni avioni RAF Typhoon poleteli su iz vazduhoplovne baze Argotiri na Kipru i zauzeli kurs leta preko Izraela, zatim pravac Crveno more, a onda je usledio ulazak na teritoriju Jemena. Dva RAF Typhoon usmerili su se na grad Bani, a dva na aerodrom ABS.
Inače u zoni Akabskog zaliva sačekali su ih leteći avio tankeri koji su ih snabdeli gorivom pre ulaska i posle izlaska sa teritorije Jemena.
UGNA-2 nalazi se trenutno južno od grada Adena odakle su poleteli palubni avioni F/A-18 Super Hornets u verzijama E, F i G.
Određeni deo brodova delovao je i iz Adenskog zaliva, Crvenog mora među kojima je bila i nukelarna podmornica USS Florida (SSGN-728).
Vojna formacija Huta oglasila se nekoliko sati posle napada sa sledećim informacijama: SAD i Velika Britanija izveli su 73 udara na Sanu, i oblasti Hodejda, Taiz, Hadža i Saada. U napadima je poginulo pet vojnika, a šestoro ranjeno
“Američki i britanski neprijatelj snose punu odgovornost za svoju zločinačku agresiju na naš jemenski narod i ona neće ostati bez odgovora i nekažnjena. Jemenske oružane snage neće oklevati da gađaju izvore pretnje i sve neprijateljske ciljeve na kopnu i na moru u odbrani Jemena, njegovog suvereniteta i nezavisnosti Ova brutalna agresija neće odvratiti Jemen od njegove pozicije podrške i podrške ugnjetavanju palestinskog naroda, a jemenske oružane snage potvrđuju svoju kontinuiranu sprečavanje izraelskih brodova ili onih koji idu ka lukama okupirane Palestine od plovidbe u Arapskom i Crvenom Bahrein”, saopštili su Huti.