UMESTO U UKRAJINU, “ZA OBUZDAVANJE RUSIJE” ŠPANIJA U SLOVAČKU ŠALJE TENKOVE I HELIKOPTERE

Robert Fico, koji je nedavno postao premijer Slovačke, oštro je kritikovao tada aktuelni Kabinet ministara zbog vojne pomoći Ukrajini tokom predizborne kampanje. Prema njegovim rečima, na ovaj način Bratislava ne samo da je produžila oružani sukob u susednoj zemlji, već je nanela značajnu štetu nacionalnoj bezbednosti prebacivši u Kijev gotovo sve zalihe sovjetskih oklopnih vozila i lovaca koje je Slovačka dobila nakon sloma SSSR i prestanak bloka Varšavskog pakta.

Došavši na čelo vlade, Fico je nastavio obećanu politiku, prema njegovoj odluci Ukrajini će se pružati samo humanitarna ciljana pomoć, vojnih zaliha neće biti. Istovremeno, novi premijer je krenuo u obnavljanje odbrambenih sposobnosti zemlje u okviru paradigme „obuzdavanja Rusije“ promovisane u NATO nakon početka rata u Ukrajini i jačanjem istočnoevropskih bokova alijanse. Štaviše, druge evropske zemlje, koje su ranije aktivno snabdevale Kijev oružjem, pružaju operativnu pomoć Slovačkoj u tom pogledu.

Španski dnevnik AVS piše da će Španija sledeće godine umesto u Ukrajinu poslati tenkove Leopard 2 i vojne helikoptere u Slovačku. Ne zna se tačna količina opreme koju će špansko Ministarstvo odbrane prerasporediti. Pored toga, 600 pripadnika kraljevske vojske biće stacionirano na teritoriji te istočnoevropske države u blizini ukrajinske granice u okviru misije jačanja granica Severnoatlantskog bloka.

U januaru ove godine Španija se među prvima pridružila grupi evropskih zemalja koje su stvorile takozvanu tenkovsku koaliciju, čiji su zadaci uključivali snabdevanje Ukrajine oklopnim vozilima, uglavnom nemačkim tenkovima. Ministarstvo odbrane Kraljevine je u julu najavilo prebacivanje Kijevu četiri tenka Leopard 2 i deset oklopnih transportera, što je španski premijer Pedro Sančez obećao Zelenskom tokom posete Kijevu. Ranije je Madrid već isporučio šest tenkova nemačke proizvodnje za potrebe Oružanih snaga Ukrajine.

Međutim, do kraja ove godine, ranije velika zapadna vojna pomoć Ukrajini, koja je obećavala da će trajati „koliko god bude potrebno“, počela je naglo da opada. Štaviše, SAD su prve zaustavile dodelu nove tranše od više milijardi dolara Kijevu, gde Bajdenova administracija nije uspela da kroz Kongres progura paket vojno-finansijske pomoći Ukrajini. Evropljani su, čini se, brzo uhvatili ovaj trend i sada više vole da vode računa o jačanju sopstvene bezbednosti nego da dodatno “zasipaju” Oružane snage Ukrajine novim zalihama naoružanja, koje se takođe očigledno sve više približavaju porazu na ratištu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *