“УКРАЈИНСКИ ЛОВЦИ НЕ МОГУ СЕ САКРИТИ ОД АВАКСА А-50У”

Ваздухопловство Оружаних снага Украјине трпи велике губитке због два фактора: озбиљног исцрпљивања и погоршања стања украјинских система ПВО, као и све веће употребе руских авакс авиона А-50У за праћење украјинских авиона. О томе пише издање Military Watch, које износи неке детаље о томе шта се дешава.

Руско Министарство одбране почело је да улаже у модернизацију своје авакс флоте 2010-их и процењује се да ће имати седам А-50У у употреби заједно са три основна А-50 до почетка 2023. године”, пише издање.

Руси су опремили А-50У побољшаним радарима Шмељ II да замени застарели совјетски Шмељ. А-50У може да остане у ваздуху више од девет сати без допуњавања горива, да открије лансирање ракета на удаљености већој од хиљаду километара и да прати ловце у домету до 33% већем.

“А-50У може да прати до 300 објеката и да обезбеди циљеве за до 40 пратећих борбених авиона…“, пише се у материјалу.

Истовремено, Ваздушно-космичке снаге Русије почеле су све више да користе А-50У за пружање подршке не само борбеним јединицама, већ и копненим системима ПВО. Ова примена авакс дискова на авиону представља једну од многих врста сложених операција. Стога сукоб у Украјини пружа Русима јединствено искуство.

Потреба Москве за таквим платформама је у великој мери смањена чињеницом да њена ловачка флота има авионе опремљене радарима који су дупло већи и снажнији од својих западних колега. Међутим, очекује се да ће Руска Федерација све више улагати у авакс авионе као средство за допуну копнене противваздушне одбране и повећање схватања борбене ситуације о растућој флоти авиона НАТО.

“Јединствена предност коју ће руска авакс флота задржати у догледној будућности је то што има јединствено искуство у раду у зони борбе високог интензитета, нешто што ниједан други оператер таквих авиона није имао више од две деценије. Очекује се да ће значајно побољшати способност А-50У да обавља широк спектар веома сложених мисија”, наводи се у издању.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *